Doç. Dr. Adnan Baysal: “Canhasan höyükleri Çatalhöyük’ten erkene tarihleniyor”

Doç. Dr. Adnan Baysal: “Canhasan höyükleri Çatalhöyük’ten erkene tarihleniyor”

KARAMAN Ankara Üniversitesi Vasıta ve Gündüz Coğrafya Fakültesi Akademisyen Doç. Dr. Adnan Baysal, Karaman’de kâin Canhasan Höyükleri’nin Çatalhöyük’ten erkene tarihlendiğini söyledi.

Hars ve Turizm Bakanlığı ile Ankara Üniversitesi hareket birliğinde, merkeze kapalı Alaçatı köyünde 3 höyükten oluşan Canhasan Höyükleri’ndeki kazı çalışmaları yaz aylarında yapılan çalışmaların ardından tamamlandı. Hafriyat yapılan kayran zaman şartlarından etkilenmemek amacıyla eğin gene toprakla kapatıldı. 2023 yılının yaz aylarında hafriyat çalışmalarına tekrar başlanacak. Doç. Dr. Adnan Baysal gazetecilere yaptığı açıklamada, Canhasan Höyüklerinde 2 yıldır projenin devam ettiğini söyledi. Canhasan Höyüklerinde, 1960’lı yıllarda ilk kez çalışmaların yapıldığını anlatım eden Doç. Dr. Baysal, “Hafriyat çalışması yapılan höyüklerden bire bir tanesi Canhasan 1 Höyüğü. Neolitik ve Kalkolitik dönemleri içeren tıpkı höyüktür. Buranın hem hafriyat çalışmaları yapıldı hem dahi yayınları yapıldı. Bizim elimize güzeşte bilgiler buradan insanların neolitik dönemde yani tarım ve hayvancılık ekonomisiyle geçindiğini elan sonradan Kalkolitik dönemde birlikte insanların adım adım ekonomik dönemde insanların evrimleştiği hem de metal kullanımının adım adım başlamaya ayrımsız sürece ulaştığını görmüş olduk. 1960’lı yıllarda Canhasan 3 höyüğü çömleksiz neolitik namına tanımlanmıştır. Bizde buradaki çalışmalarımıza bakir başladık ama 1960’lı yıllarda siktirici tetkik çalışmaları yapılıyor. Taharri çalışmalarından sonraları de rastgele hafriyat çalışması yapılmıyor” dedi.

“Uzmanların gelmesini bekliyoruz”

Baysal, yapılan taharri çalışmalarının peşi sıra elde edilen bilgilerle höyüğün Çatalhöyük’den çok henüz erkene tarihlendiğini dile getirdi. Doç. Dr. Baysal, “Hem de tıpkı zamanda bu bölgede önceki yerleşim sürecine sabık tarım ve hayvancılık yapma aşamasına başlayan, ilk kez hayvanları evcilleştirmeye başlayan ve tarıma görevlendirmek amacıyla buğday gibi bitkileri evcilleştirmeye başlayan insanların yerleşmiş olduğunu görüyoruz” dedi. Baysal, tarihsel yerine bakıldığında Konya Ovasında erken tıpkı yerleşme olan Canhasan 3 Höyüğünün tarımcı ayrımsız topluluğun başladığını, yerleştiğini gördüklerini anlatım ederek şunları kaydetti: “Yapılan tetebbu çalışmalarında da kâin kâh nebat kalıntılarından yapılan tarihlemelerde dahi 7 bin 500 – 7 bin 700 kadar milattan öncesine tarihlenen bilgiler kalibre edilmiş, karbon tarihlerinden bunları öğreniyoruz. Bu konuyla ait benzeri im var. 2020 yılında yabancı bir dergide çıktı. Bu dergide sâdır yayında tıpkı botanik uzmanının vermiş olduğu bilgilere istinaden sunulan tarihlerde tıpkı döl tanesinden kaynaklanıyor. Nedeniyle bu bile bize gösteriyor kim burada bire bir tarım toplumundan söz ediyoruz.”

çıktı ehlihibre kişilerin kazı çalışmalarında höyüğe geleceğini belirten Baysal, “Uzmanların gelmesini bekliyoruz. Önümüzdeki yaz döneminde uzmanlar gelip buraya yardım sağlayacaklardır. Ekibimizde büyüyecek. Bu icraat arsıulusal aynı çalışmaya dönüşmekte kalmayacak öğrencilerimizin yetişmesi zarfında çokça muhteşem ortam oluşturacak. Türkiye’de eksper azlığını ayn önünde aldığımızda bu cins icraat bizim üzere eksper yetiştirebilmek için arsıulusal teşrikimesai altında yapılacak olan çalışmalar nazik önem bildirme ediyor” dedi.

Share: