Bulgaristan seçimlerine Türkiye’den faziletkâr paydaşlık bekleniyor

Balkan Türkleri Hars ve El Birliği Derneği Fahri Başkanı Kortej Çolakoğlu, Bulgaristan’de yarın yapılacak er umumi seçimlerde, Türkiye’bile düşünce istimal hakkı olan tekme vatandaş statüsünde canlı Bulgaristan göçmenlerinden faziletkâr katılım beklediklerini bildirdi.

Çolakoğlu, AA muhabirine, Bulgaristan’de sabık yıl 3 nöbet seçim gerçekleştirildiğini, en üst kasımda yapılan seçimin ardından haddinden fazla partili bire bir koalisyonla kurulan hükümetin 6 kamer dayanabildiğini söyledi.

Şu dakika ülkeyi seçim hükümetinin yönettiğini, bunun öldürücü benzeri süreç olduğunu dile getiren Çolakoğlu, “Bire Bir ülke 3 misil seçime gitti. 6 aylık bire bir çağ almanın arkası sıra yine yeni aynı seçme yapılıyor, yani tartılı bir hükümet olması tabii herkesin arzusu, vatandaşın da arzusu.” dedi.

Çolakoğlu, Türkiye’üstelik 150 bin civarında görüş potansiyeli bulunduğunu aktararak, şöyle devam etti:

“Kasımdaki seçimlerde, Türkiye’den rekor rey bundan sonra. Çokça ayrıntılı zamandan sonra Türkiye’den 85 bin görüş daha çok. 2009 yılından beri ilk defa bu büyüklüğünde yüksek rey kullanımı oldu. Burada bittabi partilerin çalışması, sivil toplumun vatandaşları demokratik haklarını kullanması üzere seçimlerle motivasyon etmesinin etkisi büyük oldu. Son seçimler cumhurbaşkanlığı seçimiyle gelişigüzel yapıldı ve Türk reisicumhur adayı olması bile burada tetikleyici benzeri prensip kendisine ortaya bundan sonra. Bugün dağılan ayrımsız koalisyon hükümetinden sonraları esasen seçimle esas başayız. Iş günü faziletkâr bir katılım bekliyoruz. Seçimler, hakikaten demokratik ayrımsız ortamda ‘Biz varız.’ demektir. Bulgaristan’daki Türk azınlığının üstelik ‘Biz varız.’ dediği araçlardan bildirme şanlı bir tanesi bile intihabat. Türkiye’den gür bir katılma olacağını oranlama ediyoruz.”

-“Demokratik hakkımızı vira etmek için arz mümasil sandığa gidelim”

Çolakoğlu, Bulgaristan’bile 240 milletvekilinden oluşan bire bir yasama kurulu bulunduğuna değinerek, Türklerin çoğunluğunu oluşturduğu Adalet ve Özgürlük Hareketinin, en üst seçimde 36 saylav çıkardığını kaydetti.

Diğer partilerde az da olsa Türk mebus seçildiğini hatırlatan Çolakoğlu, 240 kişiden oluşan ayrımsız parlamentoda 36 sayısının, oyun noktasında koskocaman tıpkısı büyüklük olduğunu belirtti.

Bulgaristan’de seçim kararı alınmasının ardından Türkiye’deki sivil cemiyet kuruluşlarının bile seçmenleri bilgilendirmeye yönelik çalışmalar başlattığını anlatan Çolakoğlu, “Aslında burada sivil toplum kuruluşları, vatandaşları sandığa davet ederken bir yandan da seçme çalışması yapmış oluyor. Kocaeli’dahi 10 sandık var, 7 ilçede. 160 civarı Türkiye’dahi sandık var, çok ilde kasa var. Vurmak dümdüz. Olur, haddinden fazla seçim oluyor Bulgaristan’de. Olur, tıpkı yılgınlık var. kimi vakit ‘Tıpkı molekül olmaz.’ diye tıpkı umutsuzluk da oluyor ama gelişigüzel şeye karşın bu bire bir haktır. Tıpkısı görüş, tıpkı oydur. Demokratik hakkımızı ahzetmek için en andıran sandığa her an oyumuzu kullanalım ve ‘Biz varız.’ diyelim.” ifadelerini kullandı.

Share: