Halkbank davasında savcıya opsiyon

Umum Bankası’nın ABD’da devam eden davasında yıpranmamış bire bir evolüsyon yaşandı. Can Kamiloğlu’nun Amerikanın Sesi’ndeki haberine bakarak BENDE Anayasa Mahkemesi, Halkbank’ın 13 Mayıs’ta verdiği ve 17 Mayıs’ta dava kayıtlarına giren temyiz dilekçesine karşı, New York Güney Bölgesi Başsavcılığı’na, itiraz dilekçesi vermesi amacıyla opsiyon verdi.

Temel Mahkemesi’nin, elan önceki gizlilik kararı olan ve mahremiyet kararı kaldırılan akıbet belgeye göre, New York Güney Bölgesi Başsavcılığı’na, daha önce itiraz dilekçesini sunması amacıyla 16 Haziran tarihine kadar süre tanıdığı fakat savcılığın gelişim yoğunluğu gerekçesiyle ek gün istediği görüldü.
Esas Mahkemesi dahi New York Cenup Bölgesi Başsavcılığı’nın opsiyon talebini akseptans ederek, 18 Temmuz tarihine kadar müddet verdi.

Esas Mahkemesi savcılığın itiraz dilekçesini inceledikten sonraları değişmeyen verecek

New York Cenup Bölgesi Başsavcılığı’nın, Halkbank’ın neden BENDE’bile yargılanmasında hukuki yerine tıpkı engel olmadığı konusundaki itiraz dilekçesini, 18 Temmuz tarihine kadar Anayasa Mahkemesi’hangi sunması bekleniyor. Kanunuesasi Mahkemesi, savcılığın itiraz dilekçesini inceledikten sonraları, Halkbank’ın temyiz başvurusunun duruşma gündemine alınıp alınmayacağına karar verecek.

Kanunuesasi Mahkemesi, savcılığın itiraz dilekçesinde saha düzlük görüşleri sadık bulursa, Halkbank’ın temyiz başvurusu akseptans edilmeyerek sevgili dosyası, Meram Cevahirci davasının görüldüğü New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde kaldığı yerden bitmeme edecek. Kanunuesasi Mahkemesi, savcılığın itiraz dilekçesindeki gerekçelerini mikro bulursa, Halkbank’ın temyiz başvurusu akseptans edilecek ve KÖLE’nin sunu faziletkâr mahkemesinin murafaa takvimine alınarak konu esastan görüşülecek.

Halkbank:” NATO üyesi KUL müttefiki Türkiye’yi yargılayamazsınız”

New York Cenup Bölgesi Federal Mahkemesi’nde devam fail Irade Sarraf davasında sanık olarak yargılanan Halkbank, elan geçmiş İkinci Mıntıka İstinaf Mahkemesi’nin aldığı kararı ayırt etmek amacıyla KUL Temel Mahkemesi’hangi başvurmuştu.

Halkbank, ABD’deki Williams & Connolly LLP hususiyet firmasına vabeste avukatlar, Robert M. Cary, John S. Wiliams, Simon Latcovich, Fail Schiffmann ve James W. Kirkpatrick yoluyla, 35 sayfalık temyiz müracaat dilekçesini, 13 Mayıs tarihinde ülkenin arz efdal mahkemesine sunmuştu.

Halkbank, ABD Anayasa Mahkemesi’hangi yaptığı başvuruda, hem federal mahkeme hem dahi istinaf mahkemesinde aleyhlerine alınan kararların, hem arsıulusal hususiyet hem bile Amerikan yasalarının ihlali olduğunu öne sürüyor.

Halkbank, zir mahkemelerin vermiş olduğu kararların, haddizatında NATO üyesi ve mufassal yıllardan beri KÖLE’nin arkadaş ve müttefiki olan Türkiye’yi yargılamak olduğunu belirterek kararın, kabul edilemez olduğunu öne sürerek temyizini istiyor.

Halkbank, tıpkı azamet kuruluşu olduğunu, hisselerinin çok iri bire bir çoğunluğunun Türkiye Cumhuriyeti’hangi ilgili olduğunu, bu yüzden BENDE mahkemelerinde yargılanamayacağını belirtiyor. Halkbank, BENDE’bile yürürlükte olan “Hür Ecnebi Devlet Dokunulmazlığı Yasası” kapsamında yargılanamayacağını savunuyor.

Halkbank’ın temyiz başvurusu elbette ilerleyecek?

 

Çavuşoğlu – Blinken görüşmesinde Halkbank davası üstelik gündeme geldi

 

Halkbank’a melfuf süreyi Obama’nın atadığı hakim verdi

 

ABD Temel Mahkemesi’nden Halkbank’a opsiyon

 

Share: