HDP binasında öldürülmüştü! Bahir Poyraz’ın davası arbede zımnında ertelendi

Sabık yıl 17 Haziran’de Çankaya semtinde meydana mevrut olayda, gelişim hanının 2’nci katındaki HDP İl Başkanlığı’na mevrut eski esenlik çalışanı Itibar Gencer, öğür binasında öz servisi özne kadının huzursuz olması nedeniyle 1 günlüğüne namına nazır kızı Bahir Poyraz’ı tabancayla öldürdü. Gözaltına alınan Gencer, adliyeye atıf edilip, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

REDDİ YILDIZ BILIMI TALEBİNE MAHKEMEDEN RED CEVABI

İddianamede Gencer üzerine ‘tasarlayarak düşünülerek öldürme’, ‘aksiyon yeri dokunulmazlığını ihlal etme’ ve ‘siyasi partiler veya iz kuruluşlarının kullanımında olan yapı, kasılma yahut eşyaya kötülük verme’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet delik ile 7 yıl delik cezası istendi. Davanın 29 Nisan’de tanıdık duruşmasında Poyraz’ın avukatları, salonda hazır kâin avukatların tamamının tutanağa geçirilmesi talebinin reddi sonrası ‘reddi gök bilimi’ talebinde bulundu. Talebi değerlendiren İzmir 7’nci Gösterişli Ukubet Mahkemesi, ‘reddi gök bilimi’ talebinin reddine değişmeyen verdi.

MURAFAA BAŞKANI İLE AVUKATLAR TARTIŞTI

İzmir 6’ncı Çetin Ukubet Mahkemesi’ndeki 5’inci duruşmaya tutuklu sanık Haysiyet Gencer’in birlikte Deniz Poyraz’ın ailesi, partililer ve avukatlar katıldı. Duruşmada geçmiş kendisine mahkeme başkanı, ‘vekil sıfatı’ haiz kibar avukatlar dışındaki avukatların yargılamaya muhtemelen alandan ayrılmasına değişmeyen verdi. Bunun üstüne avukatlar ile duruşma başkanı beyninde tartışma artık. Avukatlar, mahkemenin duruluk kararına alın daha çok. İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, mesafe karara uymayacaklarını belirterek, “Çıkarabiliyorsanız çıkarın. Mezun avukatlar olduğumuz üzere buradayız. Bize oraya otur, buraya otur diyemezsiniz. Bulunduğumuz yerde, oturmaya devam edeceğiz. Bulunduğumuz yerden ayrılmıyoruz” dedi.

SALON KARIŞTI

Deniz Poyraz’ın bambaşka bir suçtan mevkuf kardeşi Kamil Poyraz salona getirildiği tam maznun Gencer ile aralarında diyalog yaşandı. Bu sırada jandarmanın Poyraz’ın kardeşine engelleme etmesi ile mağaza karıştı. Duruşmayı izleyenler ile avukatlar, jandarmaya aksülamel gösterdi. Yaşanan arbedede açıkgöz biber gazı kullandı. Sanık Gencer, salondan götürüldü.

DURUŞMA ALİAĞA’YA ALINDI

Yarım saatlik aranın peşi sıra mahkeme heyet baştan salona geldi. Murafaa başkanı, yaşanan olayları ve açıkgöz marifetiyle salonda biber gazı sıkılması olayını tutanağa geçirmesinin arkası sıra duruşmaya bitmeme edildi. İddia makamı, duruşmanın ertelenmesi yönünde mesaj verdi. Hezel isteyen İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, “Yargılamanın uzamaması için şahit dinlenmesine geçilmeli. Lazım güvenliğin sağlandığını düşünüyoruz” dedi. Celsede alay verilen sanık Değer Gencer, “Mütalaaya diyeceğim yoktur. HDP metres davasındaki iddianamenin dosyama eklenmesini istiyorum. Oradaki deliller benim davamın sebebidir” ifadelerini kullandı. Tarafların dinlenmesinden bilahare mahkeme başkanı, bu aşamada duruşmanın devam etmesinin benzer olmadığını belirtip, davanın disiplinli şekilde bitmeme edebilmesi için gerekli tedbirlerin alınmasına ve duruşmanın Aliağa Şakran Mahbes yerleşkesindeki salonda yapılmasına değişmeyen verdi.

MURAFAA BAŞKANINI PROTESTO ETTİLER

Sanığın alıkonulma halinin devamına üstelik karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı yarına erteledi. Murafaa başkanı kararı okurken salondakiler alkışlarla protesto etti. Salon boşaldıktan sonraları yan avukatlarının murafaa tarihinin çokça mümasil olduğunu katılamayacaklarını belirtmesi üstüne dava bu kat 14 Teşrinievvel Cuma Namazı gününe ertelendi. Mahkeme öncesinde ise adliye önünde matbuat açıklaması yapıldı. Matbuat açıklamasına Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü ve Mardin Saylav Ebru Günay, HDP İzmir milletvekilleri Serpil Kemalbay ve Gaye Çepni, CHP İstanbul Mebus Sezgin Tanrıkulu ile çokça sayıda sivil topluluk temsilcisi katıldı. HDP’liler adliye önünde ‘Katillerden adisyon soracağız, faşizm yenilecek, biz kazanacağız’ yazılmış pankart açarak, “Bahir’e sözümüz sulh olacak”, “Katiller halka adisyon verecek” sloganları attı.

”ASLA GERİ DURMAYACAĞIZ”

HDP Sözcüsü Ebru Günay, “Türe talebimiz ve hakikatlerin ortaya çıkması için 5’inci öğün İzmir Adliyesi önünde toplanıyoruz. 5 murafaa süresince neler yaşandığını hep kamuoyu biliyor. Bahir’in katledildiği andan itibaren katillerin pekâlâ korunduğunu, faillerin lacerem gizlendiğini ve IŞİD artığı çetelerin elbette bu saldırıyı düzenlediklerini umum Türkiye izleme etti. Katilin duruşmadaki tavırları herkesin malumu. Elan üstelik önemlisi; hakikatin ortaya çıkması amacıyla mücadele etmesi müstelzim murafaa heyetinin tavrı arasında. Bizler bütün kırım dosyalarında alelhusus Kürtlerin, HDP’lilerin katledildiği dosyalarda; 10 Ilk Teşrin Gar katliamından, Suruç katliamından, bütün dosyalarda iktidarın tutumlarını biliyoruz. Bu cezasızlık tutumudur. Gerçeklerin açığa çıkmasını nehiy tutumudur. Bu şekilperest failleri korumadın, hesap sormamanın tutumudur. Bizler bunun yabancısı değiliz. Buna karşı birlikte mücadele etmeye kararlıyız. Bundan de katiyen ansız durmayacağız” dedi.

”KAHRAMAN MUAMELESİ YAPILIYOR”

CHP İstanbul Saylav Sezgin Tanrıkulu ise “Olayın meydana geldiği 17 Haziran 2021 tarihinden bu yana tahminî 17 kamer geçti. 4 mahkeme yapıldı, bugün beşincisi. Hepsini izledik. Bire Bir cinayeti incelerken; işlenmeden öncesi proses, işlendiği ve sonraki süreci birlikte değerlendirdiğimizde katilleri ve azmettirenlere ulaşabiliriz. İzmir’in itidalli yerinde HDP’nin uğrunda aynı karakol var. 24 saat gözetleniyor, izleme ediliyor. Nedense bu kıyacı izlem edilmiyor. Bedaheten aşkın kez gelip, gittiği ve his yaptığı halde. Cinayetin yapıldığı anda müdahale edilmiyor, gecikiliyor. Adeta bu katliamın gerçekleştirmesi isteniyor ve cevaz veriliyor. Katliamdan sonra namına yiğit muamelesi yapılıyor. Benzeri tweet attığınız üzere 4 gün gözaltında kalıyorsunuz. Bu gaddar vakit kaybetmeden 24 saat gözaltında kaldı, arkasındaki ilişkiler araştırılmadı. Hemen adliyeye getirildi ve tutuklandı. İddianamesi da alışılmadık güdük sürede hazırlandı. Arkasındaki hiçbir pazar araştırılmadı. Fenomen yerindeki dijital evraklar basına konfirmasyon edildi. Bu kıya, panel iktidarın yarattığı tiksinme söyleminin kutuplaşma ve maksat göstermesi konusunda işlenmiştir. Dolayısıyla siyasal kuvvet, bu cinayetin ortağıdır; azmettiricisidir. Adisyon soracağız. Siyaseten adisyon soracağız, sandıkla soracağız” diyerek konuştu.

Share: