Rize’de “Dijital Obeziteden Sayısal Diyete” projesinin tanıtımı yapıldı

Rize Valiliği öncülüğünde İl Milli Yetişek Müdürlüğünce başlatılan, “Sayısal Obeziteden Dijital Diyete” projesi tanıtıldı.

Vali Eksiksizlik Çeber, Halas İlkokulu’nda gerçekleştirilen toplantıda, sunma yetişkin sorunlardan birinin da sayısal tabiiyet olduğunu söyledi.

Projeyi önemsediğini belirten Çeber, “Hemen gelişigüzel ortamda çıktı çocuklarımızın, ergenlerimizin başkaca kendimizin şiddetli tıpkısı aptal telefon, tablet, elektronik beyin ve oyun konsolları kabilinden bağımlılığımız olduğundan bahsediyoruz. Gençlerimizin ayrımsız araya geldiklerinde birbirleriyle hoşbeş etmek adına telefonlarıyla haşır talan olduğunu konuşuyoruz.” dedi.

Çeber, takkadak bilim insanlarının, doktorların değil, herkesin bunun bir mesele olduğunu düşündüğünü ve kabul ettiğini vurgulayarak, “Bu dünyadan kaçamayız. Çağdaş dünyanın gerekliliği yerine sayısal materyalleri sunma bol ve nakit para şekilde kullanmalıyız. Amma yük burada çokça mehabetli. O dengenin kaçtığı fertler, çoluk çocuk ve ortamlar için dijital obeziteden, sayısal diyete girmemiz geçişsiz gerektiğini düşünüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Proje ile dijital dünyadan, kök dünyaya dikkatleri çekmeyi amaçladıklarının altını çizen Çeber, şunları kaydetti:

“Bu projeyle, öğrencilerimizin günün çoğu zamanını geçirdiği okulların aralık ve bahçelerinde onları harekete geçirecek ve kültürümüzün anadan görme oyunlarını unutturmayıp, dikkatlerini çekecek oyun alanları oluşturmayı hedefliyoruz. Çünkü bilindiği üzere baziçe tıpkı çocuğun metin şekilde gelişimi amacıyla sunma enerjik araçlardandır. Bunun için eşkal kaza dahil 12 ilçemizde 90 okulumuzda 20 ayrı baziçe formatı ile 300’e mail baziçe uygulaması gerçekleştireceğiz.”

Çeber, cevizin iki yanından açılan deliklerden çökelge geçirilerek ve ucuna iplik bağlanarak yapılan “çağatara” adı sunulan oyuncağı göstererek, “Benim bile üç aydır kullandığım aynı oyuncak. Masamda duruyor, ıtlak zamanlarımda aptal telefon hesabına bununla uğraştığım zaman rahatlıyorum.” ifadelerini kullandı.

Proje kapsamında okulun bahçesinde oluşturulan baziçe alanını inceleyen Çeber, çocuklarla aynı müddet bu alanı boyadı.

Toplantıya, İl Milli Terbiye Müdürü Açık Deniz Soğurgan, İzmir Demokrasi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü ve Spor Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatma Çelik Kayapınar, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kenan Çıpa, Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Göksoy, İzmir Demokratlık Üniversitesi Eğitim Bilimi Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Behsat Cidal ve öğretmenler katıldı.

Share: