Kastamonu’da şap paniği! 16 köye methal ve çıkışlar yasaklandı

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesine merbut Aşağışehirören ve Yukarışehirören köyünde şap hastalığı görüldü. Şap hastalığının görülmesiyle gelişigüzel Kastamonu İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ekipleri, hastalığın görüldüğü köylerde methal ve çıkışları yasakladı.

EFSANEVI PAZARI KAPATILDI

Ayrıca Taşköprü’nün Aşağışehirören ve Yukarışehirören köylerinde tahminî 2 kilometrelik alanda karantinaya makbuz. İki köyün karantinaya alınmasının ardından tedarik amacıyla Taşköprü Faal Efsanevi Pazarı bile ikinci tıpkı emre kadar kapatıldı.

GİRİŞ ÇIKIŞLAR KAPATILDI

Öte yandan, Kastamonu’nun merkeze sadık Kuzyaka bölgesinde 14 köyde karakabarcık hastalığı görüldü. Hastalığın görülmesiyle birlikte Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Kastamonu Veteriner Hekimler Odası Başkanlığı ekipleri, Kuzyaka bölgesinde mevcut 14 köyü karantinaya alarak methal çıkışları yasakladı. Şarbon hastalığının hayvanlardan insanlara geçebilen özellikle akciğer ve deriyi etkileyen benzeri çor olmasından ötürü Kastamonu İl Keyif Müdürlüğü ekipleri birlikte filyasyon çalışması yaptı. Karı karı gezen filyasyon ekipleri, temasta mevcut ya birlikte hastalık belirtisi görülen vatandaşları takibe alarak tedavilerinin yapılmasını sağladı. Kuzyaka bölgesinde alınan tedbir ve önlemler sonrasında hastalığın etkisini yitirmesi ile gelişigüzel karantina uygulaması kaldırıldı.

Share: