İngiltere’de vergi kaçırmaya çalışmakla suçlanan Muhafazakar Parti’nin kayırıcı dozaj yetkilisi Nadhim Zahawi’nin ceza ödediği ortaya daha çok

İngiltere’da kazanç kaçırmaya çalışmakla suçlanan iktidardaki Muhafazakar Parti’nin peş dozaj yetkililerinden Nadhim Zahawi’nin, güzeşte sene hatasını kabul edip vergi dairesine ukubet ödediği ortaya çıktı.

BBC’nin edindiği bilgiye göre Zahawi geçen yıl Orak Ayı ve Ilkgüz ayları beyninde Maliye Bakanıyken kazanç dairesine ukubet dahil tahminî 5 milyon paunt ifa yaptı.

Bu meblağın yüzdelik 30’unun ceza olduğu bildiriliyor.

Zahawi’nin ödenmesi müstelzim sağlık vergisi, halkoyu araştırı şirketi YouGov’daki hisseleriyle bağlantılı.

Muhafazakar Parti’nin idari yönetiminden ve teşkilatlarından sorumlu olan Zahawi, rüşvet bildiriminde hata yaptığını kabul etmiş ancak bunun “bilerek olmadığını ve dikkatsizlikten kaynaklandığını” söylemişti.

İngiltere’bile esas muhalefetteki İşçi Partisi ise idrak dairesiyle tüm yazışmalarını açıklamasını istediği Zahawi’nin, bu şartlar altında görevini sürdüremeyeceğini savunuyordu.

Danışmanları, Zahawi’nin görevini sürdüreceğini söylemişti.

Nadhim Zahawi kimdir?

Kürt bir aileden olan Zahawi, 1967’dahi Irak’ın başkenti Bağdat’ta doğdu. 9 yaşındayken ailesiyle alay malay İngiltere’ye barhana etti.

King’s College’de Kimya Mühendisliği bölümünden mezun olan Zahawi, 2000’da halkoyu araştırı şirketi YouGov’un kurucuları arasında kayran aldı.

2010’dan bu yana saylav olan Nadhim Zahawi, Boris Johnson’ın başbakanlığı döneminde Eğitim Bakanı ve Aşılama Dağıtımından Mesul Afiyet Nazır Yardımcısı kendisine görev yaptı.

Rishi Sunak’ın istifasının peşi sıra 5 Orak Ayı 2022’dahi Maliye Bakanı olan Zahawi, Liz Truss’ın başbakanlığı döneminde üstelik kabinede fariza aldı; Truss’ın adına başbakan seçilen Sunak eliyle 25 Ekim’üstelik mevcut görevine atandı ve yeniden bakanlar kurulu üyelerinden biri oldu.

BBC’nin edindiği bilgiye göre Başbakan Sunak, Zahawi’ye güveniyor ve onu görevden almayı düşünmüyordu.

Share: