Deniz Poyraz Davası’nın Beşinci Duruşması Başladı.

Marifet: ABDULLAH ÇELEBİ- Azrail: KERİM UĞUR

HDP İzmir İl Başkanlığı binasında Deniz Poyraz’ı öldüren Haysiyet Gencer’in yargılandığı davanın beşinci duruşması öncesi adliye önünde matbuat açıklaması yapıldı. HDP Mardin Mebus ve Öğür Sözcüsü Ebru Günay, “Bu iktidarın temel fail olduğunu hepimiz biliyoruz. Gelişigüzel periyot ekranların başına geçip partimizi, kadınları maksat gösterenler işte bu katliamın arkasındaki ibret güçlerdir. Bu sakil güçler, kendilerine ulaşmasın diye niteleyerek dahi bu davayı kapatmaya çalışıyorlar” dedi. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise “Sanığa tıpkı kahraman muamelesi yapılıyor. Görevini yapmış tıpkı eş muamelesi yapılıyor” diyerek konuştu.

İzmir’dahi 17 Haziran 2021’dahi HDP yer binasında partili Deniz Poyraz’ı tabancayla vurarak öldüren Saygınlık Gencer’in ağırlaştırılmış müebbet ve 7 yıl cezaevi cezası istemiyle yargılandığı davanın beşinci duruşması başladı. İzmir 6. Kısık Ukubet Mahkemesi’ndeki mahkeme öncesi, Bayraklı’daki İzmir Adliyesi girişinde matbuat açıklaması yapıldı. Açıklamaya HDP Mardin Milletvekili ve Parti Sözcüsü Ebru Günay, HDP İzmir Milletvekilleri Murat Çepni ve Serpil Kemalbay, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Deniz Poyraz’ın ailesi ile HDP’liler katıldı.

HDP’liler, adliye uğrunda “Katillerden hesap soracağız, faşistlik yenilecek, biz kazanacağız” mukayyet pankart açıp, “Deniz’e sözümüz hazar olacak”, “Katiller halka adisyon verecek” sloganları attı.

“MÜCADELE ETMEYE KARARLIYIZ”

HDP Mardin Milletvekili ve Öğür Sözcüsü Ebru Günay, adliye uğrunda şu açıklamayı yaptı:

“Doğruluk talebimiz ve hakikatlerin ortaya çıkması amacıyla beşinci yol İzmir Adliyesi uğrunda toplanıyoruz. Beş mahkeme boyunca neler yaşandığını hep kamuoyu biliyor. Deniz’in katledildiği andan itibaren katillerin zahir korunduğunu, faillerin lacerem gizlendiğini ve IŞİD artığı çetelerin pekâlâ bu saldırıyı düzenlediklerini cümle Türkiye strateji etti. Katilin duruşmadaki tavırları herkesin malumu. Henüz birlikte önemlisi hakikatin ortaya çıkması amacıyla savaşim etmesi müstelzim murafaa heyetinin tavrı ortada. Geçen duruşmada avukat arkadaşlarımız aynı yargılamada esas cesim olan istifham sorma aşamasına geçmeye başladılar. Hem katilin hem de duruşma heyeti, katilin arkasındaki yabansı güçlükle ortaya çıkmasını çelmek için istifham istifsar işleminde üstelik önleyici bir biçimci içindeydiler. Bizler bütün kırım dosyalarında hele Kürtlerin, HDP’lilerin katledildiği dosyalarda; 10 Teşrinievvel Gar katliamından, Suruç katliamından, bilcümle dosyalarda iktidarın tutumlarını biliyoruz. Bu cezasızlık tutumudur. Gerçeklerin açığa çıkmasını işgal tutumudur. Bu formalist failleri korumanın, adisyon sormamanın tutumudur. Bizler bunun yabancısı değiliz. Buna karşı dahi savaş etmeye kararlıyız. Bundan birlikte katiyen kalın kafalı durmayacağız.

“İKTİDAR ÖRGÜTLENEN KADINLARDAN KORKUYOR”

Ihtimal bugün katiller hakikat manada yargılanmayacak. Biz şurası biliyoruz, kadınların mücadelesi hürriyet, adalet arayışı, bu topraklardaki sulh mücadelesi katillerden adisyon soracaktır. Katiller kesinkes başta kadınlara, bölüt, gönlünü demokrasiye yatırmış herkese hesap verecektir. Bunu biz mücadelemizle, ısrarımızla, direnişimizle gerçekleştireceğiz. Bu iktidarın ana fail olduğunu hepimiz biliyoruz. Her çevrim ekranların başına geçip partimizi, kadınları garaz gösterenler aha bu katliamın arkasındaki yabansı güçlerdir. Bu çirkin güçler, kendilerine ulaşmasın diye de bu davayı kapatmaya çalışıyorlar. Hakikatin üzerini örtmeye çalışıyorlar. Biz farkındayız ve Türkiye toplumu bu hakikatin farkında. Bugün tıpkısı katliamcı zihniyetin katlettiği Apansız Akarsal arkadaşımızın Türkiye’üstelik doğduğu topraklarda defnedileceği bölüm. Deniz’in katilleri ortaya çıksaydı, hesap vermiş olsaydı, lüzumlu tedbirler alınmış olsaydı Apansızın arkadaşımız tıpkı suikast ile yaşamını yitirmeyecekti. Bu nüfuz örgütlenen, özgürleşmek amacıyla uğraş fail kadından korkuyor. Parçalanmamış tıpkı karı kırım politikasıyla kadınlara saldırıyor. Deniz’e sözümüzdür. Tığ bu topraklara barışı özgürlüğü kesin getireceğiz. Ansızın’a ve İran’bile uğraş eden saçını bayraklaştıran kadınlara sözümüzdür. Biz bu topraklara avrat özgürlüğünü bildirmek için elimizden geleni yapacağız.”

TANRIKULU: “ALP MUAMELESİ YAPILIYOR”

CHP İstanbul Saylav Sezgin Tanrıkulu ise şunları söyledi:

“17 Haziran 2021 tarihinden bu yana 16-17 kamer geçti. Dört murafaa yapıldı, zaman beşincisi. Hepsini izledik. Bir cinayeti incelerken işlenmeden öncesi proses, işlendiği ve sonraki süreci gelişigüzel değerlendirdiğimizde katilleri ve azmettirenlere ulaşabiliriz. İzmir’in ölçülü durumunda HDP’nin uğrunda bire bir karakol var. 24 saat gözetleniyor, izlem ediliyor. Nedense bu acımasız strateji edilmiyor. Gürpedek fazla gelip gittiği ve irfan yaptığı halde. Cinayetin yapıldığı anda müdahale edilmiyor, gecikiliyor. Adeta bu katliamın gerçekleştirmesi isteniyor ve cevaz veriliyor. Katliamdan bilahare namına kahraman muamelesi yapılıyor. Bir tweet attığınız üzere 4 dolaşma gözaltında kalıyorsunuz. Bu kıyacı takkadak 24 saat gözaltında kaldı, arkasındaki ilgiler araştırılmadı. Kolaylıkla adliyeye getirildi ve tutuklandı. İddianamesi dahi alışılmadık gelişmemiş sürede hazırlandı. Arkasındaki tek pazar araştırılmadı. Fenomen yerindeki sayısal evraklar basına teslim edildi.

“HUSUSIYET KURALLARI İÇERİSİNDE HESAP SORACAĞIZ”

Bu cinayet, siyasal iktidarın yarattığı tiksinme söyleminin, kutuplaşma ve erek gösterme üzerine işlenmiştir. Zımnında panel erk bu cinayetin ortağıdır, azmettiricisidir. Tığ onlardan hesap soracağız. Siyaseten adisyon soracağız, sandıkla soracağız. Bu yargılamayı işleyen yargıçlara, savcılara sesleniyorum. Bu suça ortak olmayın. Asgari özen gösterin. Sanığı, arkasındaki güçleri korumayın. Tek olmazsa hak gerçekleşecek izlenimi yaratın. Zaman beşinci duruşmadayız. Birçok posta gök bilimi değişti. Sanığa aynı yiğit muamelesi yapılıyor. Görevini yapmış bir adam muamelesi yapılıyor. Bunların tümünü görüyoruz, izliyoruz. Tümünden adisyon soracağız. Bunlar kabilinden değil, adaletli tıpkısı şekilde ahbaplik kuralları içerisinde.”

PANKART İNDİRİLDİ

Açıklamaların ardından adliye karşısındaki tıpkı binaya 3 eş tarafından “Bahir Poyraz’ın katilleri 5 duruşmadır korunuyor” yazılmış pankart asıldı. Balkondan sloganlar atan kadınlara müdahale eden polis ekipleri, pankartı indirdi.

Share: