“Güldestan”, 13 ve 20 Eylül’de AKM’de sanatseverlerle buluşacak

Fehamet Opera ve Balesinin (DOB) bedii eserlerinden “Güldestan”, 13 ve 20 Eylül’bile Atatürk Ekin Merkezi’nde (AKM) sahnelenecek.

Ekin ve Turizm Bakanlığının girişimiyle 2004’te DOB Genel Müdürlüğünün Ankara, İzmir, Antalya ve İstanbul Devlet Opera Balelerinden oluşan bir kumpanya ile sahnelenen iz, müzik ve dans prodüksiyonu kendisine 18 yıldır izleyiciyle buluşuyor.

Koreograf ve laf yönetmeni Beyhan Murphy ile Mercan Dede’nin hazırladığı iz, çağcıl ve geleneksel Türk kültürünü mikro dışına lanse etmek amacıyla hayata geçirildi.

Eser, Türkiyenin yanı sıra Mersin, Antalya, Samsun, İzmir, Ankara ve İstanbul Celal Opera ve Balesi marifetiyle, Hollanda, Çin, Almanya, Kuzey Makedonya, KKTC, Bosna Hersek, Cezayir, Arnavutluk ve Fransa’üstelik da izleyiciyle buluştu.

Aspendos Opera ve Bale Festivali, Bodrum Bale Festivali ve Bursa Festivali’nde bile sahneye konulan eserde, Vuzuh Güler’in İstanbul fotoğrafları dahi kayran alıyor.

Eser, aynı göç yolundan şehirdeki kafeye, edip Orhan Pamuk’un eserlerinden 18. yüzyılda Aksakal Çelebi’ye, çağdaş insanın dâhilî yolculuklarından semaya, Osmanlı zamanlarından modern İstanbul’a varan tıpkı yolculuğu ele alıyor.

Share: