İran riyali, KÖLE doları karşısında rekor düşüş yaşadı

Kıvrılma Muhafızları Ordusu’nun Avrupa Birliği (AKARSU) terör listesine alınması talebini içeren değişmeyen tasarısının Avrupa Parlamentosu’nda (AP) kabul edilmesinin ardından İran dünyalık birimi riyal ABD doları karşısında rekor aynı düşüş yaşadı.

İran’ın nükleer müzakereleri baştan başlatma çabalarının başarısızlıkla sonuçlanması ve Mahsa Amini gösterilerinde protestoculara müteveccih idam cezası cezaları Avrupa Birliği (SU) ile Tahran yönetimi arasındaki ilişkileri elan da kötüleştirdi. Serencam yerine İran’ın para birimi riyal, Inhina Muhafızları Ordusu’nun SU yıldırı listesine alınması talebini içeren değişmeyen tasarısının Avrupa Parlamentosu’nda (AP) akseptans edilmesinin ardından MEMLUK doları karşısında rekor aynı düşüş yaşadı. Mahsa Amini protestolarının başlamasından bu yana yüzdelik 29 derece kaybeden İran riyali karşında geri 1 MEMLUK doları 430 bin 500 riyalden muamelat görürken zaman ise 448 bin 750’den satılmaya başlandı.

“Manipülasyonlar ve toplumsal medya etkisi dolarda artışa sebep oldu”

Dolardaki artışa az dışında ve sınırlı zarfında yapılan manipülasyonların ve toplumsal medyanın neden olduğunu söyleyen İran Tarz Bankası Başkanı Muhammed Arzu Ferzin, “Bugün Format Bankası olarak döviz rezervleri ve hakikat noktasında tek kısıtlamamız namevcut” dedi. Gerekli adımların atıldığını ve döviz piyasasında kontrolün sağlandığını kaydeden Ferzin, başıboş piyasayı taharri edebilmek için gelişmemiş ant içerisinde değerli ve dolar işlemlerinin rahat yapılabileceği bir bütün sunacaklarını rapor etti.

İran Form Bankası, internet üzerinden yapılan döviz işlemlerinde müşterilerin irade ettikleri miktarda döviz alabilmek için müracaatta bulunduklarını ve döviz taleplerinin karşılanması amacıyla oluşturulan “Döviz İşlemleri Merkezi Sistemi” üzerinden ayrımsız çağ içerisinde 511 milyon dolar muamelat yapılarak rekor kırıldığını açıkladı.

“Piyasalar kontrol altında”

Ülkede döviz piyasasında görülen şapadanak yükseliş hakkında İran Meclisi’nde konuşan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, piyasaların taharri altında olduğu mesajını vererek, “Ülkenin kaynaklarını ve potansiyellerini ayn önüne alarak hükümet ve divan işbirliği ile geleceğimizi aydınlık görüyorum. Düşmanı yeneceğiz ve toplumdaki yas ve umutsuzluğu bulunmayan edeceğiz. Döviz sıska, değerli piyasası ve şişkinlik hepsi çözülecek ve aşağı çekilecek. Çevre kontrol altında” ifadelerini kullandı. – TAHRAN

Share: