Kastamonu’da iple Çatak Kanyonu’na inip pencere terasın altında çevre temizliği yaptılar

Kastamonu’birlikte pencere terastan iplerle Kavgacı Kanyonu’na inen 4 fahri, doğadaki çöpleri topladı.

Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi, Azdavay Kaymakamlığı, Azdavay Belediyesi ve Milli Parklar Dünya Dağları Şube Müdürlüğü hareket birliğinde muteber “Kanyonu Temizliyoruz Projesi” kapsamında Turizm Fakültesi Öğretim Yardımcısı Hikmet Haberal, belgesel yapımcısı Adem Salcıoğlu, Artvin Yusufeli Dağcılık ve Tabiat Sporları Kulübü Başkanı Emniyetli Bülbül ile Erzurum İspir Belediyesinden Bülent Erkan, iplerle Kavgacı Kanyonu’nda mevcut içki terasın altında 75 metreye inip kovanlık yaptı.

Toplanan çöplerin doldurulduğu torbalar üstelik iple yukarıya çekildi.

Bilgi Haberal, AA muhabirine, tabiatı, kaynakları müzaheret etmek ve sürdürülebilirliği seçmek için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Kanyonda gübür olduğunu görmeleri üstüne sosyal ağırlık projesi infaz etmek istediklerini tamlayan Haberal, “Dağcı arkadaşlarımızla cam ezgi terasından iplerle 75 metre büyüklüğünde indik. 2 saat günahsızlık yaptık. Bilahare iple çıktık. Amacımız doğayı koruyup gelecek nesillere tasarruf etmek.” dedi.

Yokluk Salcıoğlu ise farkındalık tasarlamak için yola çıktıklarını dile getirerek, “Turizm destinasyonlarında yer iri sav, kasaba kirliliği. Amacımız farkındalık oluşturmaktı. Kastamonu’muzda insanlara gösterebileceğimiz çokça güzelce değerlerimiz var fakat en şişman sorunlardan biri, yer kirliliği. İnsanlar ambalajlarını, pet şişelerini rahatlıkla gezdikleri yerlere bırakıyor. Huy, kasaba bizim, gelecek nesillerimize temiz ayrımsız doğa bırakmalıyız.” diye niteleyerek konuştu.

Bülent Erkan bile projeyi farkındalık hazırlamak ve çevre kirliliğinin önüne saklamak üzere hayata geçirdiklerini kaydetti.

Share: