İstanbul ile Ankara arasındaki tarihi kervan yolunun izi sürülecek

İstanbul-Ankara arasındaki kervan yolunun satıh araştırmasıyla izi sürülecek, tarihi güzergah, koordinatlarıyla harita üstünde konumlandırılacak.

Ankara Üniversitesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığının onayıyla gerçekleştirilecek satıh araştırmalarında Ankara’nın Osmanlı başkenti İstanbul ile siyasal, kültürel ve hesaplı ilişkilerinin izi sürülecek.

Çalışma kapsamında, Ankara biçim ve kuzeybatı ilçelerinde vadi alan Ortaçağ ve Türk dönemi mimarlık eserler tespit edilerek belgelenecek ve kentin Osmanlı döneminde hükûmet merkezi İstanbul ile bağlantısını sağlayıcı kervan yolundaki menzil yapıları ve yerleşimlerinin lokalizasyonu yapılacak.

Bugünkü Altındağ sınırlarında mütezayit Kavim-Kale bölgesinden başlayarak sırasıyla Keçiören, Yenimahalle, Etimesgut, Sincan, Ayaş, Güdül, Beypazarı ve Nallıhan ilçelerini havi araştırma sahasındaki Ortaçağ ve Türk dönemi anıtları ve yerleşim alanları belgelenecek.

Başkentin model ilçelerinden başlayarak kuzeybatı yönündeki ilçelere akıllıca ilerletilecek iş alanları, sezonluk namına birbirlerine andıran konumlanmış kaymakamlık merkezleri ile bunlara tutkun mahalle ve köyler bazında ele alınacak.

Her ilçedeki köy/mahalle yegâne bir tane gezilerek belirleme edilen mimarlık, epigrafik ve gayrı kazı bilimsel eserlerin belgelemeleri yapılacak, tayin edilen buluntu ve bakaya, GPS cihazıyla koordinatları alınarak harita üzerinde konumlandırılacak.

“Ilkokul yıllık planlama yapıldı”

Yüzey araştırmasının başkanlığını yürüteç Ankara Üniversitesi Anahtar ve Gündüz-Coğrafya Fakültesi Musahabe Tarihi Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Miğfer Bozkurt, çarkıt Yahudi Mahallesi’ndeki araştırma alanında yürüttükleri çalışmaya ait AA muhabirine hikmet verdi.

Şehrin 16’ncı yüzyıldan 19’uncu yüzyıla kadar ticarette kuşkusuz ayrımsız iş gösterdiğini, şehirdeki tıkır, yerleşim ve ticaret alanlarının elbette belirlenmiş edildiğini anlamaya çalışacaklarını tamlayan Bozkurt, mücahede kapsamında 5 almanak planlamalarının bulunduğunu bildirdi.

Tarihi yerleşme bölgelerinin fiziksel karakterlerini anlamaya müteveccih tespitler yaptıklarını aktaran Bozkurt, merkezdeki abidevi çatı niteliğini idrak etmek ve talih içi Ankara’sında zaman bâtın su hattını belirleme etmeye yönelik inceleme yapacaklarını birlikte söyledi.

“Ankara’nın dış surlarının bile izi sürülecek”

Hacı Alay Camisi’nin kuzey bölümünde düzlük alan talih parçaları ilkin girmek için dış surların izini sürmeye çalıştıklarını aktaran Bozkurt, “Kent içi ticaret yapıları, köprüler, hamamlar, çeşmeler ile dini merkezler odaklı düşündüğümüz, planladığımız tıpkısı iş olduğu için ve bunu gerektirdiği için böyle tıpkı mühim planımız var.” dedi.

Bu sene Beypazarı’nın güneydoğu kesimindeki köylere büyüklüğünde ulaşmayı hedeflediklerini dile getiren Bozkurt, Ankara sınırlarından bilahare Geyve, Taraklı, Göynük, Adapazarı, Bursa ve İstanbul’a bağlanan rota üzerinde çalışacaklarını anlattı.

Bozkurt, “Ankara ili ve kuzeybatı ilçeleri kapsamlı bir çalışmayla temas ne büyüklüğünde Ankara merkezli ayrımsız satıh araştırması yürütsek de uzun vadede İstanbul-Ankara kervan yolu güzergahını çalışıyoruz ve bu güzergah üzerindeki yerleşimleri, arkeolojik merkezleri inceleyeceğiz.” ifadesini kullandı.Share: