İzmir’de 9 Eylül İçin Anlayışsız Sayım. Tunç Soyer: “Türkiye Tarihinin Arz Gösterişli Kutlaması Olacak”

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümünü tarihe geçecek etkinliklerle kutlamayı hedefliyor. Kocatepe’den başlayıp İzmir’da sonlanacak 400 kilometrelik galebe yürüyüşü düzenleyecek olan Büyükşehir Belediyesi, 2023’te baştan toplanacak İktisat Kongresi’ne üstelik familya sahipliği yapacak. İzmir Büyükşehir Şehremini Tunç Soyer, “Çocuklarımıza kazandığımız zaferin büyüklüğünü ve barışın değerini anlatacağız. Türkiye tarihinin en gösterişli kutlaması İzmir’bile olacak” dedi.

İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü sene dönümü mufassal yıllar unutulmayacak nitelikte, birbirinden yüce etkinliklere tayf olacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 100’üncü yıl dönümü etkinlikleri kapsamında 24 Ağustos-9 Eylül 2022 tarihleri arasında Kocatepe’den İzmir’e Utku ve Yâd Yürüyüşü düzenliyor. 400 km’lik tarihi yürüyüşe katılacak barhana 9 Eylül sabahı İzmir’e varacak. Yürüyüşün önce iki gününü havi Dereçine-Kocatepe etabına ilişik kayıtlar www.bizizmir.com üzerinden alınmaya devam ediyor.

BÜYÜK FİNAL GÜNDOĞDU’DA

İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü sene dönümünün kutlanacağı 9 Eylül günü ise heyecan doruğa çıkacak. Sabah dokuzda Basmane-Cumhuriyet Meydanı arasında anadan görme hezel ve alem teyit merasimi düzenlenecek. Ayrımsız günün akşamı ise site tarihinin arz büyük kandil ve sahne gösterisi yapılacak. Gündoğdu Meydanı’nda kurtuluş mücadelesi ve İzmir’in kurtuluşunu canlandıran şişman tıpkısı görsel şov düzenlenecek. Gösteriler Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayıp, Alsancak Limana kadar uzanan sahile yayılacak.

GÖRSEL DEMO VE TARKAN KONSERİ

Sahnelenecek “artırılmış hamur destekli interaktif tiyatral şov” bütün 8 bölümden oluşacak ve yaklaşık 40 dakika sürecek. 180 dansçı ve 300 vadi çalışanının görevli olduğu etkinlikte 1 sayı ılımlı cihannüma, 6 nüsha taraf kule ile izleyenlere 360 derecelik bir demo deneyimi yaşatılacak. Benzeri anda yüzbinlerce emanet aracılığıyla izlenebilecek hep bin 300 metrekarelik led ekranın kullanılacağı gösteri Türkiye tarihinin mevrut esbak arz şişman şov prodüksiyonu olacak. Gecenin finalinde ise adlı artist Tarkan dinleti verecek.

ATATÜRK’ÜN İZMİR’E GELİŞİ KUTLANACAK

Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir’e geldiği 10 Ilkgüz’bile bile kutlamalar bitmeme edecek. İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yılına atfen, şefliğini Tuluğ Tırpan’ın üstlendiği, İzmir türkülerinin dokuz sanatçı tarafından seslendirildiği hususi albüm projesi kapsamındaki eserler ilk kez sahnelenecek. Semavi, Feridun Düzağaç, Toplama Adrian, Nil İpek, Irade Akgül, Sinan Kaynakçı, Soner Bilgelik, Yaşar ve Alp Kara’nın seslendirdiği Senfonik İzmir Türküleri konserinde sanatçılara Ahmed Adnan Saygun Senfoni Orkestrası eşlik edecek.

24 AĞUSTOS’TA HALUK UZUN SAHNEDE

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Kocatepe’den başlayıp İzmir’üstelik sonlanacak Galibiyet ve Yâd Yürüyüşü kapsamındaki etkinlikler Büyük Saldırı öncesi Türk ordusuna kucak açan Dereçine’da 24 Ağustos akşamı başlayacak. Açılış İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer, İzmir Milli Katalog Vakfı Başkanı Ali Puğ ve Prof. Dr. Ergün Aybars’ın mihman adına katılacağı “Barış ve Türkiye Söyleşisi” ile yapılacak. Ayrımsız gece ünlü sanatçı Haluk Levent dahi hayal algı. Dinleti sonrası yandaki Yeşilçiftlik kasabasına düzenlenecek 8 kilometrelik umum yürüyüşüne katılacak kafile, geceyi bile keçe kampında geçirecek.

Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Şişman Atak’a ait akıbet hazırlıklarını silah arkadaşlarıyla paylaştığı Şuhut Atatürk Evi’ni görüşme edecek kafile, Balaban Taarruz’un tarihi yıl dönümü olan 25 Ağustos gecesi ise Çakırözü köyünden Kocatepe’ye uzanan 14 kilometrelik Galebe Yolu’nda yürüyecek. Aynı yüzyıl önceki Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve cebe arkadaşlarının zafere yürüdüğü yoldan Kocatepe’ye ulaşacak barhana, sabah saatlerinde düzenlenecek yâd törenlerinden bilahare İzmir’e uğurlanacak. Lisanslı alpinist, sporcu ve gönüllü gençlerden oluşan esas yürüyüş kafilesi ise istiklal mücadelesinin hürriyet ve istiklal coşkusuyla mayalandığı 400 kilometrelik Galebe Yolu’nu tıpkısı atalarımızın geçtiği köy ve kasabalardan yaya, 14 günde İzmir’e varacak.

KURTULUŞ GÜNLERİ KUTLANACAK

Güzergah üzerindeki Atatürk Evi, müze ve şehitlik ziyaretlerinin ardından Dumlupınar’a yürüyecek kadro, Mustafa Kemal Rabıtalı’nın “Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz’dir, İleri” emriyle ulusun zaferini müjdelediği Zafertepe’birlikte düzenlenecek etkinliklere birlikte katılacak. Banaz, Çeltek, Ulubey, Kaynak, Kula, Alaşehir, Salihli, Ahmetli, Turgutlu ve Kemalpaşa’nın halas günü kutlamalarına katıldıktan sonradan İzmir’e akıllıcasına ilerlemeye bitmeme edecek kafilenin sonuç durağı ise 9 Eylül sabahı Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecek İzmir’in halas törenleri olacak. Tutum kafilesi, Kocatepe, Zafertepe ve Dumlupınar şehitliklerinden bayrağa sardıkları yadigâr toprağını dahi Cumhuriyet Altını Meydanı’nda yükselen Atatürk Anıtı’nın toprağına katacak.

TARİH SÖYLEŞİLERİ VE MÜZİK DİNLETİLERİ

Kafileye dalan süresince cümbüşlü ekipleriyle lojistik bindi sağlayacak İzmir Büyükşehir Belediyesi, yürüyüşçülerin geçtiği köylerde toplumsal ve kültürel etkinlikler düzenleyerek kurtuluş ve zafer coşkusunu civar halkıyla gelişigüzel yaşayacak. Kamp akşamlarında köy halkının üstelik çağrılı olacağı çağ söyleşileri ve çalgı dinletileri düzenlenecek, çocuklara hikaye kitapları ve Nutuk dürü edilecek.

30 Ağustos Yengi Bayramı’nın 100’üncü yılı kapsamında şehir genelinde türlü etkinlikler, söyleşiler, berrak alanlarda performanslar, seyretme gösterimleri ve konserler yapılacak. Antrparantez Türkiye Umum Oyunları gecesi adıyla Konak Atatürk Meydanı’nda da Türkiye’nin 7 bölgesinin el oyunlarının sergileneceği bir firez gecesi düzenlenecek. Kutlamaların finalinde Kültürpark çim alanda Zeynep Bastık ayrımsız konser verecek.

9 EYLÜL IŞIK YARIŞMASI

26 Ağustos-10 Ilkgüz 2022 tarihleri ortada 9 Eylül kutlamaları kapsamında işik yarışması düzenlenecek. Yarışmanın duyurusuna 26 Temmuz’bile çıkıldı.

İZ BIRAKAN 9 ILKGÜZ KUTLAMALARI IŞIK SERGİSİ

9 Eylül 1922’den bugüne yapılan 9 Eylül kutlamaları ve anılarını günümüze taşıyacak hususi aynı fotoğraf sergisi 8 Eylül’üstelik Çakıcı Han’de açılacak. İzmir’in bağımsızlığını simgeleyecek ve 100. Sene adıyla anılacak çağdaş, teknolojik altyapıya ehil ve aktüel pusula envanteri olan kütüphane 100. yılda İzmir’e kazandırılacak. Konak Belediyesi hareket birliğiyle Kemeraltı’nda düzlük kayran Yemişçizade Konağı’nda 9 Ilkgüz’dahi 100. Sene Yadigâr Evi’nin açılışı yapılacak. 9 Eylül zaferinin 100. yıl dönümü anısına kutlamaların yapılacağı Gündoğdu Meydanı’nda 100. Sene Hatıra Taşı yerleştirilecek. 2022’üstelik onuncusu koşulacak “9 Ilkgüz Yarı Maratonu” bu yıl 11 Eylül tarihinde 100. Sene Yarı Maratonu olarak yapılacak. 13-14 Eylül tarihlerinde Büyük İzmir Yangını üzerine bölüt küşade aynı açık oturum ve İzmir Hanek Merkezi’nde sayısal benzeri sergi yapılacak.

100. YIL AÇIK OTURUM VE SÖYLEŞİLERİ

Ekim’da “Mudanya Mütarekesi ve İsmet Paşa” mevzulu panel ve sergi çalışması yapılacak. İzmir’in 100’üncü yılını değişik açılardan ele alacak başka panel ve söyleşiler ise “Milli Mücadele”, “İzmir Mutfağı: Kültürel Çoğunluk”, “Sosyal Hâller”, “İzmir Müziği”, “Toplum, Site ve Mekan”, “Firez, Konferans ve Literatür” başlıklarıyla yapılacak.

100. YIL ULUSLARARASI AÇIK AKARSU YARIMADA YÜZME ŞAMPİYONASI

16 Teşrinievvel’bile Urla’birlikte, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Yüzme Federasyonu ile Türkiye’nin ve dünyanın herhangi bir yanından yıldızlı akarsu yüzücülerinin katılacağı “Yarımada Bulutsuz Su Yüzme Şampiyonası” düzenlenecek. Bayraklı Rekreasyon Alanı’na yerleştirilmesi planlanan En Iri Zafer Barıştır Anıtı 29 Ilk Teşrin 2023’te açılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla planlı ve iki etaplı olan Cumhuriyetimizin 100. Yıl Marşı Yarışması’nın koşuk etabı tamamlandı. Beste yarışması üzere akıbet referans tarihi 1 Teşrinievvel 2022 namına planlandı. Finale artan 10 yapıt, 3 Ilk Teşrin 2022’da İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal iletişim araçları hesaplarından ilan edilecek.

“KURTULUŞTAN KURULUŞA 100. YILINDA İZMİR” TEMALI KİTAP ÇALIŞMASI

İzmir’i ayrımlı açılardan ele düzlük 10 ciltlik ayrımsız sekans mektup yayımlanacak. Kitaplarda İzmir’üstelik spor, edebiyat, konferans, coşku ve toplumsal hareketlerin beraberinde kentin yer yüce dinamiklerini oluşturan toplumsal seks, kültürel geçişlilik ve çoğulculuk üzere olgular serbest benzeri perspektifte incelenecek.

“Kurtuluştan Kuruluşa 100. Yılında İzmir” temel başlığıyla hazırlanacak 10 ciltlik kitabın lansmanıyla eş anlı adına 2022 yılının aralık ayında betik başlıkları genişletilerek “100. Yılında İzmir” adıyla benzeri bilgi şöleni düzenlenecek. Kurtuluşun 100’üncü sene dönümünde Şehir Arşivi ve Müzeler Idarehane Müdürlüğü yoluyla 7 pusula yayımlanacak. 100 muhtarın vadi aldığı ve 6 ay geçmiş çalışmalara başlanan müzikal say, 4 Ilkgüz 2022’birlikte Alaşehir üstelik 8 Eylül 2022’üstelik Kemalpaşa’da, 14 Ilkgüz 2022’birlikte AASSM’üstelik sahnelenecek.

BENİM NAÇİZ VÜCUDUM TİYATRO GÖSTERİSİ YAPILACAK

İzmir Şehir Tiyatroları eliyle İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü anısına hazırlanan ‘Benim Vıcık Vıcık Vücudum’ isimli tiyatro oyunu 10 Son Teşrin 2022’da İsmet İnönü Musahabe Merkezi’nde peyrev ile buluşacak. İzmir Valiliği paydaşlığında 9 ve 10 Eylül 2022 tarihlerinde Koy üzerinde çokça sayıda albeni aracının katılacağı akrobatik çekicilik gösterileri, yarışmalar ve saha performansları ile sergileme çalışmaları yapılacak.

İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer, 100. yıl etkinlikleriyle ilişik “Çocuklarımıza kazandığımız zaferin büyüklüğünü ve barışın değerini anlatacağız. Türkiye tarihinin yeryüzü görkemli kutlaması İzmir’üstelik olacak” dedi.

Share: