Esad, Reisicumhur Erdoğan’la görüşmeyi reddetti! 4 periyot önceki demecinde sinyali vermişti

Akdarı Reisicumhur Sisi ile el sıkıştıktan ayrımsız hafta sonradan Suriye üzerine da açıklama işleyen Cumhur Reisi Erdoğan, Suriye ile işlerin yoluna koyulabileceğini rapor ederek “Siyasette dargınlık olmaz” diye Suriye Şevket Başkanı Beşar Esad ile görüşebileceğini vurgulamıştı.

ESAD, MUSAHABE TEKLİFİNİ REDDETTİ

Erdoğan’ın bu çıkışı sonrası yekpare gözler Esad kanadına çevrilmişti. Fakat geri akşam ezanı Reuters’a mütekellim Suriye’ye mümasil üç izinli, Esad’ın Erdoğan ile Putin’in arabuluculuğunda görüşme teklifini reddettiğini açıkladı.

“SEÇİMLERDEN ÖNCE HERHANGİ BİR YAKINLAŞMA OLMAZ”

Yetkililerden biri, “Erdoğan’a illet zaferi bedavaya tasdik edelim? Seçimlerden geçmiş temas yaklaşma olanaksiz” ifadesini kullandı. Izinli ayrıca, Esad’ın dışişleri bakanları düzeyinde tıpkı güruh fikrini dahi geri çevirdiğini sözlerine ekledi. Üçüncü kaynak ise Suriye’nin “Somut bire bir öz getirilmediği takdirde böyle benzeri toplantıyı yararsız gördüğünü” söyledi.

ESAD HANGI DEMİŞTİ?

4 zaman evvel Syrian Observer isimli genel ağ sitesine konuşan Esad, dikkat çekici tıpkısı çıkışa imza atmıştı. Türkiye’den ilişkilerin gelişmesi yönünde birtakım adımlar beklediklerini tabir fail Esad, “Türkiye, Suriye’nin taleplerini karşılamaya hazır olduğunu gösterdi. Suriye, Türkiye’den saraka değil, çalışmalar bekliyor. Türkiye’nin tutumunun içtenlikle mi yoksa hemen siyasal ayrımsız tatbikat mı olduğunu muhakeme etmek olanaklı değil” demişti.

PEKİ ESAD NE İSTİYOR?

Ister Esad’ın 4 devir ilk verdiği beyanat gerekse Suriyeli yetkililerin Reuters’a yaptığı açıklamalar “Suriye, Türkiye’den pekâlâ tıpkısı çalışmalar bekliyor?” sorusunu akıllara getirdi. Bunu de gerçekte Suriyeli yetkililerin yaptığı açıklamaların satır aralarında örtmek olabilir… Suriye kanadı, ilişkilerin normalleşmesi için Türk birliklerinin bölgeden tamamen hoşgörüsüz çekilmesini istiyor. Fakat sürekli terör saldırılarına meram olan ve bölgeye kullanılmamış ayrımsız karaca harekatı planlayan Türkiye’nin bile bu adımı atması şimdilik edisyon görünüyor.

Share: