İzmir’de “Yaşar Kemal ile Binbir Çiçekli Bahçede” sempozyumu düzenlendi

İzmir’birlikte Büyükşehir Belediyesi ve Yaşar Kemal Vakfı aracılığıyla düzenlenen “Yaşar Eksiksizlik ile Binbir Çiçekli Bahçede” konulu bilgi şöleni, Türkiye ve ev dışından edebiyatçı ve sanatçıların katılımıyla başladı.

Ahmed Adnan Saygun Laf Merkezi’nde düzenlenen sempozyum öncesi idareci yazarın fotoğraflarından oluşan bire bir serginin açılışı yapıldı.

Sergi ve bilgi şöleni açılışına Yaşar Eksiksizlik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve rahmetli yazarın eşi Ayşe Semiha Baban Gökçeli, “Bahir Küstü” romanını müzikli oyun oyununa uyarlayan ABD’li besteci Michael Ellison, İsviçreli editör Lucien Leitess ile edip ve saz şairi Ataol Behramoğlu’nun beraberinde beyaz perde sanatçısı Türkan Şoray birlikte katıldı.

Sempozyumun açılış oturumunda mütekellim Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer, bu coğrafyanın firez birikimini omuzlarında taşıyan Yaşar Kemal’in “Anadolu’nun sözü” olduğunu belirtti.

Vakıf Başkanı Gökçeli bile eşi ile olan hatıralarını anlattığı konuşmasında çevrimli yazarın huy konusundaki görüşlerini aktardığı metinleri okudu.

“Yılanı Öldürseler” deneyimi

Yaşar Kemal’in “Yılanı Öldürseler” romanından tıpkı isimle beyaz perdeye aktarılan filmin yönetmeni Türkan Şoray, sempozyumun ilk oturumunda film çekim sürecini anlattı.

Şoray, “Film bittikten sonradan İstanbul’a döndüğümde, ‘Acaba becerebildim mi?’ diyerek ayrımsız ay boyunca evden dışarı çıkmadım. Filmi alay malay izledik, Yaşar Kemal, ‘Yahu ego beğendim’ dedi omzuma vurarak. Yaşar Eksiksizlik kitaplarıyla ve şanlı yüreğiyle, sevecenliğiyle, insanları kucaklamasıyla temas ahit anılarımızda ve kalbimizde düzlük algı.” diyerek konuştu.

Sempozyumun böylelikle Türkan Şoray ve katılımcılar, İzmir Marşı’nı seslendirdi.

Oturumlarla bitmeme fail bilgi şöleni, erte Cömert Türküler dinleti programıyla sona erecek.

Share: