Tosya’da çeltik hasadı başladı

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde 8 bin 500 dekar alanda çeltik hasadına başlandı.

Atatürk’ün talimatı ile 1926 yılında Türkiye’nin ilk çeltik fabrikasının kurulduğu ilçede üretilen çeltikten kestirmece 6 bin titrem rekolte bekleniyor.

Ilgaz Dağları’ndan gelen kar sularıyla beslenen Devrez Çayı’ndan sulanan çeltik tarlalarında, coğrafi işaretli Sarıkılçık pirincinin yanı sıra, Yaşar, Maratelli, Osmancık-97 ve Ede çeşitleri da üretiliyor.

Çeltik üretilen köylerden Çevlik köyünün muhtarı Kankızıl Soluk, AA muhabirine, köylerinde bin dönüm arazide çeltik üretimi yaptıklarını söyledi.

Mayıs ayında ektikleri çeltiği ilkgüz ayında hasat ettiklerini belirten Zerrin, şunları kaydetti:

“Ego bu işi 25 yıldır yapıyorum. Köyümüzdeki çeltik tarlalarından kısaca 700 ton çeltik bekliyoruz. Tosya’mızda şu anda 8 bin dönüm civarında çeltik ekiliyor. Daha öncelerde 23 bin dönüm civarında çeltik ekiliyordu. Susuzluktan kıran çeltik ekimi azaldı. Bu sorunumuza bire bir deva bulunmasını bekliyoruz.”

Müstahsil Faruk Buyraz de çeltik hasadına başladıklarını anlatarak, “Bir Nice aşamadan sonraları hasat zamanı geldiğinde biçer ile çeltiği biçiyoruz. Allah’a şükür ürünümüz gayet artağan.” diye konuştu.

Yetiştirici Yaşar Doğan ise 24 dönüm alanda çeltik ürettiğini belirterek, aşılanmamış domuzlarının tarlalarına zarar verdiğini bu konuda ilaç alınmasını istediklerini söyledi.Share: