Erdoğan: Sırbistan, Balkanlar’da barış ve muvazene üzere anahtar ayrımsız mutluluk

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye- Sırbistan İş Forumu’na katılarak tıpkı müracaat yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Sırbistan’ı Balkanlar’bile barış ve istikrar üzere açacak ayrımsız devlet adına görüyoruz. Bölgede balans ve refahın buyruk sürmesi için birlikte çalışıyoruz’ dedi.

Sırbistan’ı üç sene aradan sonra tekrar ülfet etmekten balaban bire bir memnuniyet duyduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, misafirperverliği için Sırbistan Reisicumhur Aleksandar Vucic’e teşekkür etti.

‘SIRBİSTAN İLE DOĞRU TARİHİ VE KÜLTÜREL BAĞLARIMIZ VAR’

Geniş bir heyetle gerçekleştirdikleri ziyaretin, Sırbistan ile iş birliğine verdikleri önemin boş benzeri göstergesi olduğunu tamlayan Reisicumhur Erdoğan, ‘Türkiye-Sırbistan İş Forumu’nun ülkelerimiz ve siz aksiyon adamlarımız amacıyla hayırlara açacak olmasını diliyorum. Sırbistan ile doğru tarihi ve kültürel bağlarımız var. Bu topraklarda asırlar boyunca tıpkısı arada yaşadık. İlişkilerimizin kusursuz seviyeye ulaşmasında aramızdaki bayrı hukuk bağları koca lüks oynuyor’ dedi.

Reisicumhur Erdoğan, ‘Sırbistan’ı Balkanlar’de barış ve istikrar için açacak tıpkısı büyüklük namına görüyoruz. Bölgede balans ve refahın egemenlik sürmesi üzere alay malay çalışıyoruz’ açıklamasında bulundu.

İstikrar ve refahın yolunun yaşayan ekonomiden geçtiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Sırbistan, salgın döneminde ve sonrasında isabetli ekonomi politikalarıyla büyümeyi sürdürdü. Cumhurbaşkanı Vucic’in vizyoner yaklaşımıyla, ülkeye çok sayıda yatırımcı geliyor. Biz birlikte iktisadi ve ticari hareket birliğimizi ikili ilişkilerimizin lokomotifi adına değerlendiriyoruz. Kazançlı ve ticari ilgiler, ülkeler arasındaki bağları kuvvetlendirmenin beraberinde alelhusus bu bölgede, istikrar ve hazar ortamına bile katkı sağlıyor. Bu doğrultuda, ticari diplomasi faaliyetlerimizin bayraktarlığını fail DEİK’i ve DEİK Sırbistan İş Konseyi’ni kutlama ediyorum.’

‘ORTAK HEDEFİMİZ OLAN 5 MİLYAR DOLARA ULAŞACAĞIZ’

Sırbistan ile ikili ticaretin gün günden geliştiğini hatırlatan Reisicumhur Erdoğan, şunları kaydetti: ‘Ticaret hacmimiz sabık sene rekor kırarak 2 milyar dolara yaklaştı. 2022’nin önceki 8 ayında 1 bilyon 568 milyon dolarlık bir hacme ulaştık. Bu yıl 2,5 milyar doları zorluyoruz. İnşallah gelecek senelerde bu rakamı ikiye katlayarak, kuma hedefimiz olan 5 milyar dolara ulaşacağız.’

‘Sırbistan ile yalnız ticaretimiz değil, Türk şirketlerinin Sırbistan’dahi istihdam oluşturan yatırımları dahi artıyor’ diyen Reisicumhur Erdoğan, ‘Sırbistan’daki yatırımlarımız serencam 10 yılda adeta sıçrama yaparak 1 milyon dolardan 400 milyon dolar seviyesine bundan sonra. Sırbistan’daki firmalarımız bin 300’ü aştı. Fabrikalarımızın sayısı 21’e ulaştı. Sırbistan El Bankası 37 şubesi ile sektörünün sunma majör oyuncularından biri haline geldi. Sırbistan’birlikte cümbüş gösteren yatırımcılarımızdan desteğini tek antlaşma esirgemeyen, sorunlarıyla bizzat ilgilenen Zer Dostum Sayın Vucic’e huzurlarınızda gene teşekkür gelmek istiyorum. Bu dallı güllü desteğin önümüzdeki süreçte artarak devam edeceğine inanıyorum. Bizler birlikte Sırbistan’ın kalkınma hamlesine faal şekilde yardım vermeye bitmeme edeceğiz’ şeklinde konuştu.

Cumhur Reisi Erdoğan, konuşmasının devamında şunları kaydetti:

‘İş birliğimizi geliştireceğimiz tıpkısı diğer makro düz bile üstencilik sektörüdür. Müteahhitlik firmalarımız Sırbistan’de heybetli projelere imza atıyor. Firmalarımız şu temel büyüklüğünde Sırbistan’ın farklı bölgelerinde 50 projeyle yaklaşık 847 milyon dolarlık aksiyon hacmine ashap. Bu projelerin 48 tanesinin 2018 yılı ve sonrasında hayata geçirildiğine alelhusus dikkat koymak istiyorum. Müteahhitlerimiz birlik dünyada balaban ölçekli ve eklenmiş değeri erdemli havalimanı, demiryolu, karayolu ve liman projelerini başarıyla tamamladılar. Sırbistan’birlikte üstelik önümüzdeki dönemde bu alanlarda hisse senedi birliğimizi ilerleteceğimize inanıyorum.’

Türkiye ile Sırbistan ortada afiyet, erke, dijitalleşme, bilgelik ve bildirişim teknolojileri alanlarında de koca aynı potansiyelin olduğuna inandıklarını belirten Cumhur Reisi Erdoğan, lazım imzalanan anlaşmalar gerekse hareket forumu ile bütün bu alanlardaki aksiyon birliğini elan birlikte güçlendirmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

‘KARŞILIKLI TURİST SAYILARIMIZ ŞIŞMAN BİR İVMEYLE ARTIYOR’

‘Salgın sürecinde kamu dünyada büyük çarpış alan turizm sektörünün baştan canlanması hem ekonomilerimize hem de halklarımız arasındaki bağlara cesim ulama sağlıyor’ ifadesini kullanan Reisicumhur Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Karşılıklı gezmen sayılarımız nazik bire bir ivmeyle artıyor. Bu sene Sırbistan’dan ülkemizi ülfet edecek seyyar sayısının rekor kırarak ilk kez 300 binin üstüne çıkmasını bekliyoruz. Ülkemizden da Sırbistan’a inşallah bu sene 150 binden çok gezici yolculuk etmiş olacak. Bu rekorların kırılmasında Türkiye ile Sırbistan arasındaki direkt tayyare seferlerinin ve güzergahların çeşitlenmesinin iri payı var. Sembol taşıyıcımız Türk Havayolları’nın iştiraki Rum Jet, geçtiğimiz Boşluk ayında ilk defa Ankara- Belgrad ortada aracısız seferlere başladı. Demincek kullanılmamış tıpkısı hamle elan atıyoruz. Nedir bu yeni hamle’ Çıktı kimlikle Sırbistan’dan Türkiye’ye ferah ferah gezi edilebilecek. Türkiye’den dahi Sırbistan’a kimlikle yolculuk edilebilecek. Adeta özlük ülkenizde aynı şehirden aynı şehire harcama kabilinden yıpranmamış bire bir süreci başlatmış oluyoruz. Sırbistan havayolu şirketi Air Serbia dahi bu sene Niş ve Kraljevo’dan İstanbul, Antalya ve Alanya’ya uçuşlarını başlattı.?

Bugün imzalanan kimlikle gezi anlaşmasının çapraz seyahatleri henüz üstelik artıracağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Bursa ile Eskimemiş Aksata, Alanya ile Novi Sad, Balıkesir ile Niş arasında ahi şehir ilişkisi kurulması amacıyla evvel adımları attık. Beşeri bağlarımızı kuvvetlendiren bu müspet gelişmelerin devamını istem ediyoruz’ dedi.

‘GELDİĞİMİZ BU SEVİYEYİ ASLA YETERLİ GÖRMÜYORUZ’

Bugün Sırbistan Cumhur Reisi Vucic ile gerçekleştirdikleri görüşmeleri bereketli tıpkısı şekilde tamamladıklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Kimlikle seyahat, yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması, ati teknolojiler, elektronik devlet, orman yangınları ile savaşım, iletişim araçları ve bildirişim alanlarında hep 7 anlaşmayı zaman imzaladık. Ziyaretim vesilesiyle, Türkiye ile Sırbistan arasındaki münasebetlerin ilerletilmesi yönünde paçarız çokça hareketli aynı kaime olduğunu rüyet ettim. Bittabi biz geldiğimiz bu seviyeyi katiyen tam görmüyoruz. Alay Malay çabalarımızla aksiyon birliğimizi elan bile uzun uzadıya konkre sonuçlar elde etmeye odaklanmış vaziyetteyiz’ şeklinde konuştu.

Reisicumhur Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

‘Konuşmamı noktalarken, burada bizlere eşlik fail Türkiye ve Sırbistan hareket dünyasının temsilcilerine büyük bire bir hatırlatmada olmak isterim. Sırbistan’la yakaladığımız en son seviyedeki iş birliği, dizge için kıymetli benzeri okazyon teşkil ediyor. Eş geçmişimizin ve birlikte değerlerimizin bati kattığı iktisadi ve ticari hisse senedi birliğimizi henüz dahi sağlamlaştırmak hepimizin elindedir. Değerli Dostum Reisicumhur Sayın Vucic’le birlikte biz üzerimize düşeni yapmaya temas ant hazırız. Sırbistan’dan ülkemize envestisman yapacak müteşebbislere üstelik kapımız sonuna büyüklüğünde açıktır. Türk firmalarının Sırbistan’da bulduğu içtenlikle ve tehlikesiz ortamı Sırp yatırımcıların birlikte Türkiye’birlikte bulabileceğinden kimsenin şüphesi olmasın.?Share: