Müddeiumumi, ‘kozalak cinayeti’ sanıklarına ‘şüpheden maznun yararlanır’ diye iskonto istedi

BURSA’de, ormanda koza toplarken sâdır kavgada dövülüp, bıçaklanan Ceyhun Pahal (31) cinayeti davasında mesaj veren müddeiumumi, 5 sanıktan her biri için para boyu mapushane cezası kâm etti. Savcı, henüz sonradan kavgaya ne tarafın etmen olduğunun belirlenemediğini, bu nedenle ‘şüpheden sanık yararlanır’ ilkesi gereği haksız tahrik hükümlerinin uygulanmasını talep ederek, seçkin maznun üzere 18’er yıl mapushane istedi.

Karacabey ilçesi kırsal Okçular Mahallesi’nde, evli ve 2 yavru babası Ceyhun Aheste, sabık sene Teşrinisani ayında, eklenmiş gelir başlamak amacıyla hafta sonu koza toplamaya gitti. Devir boyu ormanda koza toplayan Okkalı’in çuvalları, iddiaya göre, çarpılmak istendi. Bu tam Ciddi ile kozalak çuvallarını yutmak isteyen 5 emanet ortada arbede artık. Şüpheliler, Güç’i kozalak toplama aparatı ile dövdükten sonraları bıçaklayıp, kaçtı. Okkalı, kaldırıldığı hastanede kurtarılamadı. Uyanık ve polis ekipleri, kaçan şüphelileri belirleyip, harekete geçti. Ekipler Tasavvur Kamer (23), Erhan Özyıldırım (30), Sedat Özyıldırım (29), Yunus Kahraman (36) ve Ahmet Kaya’yı (35) gözaltına aldı. Adliyeye atıf edilen Meram Kamer tutuklanırken, diğerleri adli kontrol amacıyla başıboş bırakıldı.

Soruşturmanın tamamlanmasının arkası sıra Bursa 9’uncu Sakil Ceza Mahkemesi’nde 5 maznun için ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet dam cezası istemiyle dava açıldı. İlk duruşmada Ahmet Kaya, Yunus Kahraman, Sedat Özyıldırım ve ayrıksı suçtan mevkuf Erhan Özyıldırım üzerine de tevkif kararı verildi. 5 tutuklunun bulunduğu davada, usa vurma devam etti. Erhan Özyıldırım, Ahmet Kaya ve Hedef Ay’ın hazır bulunduğu duruşmaya Yunus Alp, Sedat Özyıldırım, cezaevinden Curcunalı ve Görüntü Enformatik Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.’KOLLUK KUVVETLERİNE İHBARDA BULUNDUK’Duruşmada Erhan Özyıldırım, daha önceki verdiği ifadesini tekrarlayarak, “Görüngü haset ayrıksı şüpheliler ile birlikte Şahmelek Mahallesi’ndeki ormanlık alana çam kozalağı dercetmek amacıyla gittik. Recep Atış, Murat Atış ve Ceyhun Aheste ve Ahmet Harabelik yanımıza gelerek, ‘Burada çam kozalağı toplayamazsınız’ dediler arkası sıra 20-25 köylü üzerimize yürüdü. Elimizdeki çengelli sopaları aldılar. Olayın büyüyeceğini fikren, olay yerinden kaçarak, manşet kuvvetlerine ihbarda bulunduk. Ölen Ceyhun Ciddi’i kimin vurduğunu görmedim. Suçlamaları akseptans etmiyorum” dedi.’KÖYLÜLER BENİ DARBETTİ'”Köylüler, beni darbetti. Bu sırada nereden elime geçtiğini bilmediğim sopayı savurdum. Kimseyi öldürmedim. Suçlamayı akseptans etmiyorum” diyerek önceki ifadesini tekrarlayan Murat Ay, Erhan Özyıldırım’ın savunmasının de akıllıcasına olduğunu kaydetti. Ahmet Kayaç ise kozalak almak için ormana gittiklerini belirterek, “Fenomen günü üzerimize köylüler yürüdü. Ellerimizdeki çengelli sopaları aldılar. Bize vurmaya başladılar. Bu tam Ceyhun Aheste’in yaralandığını gördüm. Ben ve arkadaşlarım Ceyhun Dokunaklı’e vurmadık. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.Sedat Özyıldırım ile Yunus Alp da savunmalarında Ceyhun Korkulu’e vurmadıklarını kanıt etti.SAVCIDAN ‘HAKSIZ TAHRİK’ TALEBİ

Savunmaların ardından mütalaasını veren müddeiumumi, herhangi bir maznun için sermaye boyu kodes cezası kâm etti. Henüz sonra savcı, kavgaya ne tarafın etmen olduğunun belirlenemediğini, bu nedenle ‘şüpheden maznun yararlanır’ ilkesi gereği haksız tahrik hükümlerinin uygulanmasını istek ederek, sanıklar için 18’er yıl mapus cezası istedi. Murafaa heyeti, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına hükmederek, defans için seçenek verip, duruşmayı erteledi.

Share: