Kastamonulu girişimci yeğin felaketinden etkilendi parçalı güneş enerjisi panelleri üretti

Kastamonu’de tıpkı müteşebbis, Bozkurt’ta sabık yılki başat felaketi sonrası yaşanan enerji ihtiyacından yola çıkarak modüler devir enerjisi panelleri üretti.

Kastamonu’dahi güvenlik kamera sistemleri konusunda iş yeri kâin Kerami Koçmar, 11 Ağustos 2021 yılındaki hâkim felaketinin ardından güneş enerjisi sistemleriyle ilgili çalışmalara başladı.

Koçmar, sıra enerjisi panellerini parçalı arkaç getirerek, taşınması ve kurulumu çarpık çurpuk “erke direkleri” oluşturdu.

“Enerji direkleri”nin içini ise kaynak aktarımı yapabilen sistemler ve bataryalar ile güçlendiren Koçmar, ayrımsız günce dolumla beş gün akıcı çalışabilen tenvirat, almaç ve yükleme ünitesi sistemi üretti.

Türkiye Nişancı ve Bellik Kurumundan patent düz Koçmar, ürettiği “erke direkleri”nden birini Kastamonu Itimat Müdürlüğüne sınav gayeli verdi.

Ürün, kazaların sıklıkla yaşandığı Günindi Mekân Yolu Kavşağı’nda Şehir Düzenlilik Hile Sistemi’nde (KGYS) tahminî iki aylık testi başarıyla tamamladı.

Kerami Koçmar, AA muhabirine, “Felakette arkadaşlarımız ‘Keşke ışık ışığı büyüklüğünde ayrımsız ışığımız, iki telsizin haberleşebileceği kadar aynı enerjimiz olsaydı’ dedi. Biz de bu sürecin arkası sıra, ‘İlimiz, ülkemiz ve dünya için neler yapabiliriz?’ dedik. Ekibimle birlikte bu sistemi üretmeye başladık.” dedi.

Ürettikleri ürünü herhangi bir cins it canlı hava koşulunda denediklerini anlatan Koçmar, şöyle konuştu:

“Arz keskin şartlarda ruz ışığından ruh üretmeye başladık. Bunu üstelik amudi yapıda ve modüler yapıda yaptık. Bir yıldır bütün testlerimiz bitti. İlk ilk tavzih ile başladık. Şita şartlarında, tıpkı günce enerjiyle, hiç güneş görmeksizin ilkokul günlük aydınlatmayı sağladık. Bunun devamında bizim bu ürünümüzün henüz kompleks olabileceği düşüncesiyle AR-GE’ye devam ettik. Henüz sonra görüntüleme sistemlerini bile çalıştırmayı başardık. Bunu Kastamonu’bile yağışlı ve yer dokunaklı gelgel şartlarında KGYS (Kent Güvenlik Dümen Sistemi) düzeyinde denemesini yaptık. Biz güneşle ve bölüm ışığıyla enerji toplayan bir rekiz ürettik ve bunun AR-GE’sini yaptık ve patentini aldık, yerli istihsal olarak şu anda kullanıma sunmaya hazırız.”

“Bunu istediğiniz yere kurabilirsiniz”

Ürünün kurulumunun çok ameliye olduğunu rapor eden Koçmar, “Güneşin ve dönme ışığının ulaştığı her yerde, lağım döşemi veya internetten tamamen mutlak, kazısız, güneşle ve aydınlıkla çalışabilen tıpkısı sistem ürettik. Bunu istediğiniz yere kurabilirsiniz. Ateş mümkün, karye girişi olabilir, boş kayran benzer. Tarih ve dönem ışığının olduğu rastgele yerde biz erke üretmeye hazırız.” diye konuştu.

Geliştirdikleri ürünün yükleme istasyonu namına kullanılabileceğini birlikte belirten Koçmar, “Orman yangınlarımız oluyor. Ormanlardaki dronların şarj ünitesi cins. Kablosuz nakil yapabiliyor. ” diyerek konuştu.

Ürünle nazik bir firmanın ilgilendiğini anlatan Koçmar, üretime devam ettiklerini kaydetti.Share: