Konya gündem: Konya Büyükşehir Belediyesinden çiftçiye yavru desteği

Konya Büyükşehir Belediyesi, 31 ilçeden henüz geçmiş referans su alınan çiftçilere yüzdelik 50 hibeli 286 titrem Macar fiği ve korunga desteğinde bulundu.

Mevlana Hars Merkezi’nde gerçekleştirilen programda elan ilk başvurusu alınan çiftçilere, Macar Fiği ve korunga tohumları doğrulama edildi.

Konya Büyükşehir Şehremini Erek İbrahim Altay, hayvanca üretimde girdi maliyetlerinin azaltılmasına ulama uydurmak amacıyla yaptıkları desteklemelerle Konyalı üreticiye ve ekonomiye ekleme derece ürettiklerini belirtti.

Altay, hedefin kırsalda kıpırdak üreticilerin gelirini ve bolluk seviyesini artırmak olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Temmuz ayında aldığımız başvuruları neticelendirdik. 2022 yılında önce destek kalemimiz olan Macar fiği ve korunga dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda 31 kaymakamlık ve mahallelerinde başvurusu aldığımız 1553 çiftçimize yüzdelik 50 bağış destekli 286 titrem sertifikalı Macar fiği ve korunga desteklemesi yapıyoruz. Amacımız, kıraç ve evinsiz arazilerin birkaç akarsu tüketen bitkilerle desteklenmesiyle bu arazileri zirai üretime karışma girmek. Desteklemelerin üreticimiz amacıyla, çiftimiz üzere esaslı ve çoğalan olmasını diliyorum. Üreterek şehrimize ve ülkemize katkı sağlayıcı çiftçimizin rastgele zaman yanındayız.”

Karatay Kültür Odası Başkanı Rıfat Kavuneker ise nesil desteği amacıyla Büyükşehir Belediyesine teşekkürname etti.

Uğur Tarım Odası Başkanı Tasavvur Yağız dahi Büyükşehir Belediyesinin üreticilere büyük yardım sağladığını bildirdi.

Share: