“Berlin Ekincilik Bakanları Konferansı” başladı

Seçme sene Arsıulusal Yeşil Hafta Fuarı kapsamında düzenlenen “Dünya Gıda ve Tarım Forumu’nun” arz yüce siyasal etkinliği “Berlin Tarım Bakanları Konferansı” başladı.

Bu yıl 15’incisi düzenlenen konferansa yaklaşık 70 ülkeden tarım bakanları ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler katılıyor.

Aynı günce konuşma süresince teknolojik gelişmeler doğrultusunda ekincilik, gıda ve hayvancılık politikaları ele alınırken güncel sorunlara hal önerileri birlikte masaya getirilecek.

Türkiye’yi konferansta Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci hile ediyor. Kirişci, konferansa katılacak başka ülke ve arsıulusal yapılış temsilcileriyle de ikili görüşmelerde bulunuyor.

Tarım bakanları, zaman konferans sonunda eş sonuncu demeç yayımlayacak.

“Dünya Besin ve Tarım Forumu” bu yıl 20-21 Ocak’ta “Gıda Sistemleri Dönüşümü: Anide Haddinden Fazla Krize Acun Çapında Tıpkısı Yanıt” temasıyla gerçekleştiriliyor.

Bu yılki forumda düzenlenecek oturumlarda, ticaret ve ticaretin toptan azık güvenliği için oynadığı racon rastgele açıdan ele alınırken, “Toptan bir gıda krizi nasıl önlenebilir? Krize dayanıklı gıda tedarik sistemlerini zahir oluşturabiliriz?, Biyolojik çeşitliliği elbette koruyabiliriz?, İklim dostu besin sistemlerini elbette oluşturabiliriz?, Sürdürülebilir global azık sistemleri amacıyla işbirliğini elbette geliştirebiliriz?” sorularının cevapları aranıyor.

Uluslararası Yeşil Hafta Fuarı

Ekincilik, azık ve bahçecilik alanında dünyanın en balaban fuarı olan Uluslararası Yeşil Hafta Fuarı dahi Berlin’bile devam ediyor. Bu sene fuara 60 ülkeden 1.1400’den çok şeriklik katılıyor. Şirketler 100 binden aşkın yapıt sergiliyor.

Bu yıl 87’ncisi planlı fuar, Almanya Çiftçiler Birliği ve Alman Azık ve İçecek Sektörleri Federasyonu sponsorluğunda Messe Berlin aracılığıyla birleştirme ediliyor.

Fuarı kısaca 500 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Fuar 29 Ocak’a büyüklüğünde küşade kalacak.

Share: