DOĞRULUK-İŞ Genel Başkanı Aslan, Gaziantep’te genel kurula katıldı Açıklaması

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Türkiye’nin bütün zorluklara rağmen emeklilere, kamu çalışanlarına, asgari ücretlilere enflasyonun üzerinde bire bir artma yapmayı devam ettirdiğini belirtti.

Arslan, kentteki aynı otelde düzenlenen Bakım-İş Sendikası Gaziantep 1 No’lu Şube’nin 4. Süssüz Genel Kurulu’nda, Türkiye’nin baskı bir süreçten geçtiğini, bu dönemin birlikte aşılması gerektiğini söyledi.

Emeğin ve emekçinin merkeze konulması gerektiğini tabir eden Arslan, şöyle konuştu:

“Liberalizmin yaptığı kabilinden emeği emekçiyi, makinenin, bellek, kazancın parçası değil, merkezine koyacağız. Mesai genişlik ermiş bildirme cesim değerdir diyeceğiz. Buradan yola çıkarsak sorunların çözümünü üstelik sağlarız. Sorunlarımız var. Bugün ekonomide sakil tıpkı külfet yaşıyoruz. Aldığımız ücretler, melfuf zamlar, eskimemiş ek zamlar alıyoruz amma biraz ay sonraları çevre kalıyor. Arkadaşlarımızın zamları sembolik hale geliyor. Tehlikeli tıpkısı iktisadi krizle karşı karşıyayız. Bu kriz nerden bundan sonra? Bağımlı ki pandemi çok oylumlu tıpkısı baskı. Bununla beraber hazırlık zincirinde kopmalar oldu. Gıda fiyatları hızla yükseldi. Bütün pandeminin zorluklarıyla uğraşıp çözüm ararken Rusya Ukrayna’ya saldırdı. Bu el erke krizi patladı. Pandeminin getirdiği ağır faturalar tıpkısı birlikte uğraş eklenince, hep dengelerimizi bozdu. Vakit Kaybetmeden bizim ülkemizde değil, hep acun coğrafyası tehlikeli bire bir krizle yüz yüze. Amma bu krizin sunu yavaş faturaları üstelik bize akla yatkın yöneldi.”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın “ücretlileri enflasyona ezdirmeyeceğiz” yaklaşımını çokça önemsediklerini aktaran Aslan, şöyle bitmeme etti:

“Avrupa’birlikte pandemiden bu yana iştirakçi ücretleri artırılmadı, tüm tersi. O basit bolluk toplumu dediğimiz kuzey Avrupa’daki ülkeler de karışma ücretler baskılanıyor ve hor çekiliyor. Türkiye hep bu zorluklara rağmen emeklilere, amme çalışanlarına, minimum ücretlilere enflasyonun üzerinde tıpkısı çoğalma yapmayı bitmeme ettiriyor. Bu mehabetli aynı evolüsyon, tam mi elbette değil. Bire Bir garanti kendisine Sayın Cumhur Reisi, familya ayında yine minimum ücret ve ayrıksı artışlarda enflasyonun üstünde benzeri artım yapılacağını üstlenme etti. Bu cesim ayrımsız gelişme amma tam değil.”

Türkiye’nin umutlanmasını gerektirecek olumlu gelişmeler olduğunu rapor fail Aslan, şunları söyledi:

“Büyüme dünyadan ayrıştırdı bizi. Biraz mevki dünya küçülmeye başladı dünya, Türkiye büyüyor. İstihdamda sonuç 6 ayda seçkin ay birkaç üstelik olsa bire bir artma var. İşsizlik artmıyor bu üstelik oylumlu. İhracatımız 300 milyar dolara yaklaşıyor bu da oylumlu. İstihdam, ihracat, istihsal, büyüme bunlar büyük. Amma döviz benzeri zamanda pahalılık hangi efsus ki arama edemediğimiz dava. O nedenle Türkiye olumlu bazen gelişmelere rağmen ne eyvah ki krizlerle mücadeleye devam ediyor. Biz ülkemizin potansiyeline güvenelim, zorluklarımız var, yaşadıklarımız iktisadi teessürat dengelerimizi bozdu. Fakat bu ülkenin etrafındaki çığlık çemberine bakalım, ülkemizin potansiyeli, bulunduğu coğrafya, yaşadığımız güçlükler, bütün bunları müşterek koyduğumuzda Türkiye edisyon aynı süreçten geçiyor. İçerden ve dışardan dönük, hıyanet şebekelerinin üzerinde baziçe oynadığı bire bir Türkiye var.”

Arslan, Türkiye’nin kavisli yapmaması gerektiğini vurgulayarak, “Kesin bu konuda ekonomiyi normalleştirecek çözümleri ulaşmak zorunda.” dedi.

ADALET-İŞ yerine yaşanan zorluklara alın savaşım edeceklerini dile getiren Arslan, şöyle devam etti:

“Ülkemizden umudu kesmeyeceğiz. Bu ülkenin potansiyeline, gücüne, girişimci ruhuna, gailesiz nüfusuna güveniyorum ve inanıyorum. Bu zorlukları aşacağız, birilerinin yaptığı kabilinden tehlike tellallığı yapmayacağız. Hainlerin, yezitlik odaklarının değirmenine akarsu taşımayacağız, Biden’i sevindirmeyeceğiz. Avrupa Birliğini, NATO’yu üzmeye devam edeceğiz, ayaklarımızın üstünde duracağız. Zahir kim 100 yıl önceki 7 düvele alın bu toprakları savunduk, zahir kim Antep’in adını Gazi, Urfa’nın adını Majör, Maraş’ın adını Alp yaptık, bu millet kahramanlığıyla şanıyla gaziliğiyle övünmeye devam edecek.”

Umumi kurula, SELIM Fırka Gaziantep Mebus Mehmet Erdoğan, Büyükşehir Belediyesi Başbuğ Vekili Mehmet Berk ile sendika üyeleri katıldı.

Seçime mevcut Başbuğ Halil İbrahim Tanrıöver tek listeyle katıldı.

Share: