İmamoğlu: Karaköy’deki Otoparkın Yer Sarsıntısı Analizini Yaptırdığımızda, Boğuk Aynı Çatı Olduğunu Tespit Ettik. Gördüğünüz Otoparkı Içtima Altına…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 46 almanak Karaköy Kıvrım Otoparkı’nı yıkıp, hesabına vadi ve dayanak şeş park yeri yapacak. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, konuya ait “Karaköy’deki otoparkın sarsıntı analizini yaptırdığımızda, sıkıntılı tıpkı yapı olduğunu belirleme ettik. Gördüğünüz otoparkı tıpkısı kapasitede yerin altına alıyoruz ve burada bire bir meydanı şehrimize ödül ediyoruz” dedi.

İBB; 46 almanak Karaköy Kıvrım Otoparkı’nı yıkıp, yerine vadi ve dayanak noktası altı otopark yapacak. 7 katlı, günce averaj bin 500 araca hizmet veren, 600 komütatör kapasiteli park, 24 Ilkgüz Cumartesi 23.59 itibariyle işletmeye kapatılacak. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu konuya ilgilendiren şunları söyledi:

“OTOPARKIN DEPREME KARŞI SIKINTILI BİR YAPI OLDUĞUNU TESPİT ETTİK”

“Karaköy’de, Denizcilik İşletmeleri’nin üstelik olduğu bu düz haddinden fazla nadir, çok altın ve tarihi.  Daha Çok kullanılmamış benzeri yaşam burada var. Aşina burası imdi Galataport ve zarfında cruise gemilerinin yanaştığı dev bir liman var, aksata alanları var ve birlikte dünya çapında eke ayrımsız markanın geleceği tıpkısı otel var. Hakeza çetin tıpkısı alanın, yaşam alanı yerine de güçlendirilmesi gerekiyordu. Bu boyutta tığ, bu projeyi geçmiş analiz ettiğimizde, gördüğünüz otoparkın hareket analizini yaptırdığımızda, ne efsus ki donuk tıpkı yapı olduğunu tayin ettik. Buraya gelen, yılda belki milyonlarca misafirimizin, turistimizin haddinden fazla yakışan benzeri alanda olması, kentin meydanlaşması hususuyla, burada bu yatırımı yapan kurumla benzeri konvansiyon imzaladık. Bu sözleşmenin gereği, gördüğünüz otoparkı bir kapasitede yerin altına alıyoruz ve burada çokça süslü benzeri meydanı şehrimize ihsan ediyoruz. Bu hazır kayran oluşunca, burada turistlerin de kentle bütünleşmesi henüz ruhlu, daha çalışkan olacak.”

“YANİ BİR ALANA, YENİDEN BİR BİNA IKA GAYRETİNDE OLMADIK. ORAYI MEYDANLAŞTIRMA GAYRETİNDE OLDUK”

Elbette burada geleneksel markalar var. Güllüoğlu, Namlı, Köşkeroğlu, Koska kabilinden apayrı markalar bile var. Hep bu markalar makro markalar, kızıl markalar. Yıllarını buraya vermiş insanlar. Onlarla de çapraz uzlaşıyla, akilane tıpkısı zamanı onlara tanıyarak, yıpranmamış yerlerine geçişleri konusunda üstelik bindi olmaya himmet ettik. İnşallah 1 Ilk Teşrin itibariyle birlikte artık bu markalar, burada mümteni. Ilk Teşrin ortasında buranın şantiyesini başlatacağız. Evvel katabolizma, bilahare imalat. Hem bizimle bu sözleşmeyi işleyen firmaya, Galataport yatırımcılarına hem birlikte burada bizimle bu uzlaş sürecini yöneten kuruluşlara teşekkürname ediyorum. İstanbul namına çokça özel bire bir anlayışı ortaya koyuyoruz. Yani benzeri alana, baştan tıpkı yapı ika gayretinde olmadık. Orayı meydanlaştırma gayretinde olduk. Bu, İstanbul kimliği açısından dahi geleceği açısından de koskocaman tıpkısı sağ açıklık. Şimdiden çokça heyecanlıyım. Ayrımsız dakika önce park yeri bitsin, üstü meydanlaşsın; üzerinde İstanbul’u anımsatan, güzelce anılarıyla bu arada insanlarımız buluşsun. Buradan hem Boğaz’ı hem Haliç’in girişini ve karşıdaki Tarihi Yarımadayı bu derinlikten bütün bu arada hissedelim. Ki çevresinde ele alacağımız apayrı tarihi alanlar üstelik var. Şimdiden tatlıca olsun.”Share: