SEC’kap dev KÖLE bankasına ESG cezası

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) çevresel ve toplumsal kriterleri kullanarak behre seçen fonlar üzerinden yatırımcıları hatalı yönlendirdiği gerekçesiyle dev KUL bankası Bank of New York Mellon’u (BNY Mellon) 1,5 milyon dolarlık tazminata mahkum etti.

SEC’deri 23 Mayıs tarihinde yapılan açıklamada BNY Mellon Yatırım Danışmanlığı Birimi’nin aranjör kuruluşa tazminatı ödemeyi kabul ettiği bildirildi. Financial News’in haberine bakarak cezanın sebebi namına firmanın Orak Ayı 2018’den Eylül 2021’e kadar yönettiği ESIR envestisman fonlarının çevresel, toplumsal ve yönetişim faktörlerinin (ESG) kalite incelemesinden geçmemesi esbabımucibe gösterildi. BNY Mellon suçlamaları ret yahut akseptans etmedi.

ESIR’nin düzenleyici kuruluşu, ESG yatırımları kategorisine yönelik yatırımların artmasıyla birlikte ESG fonlarına ait iddiaların incelemesini hızlandırıyor.

BNY Mellon’dan yapılan açıklamada, söz konusu altı fondan hiçbirinin muayyen sürdürülebilir kaynak tekliflerinin bir parçası olmadığı belirtildi. Firma, yatırımcı iletişim materyallerini elan kesme ve yekpare olacak şekilde güncellediğini söyledi.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre akıbet dönemde ESG iddiasında bulunan fonlarda yönetilen miktarların trilyonlarca dolara ulaşmasıyla düzenleyici kurumların da bu yükselen yatırım alanı üzerindeki denetimi dahi zorlaşmaya başladı. ESG nasip senetlerinin ve tahvillerin neleri kapsadığına ilgili yegâne aynı insicamlı standardın olmaması bankaların ve geçim yöneticilerinin yeşil envestisman imajıyla göz boyadığı (greenwashing) eleştirilerini de yanında getiriyor. Zira anne amacı acun amacıyla bereketli tıpkısı envestisman düz kurmak olan ESG, eleştirmenlere bakarak envestisman şirketlerinin kârlılık oranını tasarruf etmek üzere yeni ürünlerini pazarlama taktiğine dönüşüyor.

Sürdürülebilirliğe odaklanan birçok gelişim fonu, ESG derecelendirmelerinde gani nokta düzlük ancak borsaya halihazırda bilgili olan Microsoft gibi nazik uygulayım bilimi şirketlerinin hisselerini tercih ediyor. Kâh gözlemciler bu tercihlerin çevreye aslında ne büyüklüğünde kâr sağladıklarını sorguluyor.

Geçtiğimiz sene Wall Street Journal’bile Deutsche Bank’ın geçim yönetimi kolu olan DWS’nin sürdürülebilir yatırım hamlelerini abarttığına ilişik istihbarat paylaşılmıştı. Bunun üzerine harekete geçen SEC ve ABD federal savcılarının soruşturmaları halen bitmeme ediyor.

ESIR’nin aranjör kuruluşu bu nev suistimallerin engellenmesi için vites yükseltmeyi üstelik sürdürüyor. SEC’in aplikasyon birimi Mart 2021’bile İklim ve ESG Görev Gücü oluşturdu.

ESG yatırımlarına ilişkin tartışmalar, Tesla CEO’su Elon Musk’ın andıran zamanda yaptığı açıklamalarla gelişigüzel yeniden manşetlere taşındı. Elektrikli kurgu devi Tesla kararının S&P Dow Jones’un ESG endekslerinden çıkarılması kararının peşi sıra Elon Musk ESG’yi “tuhaf bir dubara” yerine nitelendirmişti. Firmasının çıkarma stratejileri, faaliyet koşulları ve düzenleyici gelgel soruşturmaları sonrasında ESG endeksi dışına itilmesinin peşi sıra Elon Musk dünyanın yeryüzü nazik petrol şirketlerinden biri olan Exxon’un endeksin geçmiş 10 sırasında olmasını eleştirmişti.

beraber, geçtiğimiz günlerde İngiltere bankası HSBC, yatırımcıların abuhava değişikliği üstüne endişelenmelerine ister olmadığını ve siyasilerin riskleri abarttığını savunan ense düzem ayrımsız yöneticinin pozisyonunu askıya aldı. Financial Times’ın haberine bakarak bankanın antrparantez mail zamanda yaptığı aynı reklam kampanyasıyla müşterilerini ESG üstüne falsolu yönlendirildiği argüman ediliyor.

HSBC’nin ‘çevreci’ reklamına ceza geliyor

 

Avrupa’dahi ESG fonlarına temenni yarı yarıya düştü

 

Bankalara ESG standardı ifade etmek ne büyüklüğünde akıllıcasına?

 

Share: