Edirne Valisi Kırbıyık, DSİ’nin yürüttüğü çalışmaları inceledi

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, Devlet Akarsu İşleri (DSİ) 11. Kesim Müdürlüğünün yürüttüğü çalışmaları inceledi.

Kırbıyık önceki yerine Hamzadere sulaması şantiyesini görüşme ederek DSi 11. Havza Müdürü Faruk Yücegök ve yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Kapalı devre sulama boru hattını inceleyici Kırbıyık, elan sonradan Edirne Meriç Sulama Proje alanını gezdi.

Kırbıyık merbut sistemde kullanılacak borulara köken yaparak günün anısına imza attı.

Edirne’nin fazlalaşan topraklara eş olduğunu belirten Kırbıyık, çiftçilerin tarımsal teknolojiyi kullanarak cins olan sunu yüksek verimi almaya hız ettiklerini anlatım etti.

Üreticilerin çeltik, gün çiçeği, kanola ve buğday başlamak amacıyla 4 asıl üründe Türkiye standardının üzerinde mahsul alındığını dile getiren Kırbıyık, “Bu noktada bize da şevket yerine sakıt çiftçilerimizin bu gayretlerine, üretimlerine korumak. Birçok sefer rapor ettiğim gibi ilimizde tarımsal ürün çeşitliğinin ve sulanabilir tarım arazisi kapasitesini ilave gayretindeyiz. Bu nedenle DSİ Nahiye Müdürlüğümüzün bölgemizdeki yatırımları şişman önem taşımaktadır.” dedi.

Hamzadere sulama sahasında imal süreçleri tamamlanan alanların sunu güdük sürede sulamaya açılacağını belirten Kırbıyık, şunları kaydetti:

“Halihazırda sulamaya açılabilecek durumdaki tahminî 4 bin hektarlık alanda zaruri sınav ve kontrol çalışmaları ivedilikle tamamlanarak Hamzadere Sulama Birliğine doğrulama edilecek. Bu konuda müteahhit firma, idare ve sulama birliği arasındaki eş güdüm DSİ Toprak Müdürlüğümüzce sağlanacak. Gine 2023 yılı sonuna kadar bitirilmesi hedeflenen Meriç Sulaması kapsamında sunma gündeş ve erdemli teknoloji kullanılarak yaklaşık 7 bin 600 hektar alanda sınırlanmış ve basınçlı sulama imkanı havza çiftçimizin hizmetine sunulacaktır. Projelerin tamamlanmasıyla alay malay im çeşitliliği ve ikinci işaret imkanı açısından Edirne ekonomisine şişman ulama sağlayacağını değerlendiriyorum.”

Share: