KIRKLARELİ – TBB Başkanı Sağkan, avukatlık minimum sevap tarifesini değerlendirdi

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Sağlık Sağkan, avukatlık minimal ecir tarifesine ilgili, “İlk defa izafi tarifede çokça ağır sıklet benzeri artışı hayata geçirdik, yeni ayrımsız rütbe ekledik.” dedi.

Kırklareli Baro Başkanlığının konferans salonunda avukat ve stajyer avukatlarla tıpkısı araya gelen Sağkan, her sene kestirmece 20 bin kullanılmamış avukatın göreve başladığını söyledi.

Sağkan, avukat sayılarının orantısız arttığını, Türkiye Barolar Birliği adına bu artışın engellenmesi yönünde himmet yürüttüklerini ifade etti.

Göreve kestirmece ayrımsız yıl evvel başladığını ve bu süreçte evire çevire çalışmalara imza attıklarını anlatan Sağkan, “Barolarımızla gelişigüzel çokça manidar aynı avukatlık sevap tarifesi hazırlığı yaptık ve bu tarifenin Bakanlık vasıtasıyla iadeli edilmeksizin, itiraz edilmeksizin onaylanmasını sağladık. İlk kere bağıntılı tarifede çok kısık tıpkı artışı hayata geçirdik, yeni bir derece ekledik.” diye konuştu.

“Bire Bir zamanda amme hazinesinden, finansal hazinesinden çıkan sorun tiplerine ilgili artışları üstelik hayata geçirdik” diyen Sağkan şunları kaydetti:

“Ister beraat vekalet ücretlerinde gerekse yönetimsel yargıdaki duruşmalı ve duruşmasız işlere ilişkin vekalet ücretlerinde bunu yaparken şunu gözlemledik; Türkiye Barolar Birliği ve barolar benzeri araya geldiklerinde o masaya düzenli güçleriyle oturduklarında hak ettikleri kazanımları elde edebiliyorlar. Bir lütuf yerine benzeri hak talebimiz yok. Kimsenin avukatların adi hakkı olan unsurları kayra kendisine sunmasını akseptans etmeyiz. Örgütlü gücümüzle masada doğmak doğrusu bize türe ettiğimiz kazanımları getirecektir. Formül tabii kim print tıpkısı formül.”

Toplantıda, TBB Umumi Heyet Üyesi ve Saymanı Gökhan Bozkurt, Kırklareli Baro Başkanı Turgay Hınız ile baro üyeleri, stajyer avukatlar ve darülfünun öğrencileri kayran aldı.

Share: