Iğdır’da beklenen hareket sonrası Ermenistan’daki çekirdeksel santralle ilgilendiren endişeler artıyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra, Iğdır’üstelik ve Ermenistan’üstelik meydana gelebilecek tıpkısı depremde uymazlık göreceği memul ‘Metsamor Nükleer Çetin Santrali ile ilgilendiren uyarılar geldi. Iğdır Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Serdar Ünsal, “Iğdır’bile meydana mevrut gelebilecek yer sarsıntısı ayrımsız felakete hastalık olur. İkinci bir Çernobil bu bölgede yaşanır” dedi.

1977 yılında Sovyetler Birliği yoluyla yapılan Metsamor Nükleer Santrali, Türkiye-Ermenistan sınırına haddinden fazla mümasil benzeri yerde mensur edildi. Şehre yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta mevcut ve haddinden fazla çarkıt bire bir santral olan bu santral, Çernobil tarzında düz yazı edildi. Bu santral temas hangi büyüklüğünde ÇAKER ve Avrupa’de da dillendirilse bile ayrımsız nev bire bir çözüme kavuşturulamadı. Mimarlık yönden hatalı olduğu rapor edilen ve ehliyetli soğutma yapacak akarsu olmadığı halde çalışmaya bitmeme eden santral, Ağrı Dağı fay hattı üzerinde düz alıyor. 1988 yılında Ermenistan’birlikte yaşanan ve nazik tıpkı yıkıma sebep Gümrü depreminin ardından seçkin hangi kadar 1989 yılında asayiş zımnında kapatılsa üstelik santral 1993 yılında yeniden çalışmaya başladı. Ilkin 2040 yılına büyüklüğünde kullanılacağı söylenen santral amacıyla serencam istimal tarihi 2026 yılı yerine belirlendi. Iğdırlılar depremin bire bir zamanı olmadığını söyleyerek bu santralin tıpkısı zaman evvel kapatılmasını istiyor.

“Metsamor Çekirdeksel Santrali pimi fariğ bire bir bombadır”

Iğdır Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Başkumandan Ünsal, Ermenistan’bile düz kayran ‘Metsamor Nükleer Çetin Santrali’nin fay hattında bulunduğunu, bundan ortalık santralin saatli tıpkı bomba olduğunu belirterek, “1977 yılında Ermenistan’birlikte yapılan Metsamor Nükleer Santrali pimi çekilmiş ayrımsız bombadır. Hem üstelik fay üzerinde ikinci deprem kırık hattı üzerinde kurulan bu Metsamor Çekirdeksel Santrali devrini tamamlamıştır, ayrıca köhne benzeri hep ile yapılmıştır. 2005 yılında kapatılması gereken bu santral maatteessüf hala çalışıyor. 1988 yılında Ermenistan’dahi meydana mevrut 6,9 büyüklüğündeki depremde bu Metsamor Nükleer Santrali’nin 2 ünitesi uymazlık görmüştür. Ermeni yetkililer bu santralde hassas yerlerini betonla doldurmuştur. 1988 yılında yaptığım araştırmada Iğdır’bile amansız hastalık vakaları haddinden fazla bulunmaz ve yüzdelik birdi, fakat o günden bugüne büyüklüğünde Iğdır’dan kanser vakaları artmaya başlamıştır. Seçkin yıl 2 binden fazla âdem kansere yakalanmaktadır. Bu nedenle bu Metsamor Çekirdeksel Santrali’nin bir dakika önceki kapatılması geçişsiz. Iğdır’bile aynı hareket takkadak yahut Ermenistan’de tıpkı hareket çabucak insanlar duygusal derdine mi düşsün yoksa savrulan çekirdeksel santralden yayılacak olan benzeri radyasyona mı odaklansın? Bu ışınım insanları tehdit ediyor. Berrak buradan söylüyorum, Ermenistan Fehamet Başkanı diyor kim, ‘2040 yılına kadar burası çalışsın’. Avrupa Birliği, Ermenistan’a bu santrali kapatılması amacıyla servet verdi ancak Ermeniler bu parayı kişi ihtiyaçları üzere harcadılar ve santrali kapatmadılar. 2026 yılında kapatacaklarını söylüyorlar” dedi.

“İkinci tıpkısı Çernobil bu bölgede yaşanır”

“Deminden deprem kırık hattı Gün Doğusu Küçük Asya Bölgesi’hangi akilane ilerliyor. Elazığ’üstelik meydana mevrut zelzele şimdi göstermiştir kim Iğdır’birlikte meydana gelen gelebilecek deprem tıpkısı felakete illet peki” diyen Ünsal, “İkinci tıpkısı Çernobil bu bölgede yaşanır. Şurası birlikte belirteyim bu ışınım Türkiye, Ermenistan ve Azerbaycan’ı zılgıt ediyor. 15 kilometre uzaklıktaki bu santralin kapatılması lazım. Avrupa Birliği bu işin konusunda düşmeli, bu santrali kapatmalıdır. Çünkü hareket kapımızda, her an Iğdır’da Ermenistan’da yer sarsıntısı türlü. Hareket olduğu anda bile bu Metsamor Nükleer Santrali çatlayacak, etrafa ışınım saçacaktır. İşin yeryüzü enteresan kısmı nedir biliyor musunuz? Rusya’bile uçaklar ile uranyum geliyor. Uçağın düştüğünü düşünelim, büyük tıpkı öfke demektir. Bu nedenle tıpkısı zaman önce Avrupa Birliği, Türkiye, İran, Azerbaycan, Gürcistan tıpkı araya gelmelidir. Gücük süre içre nükleer santralin kapatılması amacıyla ne gerekiyorsa yapılmalıdır, yoksa balaban bir tehlikedir. Metsamor Nükleer Santrali pimi fariğ benzeri bombadır, patladığı zaman bilcümle ülkeler âdemiyet etkilenecektir; bire bir çalışkan de kalmayacaktır” dedi. – IĞDIR

Share: