Kırşehir Belediyesi’nden Şehrin Tarihine Işık Tutaç Tıpkı Temel Mektup

Kırşehir Abdulkadir Özcan İmam Dil Cambazı Lisesi Devir Öğretmeni Recai Baran marifetiyle yazılan ve Kırşehir Belediyesi tarafından basımı gerçekleştirilen “Mustafa Kemal Atatürk ve Kırşehir” adlı pusula, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Kırşehir’e gelişinin 103. yılında okurlarıyla buluştu.

Celil Alemdar Mustafa Kemal Atatürk’ün 24 Meyan 1919 tarihinde Kırşehir’e gelişinin 103. yılı dolayısıyla Kırşehir Belediyesi tarafından şehrin millî halas mücadelesindeki konumu ve katkılarını anlatan tezkere yayımlandı.

Kırşehir Belediyesi marifetiyle Kırşehir’in devir arşivdeki yerinin alması ve ati kuşaklara aktarılması için basımını gerçekleştirdiği “Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve Kırşehir” ünlü kitabın yazarı Recai Yağmur, kitabının ‘Özsöz’ bölümünde şu ifadelere meydan verdi:

“Kırşehir’in tarihin her döneminde güneş ve firez açısından çok ensesi kalın aynı şehir olduğu bilinmektedir. Milli Uğraş yıllarında Kırşehir’in rolünün Kırşehirliler marifetiyle bilinmesinin faydalı olacağını fikren ‘Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve Kırşehir’ mevzulu bir tezkere yazmayı yeğleme ettim. Kitabın yazılmasında desteklerini tek esirgemeyen Kırşehir Belediye Reisi Sayın Selahattin Ekicioğlu’na teşekkürlerimi sunarım.”

24 Boşluk 2022 Cumartesi haset saat 13.00’te Neşet Ertaş Hars Sanat Merkezi’nde Cevat Hakkı Tarım’ın torunu Edip İsmail Tokalak ile Kırşehir Abdulkadir Özcan İmam Dil Cambazı Lisesi Devir Öğretmeni Recai Baran’un konferansçı adına katıldıkları “Atatürk’ün Kırşehir’e Gelişi” söyleşide üstelik tanıtımı yapılan “Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve Kırşehir” adlı kitabın ‘Takdim’ bölümünde ise Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’nun şu sözleri kayran aldı:

“Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve beraberindeki Kumar Heyeti üyeleri, milli savaşım ruhunu umum Küçük Asya’ya yaymak üzere Ankara’ya giderken, posta güzergahı üzerinde olan illerde bile temaslarını sürdürmüşler ve bu bağlamda 24 Ara 1919 tarihinde dahi Kırşehir’e gelmişlerdir.

Bundan 103 yıl geçmiş Atatürk ve arkadaşlarının Kırşehir’e geleceğini vukuf alan Kırşehirlilerin onları cümbüş ile karşıladıkları gün sayfalarında kayda geçmiştir.

Anadolu topraklarının emperyalistler yoluyla nehiy edilmesi sonucunda çaresizlik duygusunun adeta tıpkı yabansı üzere çöktüğü o el şartlarda, Rum’ya benzeri zaman gibi doğan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkması sonucu başlayan bağımsızlık mücadelesi ile arkası sıra yapılan Erzurum ve Sivas Kongrelerinde alınan kararlar doğrultusunda aralarında ilimiz Kırşehir’in de bulunduğu Rum halkı, Onun önderliğinde işgallere karşı kurumlu direnişini desteklemiştir.

Rum halkının irtibat ve beraberlik ruhunu sağlamlaştırmak, mukavemet ve kurtuluş ruhunu mecmu Rum’ya yansıtmak için, Halas Mücadelesine liderlik eden Gök Bilimi-i Temsiliye Başkanı Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları kongreler sürecinin ardından Küçük Asya’da karargah namına seçtikleri Ankara’ya geçerken 24 Fasıla 1919 tarihinde Kırşehir’e uğramışlardır.

Soğuk bire bir kış haset Kırşehir’birlikte Kılıçlı Köprüsü mevkiinde çoğu gençlerden oluşan kararlı ve inanlı Kırşehir halkı, Celil Alemdar Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Heyet-i Temsiliye Üyelerini karşılayıp, Milli Savaş kahramanlarını adeta bağırlarına basmış, Halas ve Yapılış yolundan katiyen vazgeçmeyeceklerini bildirmişlerdir.

Kırşehirliler kendisine, o pres koşullar altında nazik bire bir istikrar göstererek Rum Halkına liderlik eden, kamet niteliğinde aynı Kurtuluş Mücadelesi sonucunda ülkemizi bağımsızlığa kavuşturan ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kuran Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü ilimizde ağırlamanın onurunu 103 yıldır yaşıyoruz.

Ulu Önderimiz Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün çizdiği yoldan ve Cumhuriyet Altını değerlerinden asla vazgeçmeyeceğimizi, bundan mecmu 103 yıl ilk Kılıçlı Köprüsü’nde bulunan gençlerin azim ve kararlılığıyla bire bir defa daha bildiriyor; başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk kalkmak için tüm silah arkadaşları ve muazzez şehitlerimizi aynı öğün elan gocunmak ve minnetle anıyorum.

Bu kutlu savaşım sürecine dahil olan ilimiz Kırşehir’in, tekrar Kırşehir’bile zaman ruz öğretmenliği yapan sayın Recai Baran yoluyla tarihî vesaik ve tanıklıklar ışığında kaleme alınması ise hepimiz amacıyla bire bir gurur kaynağıdır.

Halas ve yapı mücadelesinin Kırşehir ve Kırşehirliler için ne kadar mehabetli olduğunun anlaşılması noktasında Kırşehir Belediyesi adına basımını gerçekleştirdiğimiz bu kitabın ferah okunması ve anlaşılması dileklerimle, saygılarımı sunarım.”

Share: