Karadeniz’den deprem bölgesine yardımlar devam ediyor

Trabzon, Rize ve Giresun’dahi vatandaşlar, “asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen depremlerin peşi sıra başlatılan yardım kampanyalarına desteklerini sürdürüyor.

Trabzon’bile ahali, Il koordinasyonunda Hamamizade İhsan As Hars Merkezi’nde oluşturulan Hareket Yardımları Toplama ve Koordinasyon Merkezi ile Beşirli Haddinden Fazla Gayeli Spor Kompleksi’ne yardımlarını ulaştırmaya bugün de devam etti.

Kaymakamlıklar ve belediyelerin organizasyonunda muhtarların bile desteğiyle realizasyon edilen soba ve odunların yanı sıra iz liseleri tarafından hazırlanan 15’er bin ekmek, 10 bin kişilik kahvaltılık ve su birlikte günce adına bölgeye gönderiliyor.

Ortahisar El Terbiye Merkezi mahir öğreticileri ve kursiyerleri ise soba, aymazlık tulumu ve kışlık üst hazırlamaya devam ediyor.

Ortahisar Belediyesi ekipleri, Hatay’a başvurmak üzere 50 kışlık oba ve soba üretimini sürdürüyor.

Trabzon Faruk Başaran Bilim ve Danışma Merkezi’nde öğrenci, öğretmen ve veliler, depremzedeler amacıyla ısı ocakları üretiyor.

Giresun

Giresun’dan deprem bölgesine arkalama gönderilmeye devam ediliyor.

Vilayet koordinasyonunda, facia bölgesine 552 yardım malzemesi yüklü miftah gönderildi. Bölgeye ayrıca 2 bin 348 personel ve 528 dil gönderme edildi.

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, yaptığı yazılmış açıklamada, depremin yaşandığı önceki günden itibaren hareket bölgesi amacıyla seferber olduklarını belirtti. Bölgeye, kontrol istirdat ekiplerinin beraberinde saflık personeli da sevk ettiklerini vurgulayan Şenlikoğlu, “Devletimizin parçalanmamış kurumlarıyla seferber olduğu sarsıntı bölgesinde ihtiyaçları bastırmak üzere ilk andan itibaren müstacelen çalışıyoruz. Hareket bölgesinde üzerimize düşen ne varsa yapmaya himmet gösteriyoruz.” ifadesini kullandı.

Rize

Rize Deneyimsizlik Merkezi’nde depremzedeler amacıyla arkalama toplanıyor. Kente mevrut depremzedeler, burada vatandaşların yardımlarıyla oluşturulan içtimai markette giyim ve gıda ihtiyaçlarını karşılamaya bitmeme ediyor.

Valilik koordinasyonunda, hareket bölgesine bindi için hayat ve ihtiyaç malzemesi yüklü 208 tır gönderildi. Bölgeye atıf edilen 3 bin 259 personel, kazmaç, kamyon ve itfaiyenin birlikte aralarında bulunduğu 1390 araçla çalışmalarını sürdürüyor.

Öte yandan, kentte 3 bin 136 depremzede konuk ediliyor.

Share: