Fenerbahçeli çarkıt topçu van der Wiel’i dolandırdıkları iddia edilen menajerlere delik istemi

Fenerbahçe’nin bozuk futbolcusu Hollandalı Gregory Kurtley van der Wiel’i 4,5 milyon dolar dolandırdıkları argüman edilen menajer Ümit Akbulut ile Sinan Siner’in yargılandığı davada müddeiumumilik, sanıkların “şapadanak fazla ve zincirleme şekilde ayyarlık” suçundan ayrı ayrı 5 yıldan 17 sene 6 ayak tabanı kadar hapisle cezalandırılmalarını istedi.

İstanbul 19. Alçak Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Gregory Kurtley van der Wiel’in avukatı Abide Gülel katıldı.

Duruşmada esasa ait görüşünü açıklanan Cumhuriyet Altını savcısı, Wiel’in, müşavirlik hizmeti ahzetmek amacıyla sanıklarla tanıştığını, sanıkların kendilerini bire bir otelin sahibi ve dünyaca adlı boksör Floyd Mayweather’ın menajeri olarak tanıttıklarını belirtti.

Mütalaada, Akbulut’un kendisine ait olduğunu söylediği fakat gelişigüzel hissesinin bulunmadığı belirleme edilen siteden Wiel’e villa satarak toplamda 3 milyon 165 bin dolar ve 743 bin ekü aldığı anlatıldı.

Sanıkların savunmalarında suçlamaları kabul etmedikleri ve sözleşmeye bakarak para aldıklarını söyledikleri tamlanan mütalaada, sözleşmedeki tutarın 2 milyon dolar namına belirlenmesine karşın Wiel’in 3 milyon 165 bin dolar ve 743 bin avroyu sanıkların namına yolladığı kaydedildi.

Mütalaada, kendilerini tıpkısı otelin sahibi yerine birlikte tanıtıcı sanıkların fikir ve eylem birliği içre cereyan ettikleri vurgulanan mütalaada, sanıkların, Wiel’in yabancı olmasından faydalanıp, kendilerini olduklarından ayrımlı tanıtıp hileli hareketlerde bulundukları aktarıldı.

Mütalaada, iki sanığın “ani çok ve zincirleme şekilde dolandırıcılık” suçundan 5 yıldan 17 yıl altışar aya büyüklüğünde hapisle cezalandırılmaları istendi.

Mütalaada ayrıca sanıkların “gözdağı” suçundan beraatlerine değişmeyen verilmesi istendi. Savcının görüşüne karşı diyecekleri sorulan Wiel’in avukatları, sanıkların cezalandırılmasını istek etti.

Mahkeme heyeti, sanıklar ve avukatlarının mütalaaya cebin savunmalarının alınması amacıyla duruşmayı erteledi.

Davanın geçmişi

Fenerbahçe’nin Hollandalı futbolcusu Van der Wiel, 2017 yılında savcılığa başvurarak yönetici Beklenti Akbulut yoluyla 4,5 milyon dolar dolandırıldığını ve tehdit edildiğini öne sürüp şikayetçi olmuştu. Şikayet üzerine harekete sabık polis güçleri, Beklenti Akbulut ile Sinan Siner’i gözaltına almıştı.

Savcılık sorgularının ardından “dolandırıcılık ve yağmaya adım” suçlarından tevkif talebiyle hakimliğe atıf edilen Akbulut ve Siner başıboş bırakılmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığı, Akbulut ve Siner’e “nitelikli dolandırıcılık” ve “yıldırma” suçlarından iddianame düzenlemişti.

Share: