Mersin’i kuş bakışı gören Gelincik Tepesi’nden 8 ayda 20 bin uçuş yapıldı

Mersin’üstelik, akla yatkın iklim koşulları sebebiyle yılın dört mevsimi keyif paraşütü etme imkanı sunan doğa nezaretli Gün Gülü Tepesi’nden yılın 8 ayında tahminî 20 bin pervaz gerçekleştirildi.

Yenişehir ilçesi Emirler Mahallesi’ndeki belen, kenti kuş bakışı gören elverişli arazisinde keyif paraşütü organizasyonlarına ve amatör sporculara familya sahipliği yapıyor.

Merkeze uzaklığının 13 kilometre olmasıyla muvasala kolaylığı sunan Gelincik Tepesi, akla yatkın iklim koşullarıyla dört zaman pervaz imkanı sağlıyor.

Tepeden havalanan adrenalin tutkunları, gökyüzünde süzülürken Akdeniz ve Toros Dağları manzarasını izlem şansı buluyor.

Arazi çevresinde ivedi iniş noktaları kayran düz tepe, tıpkı zamanda karşı paraşütü eğitim merkezi olarak kullanılıyor.

Sabık yıl tahminî 15 bin olan uçuşu sayısı, Gelincik Tepesi’nin bilinirliğinin artmasıyla bu sene 8 ayda 20 bine ulaştı.

“Sene böylece 30 bin uçuş gerçekleşeceğini oranlama ediyoruz”

Türkiye Albeni Sporları Federasyonu İl Temsilcisi Erhan Feraset Özaydın, AA muhabirine, Gelincik Tepesi’ne olan ilgisinin seçme sabık devir arttığını söyledi.

Bölgenin, avantajları sayesinde farklı kentlerdeki sporcular aracılığıyla yeğleme edilmeye başladığını aktaran Özaydın, Gün Gülü Tepesi’nde Türkiye şampiyonalarının düzenlenmeye başladığını dile getirdi.

Tepede kısaca 15 yıldır pervaz yapıldığını anlatan Özaydın, şöyle bitmeme etti:

“İlk başladığımız zamanlarda 8-10 sportmen vardı. Şu anda bırakanlar dünya etken olanlar 150 sevimli. Serencam 5 yılda 300 emanet sportif namına bu faaliyette bulunmuş. Güzeşte sene pervaz sayısı 15 binken bu yıl 8 ayda 20 bine ulaştık. Bu senenin böylelikle 30 bin uçuş gerçekleşeceğini hesap pusulası ediyoruz. Tarsus ve Adana bu bölgede uçuşlarını gerçekleştiriyor. Bölgemiz, gönül rahatlığı paraşütü için çok mefkûre. 12 kamer boyunca müstacelen hemencecik gelişigüzel ahit uçuş oluyor.”

Hüseyin Atlı: “Burası turizm potansiyeli yüksek bire bir havza”

Akdeniz Huzur Paraşütü ve Adrenalin Sporları Kulübü Başkanı Hüseyin Atlı bile Gelincik Tepesi’nin, kat paraşütü tutkunlarının elzem adreslerinden biri olduğuna dikkati çekti.

Tepenin, hem huy hem birlikte deniz manzarası sunduğunu anlatan Süvari, “Nahiye, hem insanların rahatlık paraşütü yapabildiği hem üstelik balkondaymış kabilinden Mersin’i seyredebildiği aynı kayran. Gezmen namına mevrut sporcular buradaki uçuşlara katılıyor. Serencam yıllarda Gündüz Feneri ve Afrika ülkeleri ile Rusya’dan çok fazla gezgin buraya gelerek uçuş boşaltmak istiyor. Burası turizm potansiyeli erdemli ayrımsız havza.” diyerek konuştu.

Rahatlık paraşütü sporcularından Elif Bitmez birlikte yukarıdan atlayarak pervaz yapmanın sevinçli olduğunu ve manzaraya hayran kaldığını belirterek, “İstanbul ve Tekirdağ’üstelik birlikte uçtum amma arz sevdiğimiz düzlük Gün Gülü Tepesi. Bura merkezi ayrımsız noktada, çalışanlar öğle vakti ortada gelip pervaz yaparak yeniden işine dönebiliyor. Bu, güçlü bulunabilen bire bir nimet değil. Seçkin makule imkana erbap olduğundan pervaz amacıyla değişik seviyelere makul benzeri tepe. Bu yüzden de burayı seviyoruz. Havada süzüldüğümüz devir kendimizi o enerjiye ve özgürlüğe bırakıyoruz. Heybetli benzeri ihtisas.” değerlendirmesinde bulundu.

Uçuş ayırmak amacıyla Adana’dan gelen Sırrı Küçükarslan ise bahir manzarası eşliğinde gökyüzünde süzülmenin hararetli olduğunu anlatım etti.

Share: