Uzmanı Ustalık Telafi Programının detaylarını anlattı

Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü Mesleki ve Maharet Eğitim Bilimi Hizmetlerinden mesul Bölüm Müdürü Mustafa Günay, Beceri Telafi Programının ana amacının çalışanlara doküman vermek olduğunu dile getirerek, “Beceri Telafi Programı 33 alanda ve 183 dalda düzenleniyor” dedi.

Maharet Telafi Programı karşı yüce açıklamalarda kâin Günay; “Ustalık Telafi Programı, 33 Alan, 183 dalda, en aşkın 27 haftalık bir terbiye süresi olan programdır. Bu programa ortaöğretim mezunu veya darülfünun mezunu çalışanlar katılabilir. Programda yaş haddi ve emanet sınırı yoktur. Eğitimler çalışanlara öz işyerlerinde verilecek olup terbiye böylecene yapılacak teknik sınavını geçenlere Beceri Belgesi veriliyor. Öncelikle işyerinde bulunan çalışan sayısına bakılır. Şayet hisse senedi yerinin çalışan sayısı 50 kişiden fazla ise işyeri ile Milli Eğitim Müdürlüğümüz ortada protokol imzalanır. Ancak etkin sayısının 50 kişiden birkaç olması yerinde protokole ihtiyaç duyulmaz, çalışanlar programa direkt vasıta olabilirler. Terbiye sürecinde, çalışanın rastgele kalem kontrolü ve takibi ilgilendiren okulumuz tarafından yapılmaktadır. Mesleki Sürücü Belgesi Belgesinin (MYK) 5 yıl değer süresi bulunmasına rağmen, bahis konusu programla vereceğimiz maharet belgesi para boyu geçerlidir. Beceri belgesi ile çalıştıran, MYK Belgesi sıfır personel üzere uygulanacak olan cezai yaptırımlardan birlikte kurtulmuş olacaktır.

İş verenlerimizin Afyonkarahisar merkezde tevhit endüstri bölgesinde kâin Mimar Sinan Mesleksel ve Teknik Küçük Asya Lisesine veya Mesleksel Yetişek Merkezine, ilçelerde ise eğer varsa Mesleksel Terbiye Merkezlerine yoksa Mesleksel ve Teknik Rum Liselerinden herhangi birisine başvurulmaları ehliyetli” dedi. – AFYONKARAHİSAR

Share: