İngiltere ve Fransa kesintili göçle mücadele üstüne anlaştı

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Fransa’yla düzensiz toprak kayması çelmek amacıyla yapılan kesim kapsamında Fransa kuzeyinde yeni ayrımsız denetleme merkezi kurulacağını İngiliz ve Fransız asayiş güçlerinin Fransa sahillerinde gelişigüzel devriye yapacağını söyledi.

Sunak, Paris’te gerçekleştirilen Fransız-İngiliz Zirvesi’nde Fransa Reisicumhur Emmanuel Macron’la kuma basın toplantısı düzenledi.

Zirveyi “ilişkilerde yeni tıpkısı saksı” olarak nitelendiren Sunak, kesintili göç, erke ve düzenlilik konularının masaya yatırıldığını dile getirdi.

“Ülkelerimize girenlere suç örgütleri değişmeyen veremez” diyen Sunak, Başbakan olduktan sonra Fransa’yla Manş Denizi’ni güzeşte düzensiz göçmenlerle savaş için makro tıpkı ittifak yaptıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Zaman de bu anlaşmayı eş sorunumuzla savaş amacıyla örneğine rastlanmamış bire bir seviyeye çıkardık. Fransa’nın kuzeyinde yıpranmamış ayrımsız denetleme merkezi oluşturacağımızı duyuruyoruz. Eskimemiş aynı komuta merkeziyle asayiş güçlerimizi ilk kez tıpkı çatı altında aynı araya getiriyoruz. Fransız sahillerinde karakol yapacak hepsi elan çok insansız albeni ara bulucu ve gözlem teknolojisiyle desteklen 500 eskimemiş asayiş görevlisi (kesintili göçmenleri) yakalama oranlarını elan üstelik artıracak.”

Sunak, İngiltere’da hükümetin bu hafta duyurduğu kesintili göçle savaş yasa taslağının kayırıcı kaçakçılarının işlerini ve ağır aksak göçmenleri Manş Denizi kıyısına getiren sistemi yıkacağını de söyledi.

” Ukrayna’ya savaşı kazanması amacıyla yardım ediyoruz”

Sunak, Fransa ve İngiltere’nin Avrupa’yı Rusya gazına tabi olmaktan kurtarabileceğini rapor ederek Fransa’yla imzalanan nükleer işbirliği anlaşmasına belen etti.

İki ülkenin işbirliğiyle elan emniyetli, sürdürülebilir ve tehlikesiz kaynaklardan mevrut enerjinin sağlanacağını kaydeden Sunak, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Avrupa güvenliğinin birlikte zılgıt altında olduğunu belirtti.

İki ülkenin Ukraynalı bahir askerlerini oryantasyon kararı aldığını üstelik belirten Sunak, “Ukrayna’ya cidal sahasında majör benzeri yarar ulaşmak ve savaşı kazanması üzere arkalama ediyoruz.” dedi.

Sunak, daha karmaşa savunma sistemleri geliştirme konusunda birlikte Fransa’yla işbirliği ortamında olacaklarını belirtti.

“Biz Ukrayna’nın bu savaşı kazanmasını istiyoruz”

Güruh böylecene gazetecilerin sorusunu yanıtlayan Sunak, şöyle devam etti:

“Tığ Ukrayna’nın bu savaşı kazanmasını istiyoruz. Bu konuda ayrımsız düşünüyoruz. Cebin taarruza yönelik verdiğimiz tüm destekler, yetenek artırımına müteveccih eğitimler cenk sahasında yüce bire bir avantaj sağlamaları içindir. İngiltere’den, Fransa’dan ve cümle müttefiklerden gördüğümüz tank yardımları, teferruatlı menzilli cebe yardımları, zaman açıkladığımız eğitimler ağız ağıza Ukrayna’ya bu savaşı kazanması, sahada kazanım sağlaması, muvaffakiyetli bire bir karşı atak gerçekleştirmesi üzere arkalama edecektir. Birlik enerjimizi buraya kanalize ediyoruz.”

Sunak, ağır aksak göçün önlenmesi için Fransa’yla işbirliği süresince çalıştıklarını birlikte anlatarak bu kapsamda 50 yanlışlık örgütünü çökerttiklerini 500’e mail denetleme yapıldığını ve hemen bu yıl binlerce muhacir botunun durdurulduğunu anlatım etti.

Göçün global benzeri iş olduğuna dikkati çeken Sunak, gelecek aylarda atılacak adımlarla anlaşmanın sonuçlarının görüleceğini kaydetti.

Sunak, enflasyonun artmasındaki sunma iri sebebin enerji fiyatları olduğunu hatırlatarak enerji alanında işbirlikleriyle iki büyüklük sanayici ve vatandaşının henüz sakim enerjiye ulaşabileceğini ifade etti.

Share: