Icra Vekili Varank, Kalifiye İstihdam Merkezi ve TSE Imtihan-Ölçümleme Merkezi asıl atma töreninde konuştu Açıklaması

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, “Hamdolsun şu anda Türkiye’birlikte envestisman iştahı tarihin en son seviyelerinde. Sanayicimiz bizi nerede görse bilcümle bire bir şekilde bize sorular yöneltiyor, ‘Sayın Bakanım bizim araziye ihtiyacımız var, bize koruyucu olabilir misiniz? Bize lütfen yatırım yapacak, vadi gösterin’ diyor. Türkiye’nin neresine giderseniz gidin bu genişlik bu şekilde.” ifadesini kullandı.

Varank, Yalova Nitelikli İstihdam Merkezi ve Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Imtihan-Kalibrasyon Merkezi Esas Atma Töreni’nde, acun karmakarışık benzeri dönemden geçe kendilerinin azimli ayrımsız şekilde yollarına bitmeme ettiklerini söyledi.

Kovid-19 salgını sürecinde dünyada hazırlık zincirinin sekteye uğradığını fakat Türkiye’üstelik sanayinin çarklarının çabuk şekilde dönmeyi sürdürdüğünü tamlayan Varank, “Ukrayna-Rusya savaşı, peşi sıra mevrut enerji krizi cihetiyle dünyanın birçok ülkesi kazançlı anlamda savrulurken, tığ akilane politikalarla acaba ülkemizi şüphesiz avantajlı konuma getiririz bunun hesabını yapıyoruz.” dedi.

İhracat rakamlarının hedeflendiği şekilde 250 bilyon doları aştığını dile getiren Varank, otomotiv, araba, kimya, möble, dokuma üzere sektörlerle bu başarıyı elde ettiklerini aktardı.

Özel sektörün başarılarının anahtarının cevval girişimcilerin savaşımcı ruhunda gizli olduğunu kaydeden Varank, şöyle bitmeme etti:

“Ayrıksı taraftan burada devletin yöre açıcı rolünü, müzahir uygulamalarını üstelik muhakkak ayn ardı etmememiz gerekiyor. Biz imalat sanayini ülkemizin kalkınmasının, vatandaşlarımızın refahının bire bir teminatı yerine görüyoruz. Bu manada Türkiye’nin istihsal üsleri olan kombinasyon endüstri bölgelerinin niceliğinin ve niteliğinin artırılması noktasında koskocaman destekleri tığ nezaret namına veriyoruz. Şu anda bakanlığımızın hasis ağır gayretleriyle Türkiye’bile birleştirme sanayi bölgesi sıfır el kalmadı. Organize sanayi bölgelerimizin sayısı 341’e yükseldi. Ancak Cumhurbaşkanımız rastgele antlaşma hangi diyor? Bizim ünlü bir sloganımız var, ‘Durmak namevcut, yola devam.’ Bizim cevval sanayicilerimize güvenli olun bundan sonra 341 kombinasyon uran bölgesi yetmiyor, herhalde 400 da yetmeyecek. Hamdolsun şu anda Türkiye’de envestisman iştahı tarihin en son seviyelerinde. Sanayicimiz bizi nerede görse hep tıpkı şekilde bize sorular yöneltiyor; ‘Sayın Bakanım bizim araziye ihtiyacımız var, bize apotr mümkün misiniz? Bize lütfen envestisman yapacak, yer gösterin’ diyor. Türkiye’nin neresine giderseniz gidin bu durum bu şekilde.”

“Vatandaşımıza kim akilane bakım ediyor, kim bakım edemiyor bunları dile getireceğiz”

Vekil Varank, yatırımlar anlamında muhalefetin kötümserlik ortamı oluşturmaya çalıştığını belirtti.

Türkiye’nin birçok durumunda 44 yıpranmamış birleştirme endüstri bölgesi üzere meydan seçme çalışmalarına bitmeme ettiklerini bildiren Varank, “Bize rey vermeyen kurumların pozitif rey verdiğini kabul edeceğiz, biz yolumuza bitmeme edeceğiz. Tığ kimsenin üç ay, beş kamer rey vermesini bekleyemeyiz. İnşallah bakir tevhit endüstri bölgeleriyle tıpkısı nebze olsun yatırım yeri bulma üzerine tıpkısı deşarj yaşayacağımıza inanıyoruz. Tığ iktidara gelmeden evvel çevresinde İstanbul, Bursa, Kocaeli gibi cesim sanayi şehirlerinin bulunduğu Yalova’üstelik yegâne bile birleştirme endüstri bölgesi yoktu. Hamdolsun serencam 20 yılda verdiğimiz desteklerle Yalova’daki tevhit endüstri bölgesi sayısı 4’e yükseldi. Bugün bu tevhit uran bölgelerinde 4 binin üzerinde vatandaşımız istihdam ediliyor.” bilgisini verdi.

Varank, 620 hektar büyüklüğündeki Yalova Makine İhtisas Kombinasyon Uran Bölgesi’nin yeşil vizyonuyla yatırımlarını tamamladığında çevreci tıpkısı altyapıya cemaat olacağını belirtti.

Burada evvel fabrikaların temellerinin bodur müddet geçmiş atıldığını anlatan Varank, şöyle konuştu:

“Başkana sordum, ‘İnşallah ilk açılışları april kocaoğlan kabil yaparız’ dedi. İnşallah ilk açılışlar amade olduğunda nisanda bile Yalova’mızı ziyaret edelim, onu da hep alay malay mutlu, mesut ayrımsız şekilde açılışlarını gerçekleştirelim. Bu yeşil vizyonu sebebiyle şu anda bu inşaatı bitmeme eden tesisler, henüz az töz tüketen ve enerjiyi bol şekilde kullanan yapılar şeklinde inşaatları devam ediyor. Binalar tamamladığında Türk Standardları Enstitüsünün yeşil yapı sertifikasyonuna bile buradaki tesisler topluluk olacak. Bu organize uran bölgemizde sürdürülebilir akarsu yönetimi amacıyla bir baraj, baran suyunun kullanılması için altyapı, sokak aydınlatmalarında yenilenebilir erke, fikirli zindelik açar park yeri projeleri, sıfır atık hile sistemi, laboratuvarlar, enstitüler, fakülte ve patika lisesi binaları kayran takanak. Bu manada bu kombinasyon endüstri bölgesinin vizyoner yaklaşımları cümle birleştirme sanayi bölgeleri üzere tıpkı betik niteliğinde olmalıdır.”

Varank, yerel yönetim anlayışını doğru şekilde sürdürmeyen şehremaneti yönetimleri bulunduğuna dikkati çekti.

Bunu örneklerle açıklayan Varank, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ego buraya Eskişehir’den geldim. Eskişehir’in az daha haddinden fazla bir iki aynı kısmında yağmur suyu atılmış altyapısı mevcut. Üste Yunus Emre Caddesi var, ihtimal Eskişehirliler vardır burada, Eskişehir’in merkezinde benzeri cadde ve şu anda orada şebeke sistemi tam olmadığı için vidanjörler şehrin içine gelip kanalizasyonla ilişkin sıkıntıları gidermeye çalışıyor. Demincek sorsanız diyorlar ki ‘Tığ haddinden fazla ferah belediyecilik yapıyoruz.’ Yahu sen kanalizasyonu Eskişehir’in merkezinde halledememişsin. Bak lacerem iş yapılır bürümek istiyorsan gel biz sana vizyonu gösterelim, birleştirme endüstri bölgesinde gösterelim. Zahir burada altyapıları kuruyoruz, geleceğe çevrik burada planlamalar yapıyoruz; biz size bunları öğretiriz. Kâfi ki vatandaşımız sıklet çekmesin. Bunları söylediğimde üstelik bana kızıyorlar, diyorlar ki ‘Sayın Bakanım siz sebep politika yapıyorsunuz?’ Münasebet politika yapmayacağım? Biz bittabi kim AK Öğür’nin bire bir üyesi adına siyaset de yapacağız, vatandaşımıza kim doğru bakım ediyor, kim hizmet edemiyor bunları dile getireceğiz.”

TSE Test-Ölçümleme Merkezi

Icra Vekili Varank, Yalova Araba İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin “Bütünleşik Tanıtma ve Düzenlilik Sistemi” adlı projesinin, Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığının 2023 yılı Envestisman Programı’na kullanılmamış proje namına dahil edilmesi konusunu Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Başkanlığına teklif ettiklerini söyledi.

TSE Test-Kalibrasyon Merkezi üzere dahi ana atma töreni gerçekleştirdiklerini belirten Varank, şunları aktardı:

“Nitelikli İstihdam Merkezinin amacı; sanayicilerimizin arz mefret sorunlarından olan, akıllıca çalışanı bulma ihtiyaçlarını diremek olacak. Bu kapsamda 2 bin 40 metrekarelik alanda 10 derslik ve iki elektronik beyin laboratuvarlarıyla yerinde eğitimler isnat etmek için burada yenilikçi aynı merkezi kurmuş olacağız. Bu tarz nazari eğitimden artma doğrudan istihdama yönelik ameliye eğitimleri içermiş olacak. Eğitimler sonucunda verilecek sertifikalarla yılda kısaca 2 bin 800 vatandaşımızın istihdam edilmesi bekleniyor. Bu merkezde firmalarımıza çevrik yeşil inkılap, dijital transformasyon ve alev dönüşüm alanlarında üstelik danışmanlık hizmetleri verilecek. 14 milyon teklik bütçeyle hayata geçecek bu projenin 6 milyon lira kısmını Doğu Marmara Kalkınma Ajansı olarak tığ karşılamış olacağız ve burada inşallah tekrar tüm organize uran bölgelerine benzer olacak bire bir merkezi kurup istihdama ağır katkılar sağlamış olacağız.”

Imtihan altyapısı alanındaki eksiklikleri koymak amacıyla icraat yaptıklarını anlatan Varank, merkezin Marmara Bölgesi genelinde makine, otomotiv, tersane, bahir ve demir yolu erişim sektörlerine seslenme edecek benzeri meydan olacağını dile getirdi.

Bölgede henüz önceki yapılamayan testlerin yapılmasına imkan sağlayacak bire bir düzlük mensur ettiklerini rapor fail Varank, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ayrımsız taraftan firmalarımızın zamandan artırım etmesini sağlarken başka taraftan üstelik paramızın az içre kalmasını sağlamış olacağız. Türkiye’da henüz ilk yapılmayan takviye yanmazlık deneyleri bu merkezde gerçekleştirilecek. İlerleyen yıllarda dayanak-sled testlerine yönelik bakir adımlar atılacak, iskele imalatçılarının gerekseme duyduğu deneyler buradaki laboratuvarlarda gerçekleştirilecek. Burada senelik tahminî 20 bin test ve kalibrasyon hizmeti tüm sektöre verilecek. İki merkezinde sanayicilerimizin haddinden fazla yetişkin ihtiyaçlarının karşılanmasına karşılık vereceğine ilgiyle inanıyorum.”

Müteahhitten inşaatların yapımının 7 ayda bitirilmesi sözünü düz Varank, sahneye getirilen butonla ana atma işlemini gerçekleştirdi.

Programa, DÜRÜST Parti Yalova Milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol, Yalova Makine İhtisas Tevhit Sanayi Bölgesi Başkanı Direnç Özdemir ile sair ilgililer katıldı.

Share: