Esgin, Brüksel’deki KEZ Parlamentosunda oylumlu mesajlar verdi

SELIM Öğür Bursa Saylav Mustafa Esgin, Brüksel’de katıldığı AİBPA Politik İşler, Düzenlilik ve İnsan Hakları Komisyon Toplantısı’nda heybetli mesajlar verdi.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de AB Parlamentosunda toplanan Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesi-AİBPA üyeleri Politik İşler, Güvenlik ve İnsan Hakları Encümen Toplantısı üzere tıpkısı araya geldi. Toplantıda danışma işleyen AK Öğür Bursa Mebus Mustafa Esgin, İstanbul İstiklal Caddesi’nde meydana mevrut bombalı terör saldırısıyla taziye dileklerini akseptans etti. Konuşmasında terörle mücadeleye müteveccih kebir mesajlar veren Esgin, şunları söyledi:

Taziyeleri kabul etti

“İstanbul’daki hain yıldırı saldırısıyla ilgilendiren AİBPA üyelerinin taziyelerini ülkemiz hesabına akseptans ediyor ve teşekkürname ediyoruz. Taziye, teröre cebin kurum almakla fehva kazanır. Zaman burada bilcümle birlikteyiz ve hep birlikte olmalıyız. Yıldırı elden tıpkı ülkeye karşı olamaz. Terörle işbirliği fail devletler, kavisli ve sakil tıpkı tercih içindeler. Çünkü; terör tıpkısı ülkeye cebin değil, bilcümle insanlığa karşı mamul ayrımsız suçtur. Benzeri çağ bizim kapımızı çaldığı kadar, sizin kapınızı üstelik çalabilir. Burada ortak duyarlılık serencam kademe önemli.”

Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşla ait da mütekellim Esgin, “Benzeri cenk yemeden içmeden bölgede kalmıyor. Bilcümle dünyayı etkiliyor. Savaşlardan sunma çok bigünah ve dezavantajlı gruplar etkileniyor. Ayrıntılar ve kadınlar hayatını kaybediyor. İnsanlığın gereği adına çarpışma bizim kapımızda olmasa birlikte bütün birlikte savaşım etmeliyiz” dedi.

Türkiye’nin hububat krizine yönelik insancasına mücadelesine da özen calip Esgin sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Hububat krizinden sunma çokça Afrika ülkeleri etkilendi. Yine dezavantajlı gruplar olduğu gibi, dezavantajlı ülkelerin bu krizlerden henüz fazla etkilendiğini bilmeliyiz. Türkiye, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde tahıl krizinin çözümünde kocaman ayrımsız inisiyatif aldı. Enerjiyle ilgili yıpranmamış tıpkısı akse da kapımızın önüne geldi. Türkiye, erke koridoru noktasında üstelik Avrupa’nın ve dünyanın ihtiyacı olan enerjinin gerçekleştirme edilmesi noktasında üzerine sakıt benzeri görev olursa bunu ika hassasiyetini gösterecektir. Suriye’deki cenk 10 yıldır bitmeme ediyor. Hayatla ölümün arasındaki 4 milyon insana Türkiye kapılarını açtı. Diline, dinine ve budunsal yapısına bakmadı. Zaman dahi Ukraynalı onbinlerce misafirimiz var. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın BM’deki akıbet toplantısında cümle dünyaya muhteşem mesajları vardı. Dünya hepimizin, takkadak 5 ülkenin değil. Bizim acun 5’ten büyüktür mottomuz var. Daha adaletli, elan güvenli, henüz hazar içre yaşanabilir bire bir dünya gibi ve bu dünyayı bilcümle alay malay kuracağız.” – BURSA

Share: