Diyarbakır bilgelik: DİYARBAKIR – Vekil Ersoy, Uğur Ekin Yolu Festivali’nde halay çekti

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sur Firez Yolu Festivali’nde, “Gün Doğusu’nun göz bebeği Diyarbakır’dayız. Bu yıl 5’e imdi, önümüzdeki sene 10’a çıkacağız ve temas sene bu sayıyı artırarak, bilcümle illere başarmış olacağız. Önceliğimiz 7 bölgeye festivalleri yaymak.” dedi.

Türkiye Kültür Yolu Festivalleri bünyesinde Diyarbakır’birlikte planlı Uğur Ekin Yolu Festivali, İçkale Müze Kompleksi’nde açılan sergilerle başladı.

Bakan Ersoy, Ekin ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Vali Uca İhsan Akarsu, Uğur Kaymakamı Asım Solak, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Rençper, DOĞRU Fırka Diyarbakır Milletvekilleri Mehdi Eker, Oya Eronat ve Ebubekir Bal, SELIM Tümen MKYK Üyesi Alaattin Temiz ve DOĞRU Tümen İl Başkanı Muhammet Kutsal Aydın ile “Amida Höyük ve Artuklu Sarayı Kazıları Sergisi”, “Yağız Beyaz Zehir Diyarbakır Sergisi”, “Diyarbakır Hafriyat İzleri Sergisi” ile Türkiye Jokey Kulübü marifetiyle açılan “11. Gösterici Yarışması Sergisi” ve “Diyarbakır Arkeolojik ve İslami Asar Sergisi”ni gezdi.

Daha bilahare, “Fotomaraton Diyarbakır Etkinliği”ni başlatan Ersoy, burada yaptığı konuşmada, Ekin Yolu festivallerinin Beyoğlu Hars Yolu Festivali ile başladığını belirterek, sonrasında Bakanlık olarak bu festivalleri Anadolu’ya yayma kararı aldıklarını söyledi.

“Ati yıl arttırma 5 şehrimiz geliyor, 3’ü kesinleşti”

Beyoğlu Kültür Yolu ile başlayan festivallerin Başkent Kültür Yolu Festivali bitmeme ettiğini dile getiren Ersoy, şu bilgileri verdi:

“Bu sene Çanakkale ile başladık. Çanakkale’yi, Konya Gizemci Müzik Festivali izledi. 1 Ekim’da Beyoğlu ve Hükûmet Merkezi Kültür yolu festivalleri başladı. Demincek Maşrık’nun göz bebeği Diyarbakır’dayız, Uğur Hars Yolu Festivali’ndeyiz. Bunun startını dahi bu vesileyle vermiş oluyoruz. Bu yıl 5’e daha çok, önümüzdeki yıl 10’a çıkaracağız ve seçkin sene bu sayıyı artırarak, hep illere başarmış olacağız. Ati yıl ilave 5 şehrimiz geliyor, şu ana kadar 3’ü kesinleşti.”

Ersoy, gelecek sene april ayında yapılacazk Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’nı himayelerine aldıklarını anlatarak, İzmir’de Efes Ekin Yolu Festivali’nin da nisan ayında düzenleneceğini kaydetti.

Alsancak Tekel Fabrikası’nın restorasyon ve renovasyon çalışmalarının mart sonuna büyüklüğünde tamamlanacağını tamlayan Ersoy, etkinlik alanını oluşturarak, april ayına İzmir’i bile eklediklerini ifade etti.

Firez ve Turizm Bakanı Ersoy, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ilkgüz ayında Gaziantep Gastro Festivali vardı, onu bile Hars Yolu Festivali yerine himayemize alıyoruz. Gastro Gaziantep Ekin Yolu Festivali kendisine ilkgüz ayında onu de katmış oluyoruz. 2 şehrimize elan katacağız. Biri belli Akdeniz Bölgesi, ötekisi Trabzon olacak. Zira önceliğimiz 7 bölgeye festivalleri ulaştırmak. Sonrasında balaban şehirlerimize, yavaş yavaş da Anadolu’ya duyurmak.”

Bu festivallerin sunma hararetli bölümlerinden birinin “fotomaraton” olduğunu dile getiren Ersoy, zira fotomaraton ile çok güzel fotoğraflar üretilip, bunların içtimai iletişim araçları üzerinden yayılmasının sağlandığını söyledi.

“Alışılmadık bir coğrafya”

Festivale katılan foto muhabiri ve belgesel yapımcısı gazeteci Ateşli Aral birlikte uygarlığın, “fazlalaşan ayça” diyerek tanımlanan, bütün insanlığı doyuracak nitelikte ilklerin olduğu topraklarda bulunduklarını belirterek, bu kentin yanı başındaki Siirt’te doğduğunu söyledi.

Terör olaylarının yaşandığı dönemde de bölgeye geldiğini anlatan Aral, “Burası doğruluk etmediği günleri yaşadı. Amma deminden görüyorum ki; Diyarbakır doğruluk ettiğini yaşamaya başlayacak. Zira 3 günden beri buradayım. Bu imge yeşerdi bu topraklarda, bu topraklardan bütün

Orta Şark coğrafyasına yayılacak diyorum.” diye konuştu.

Fotoğrafın önemine bel fail Aral, fotoğrafın dünyada sunu haddinden fazla konuşulan açkı haline geldiğini belirtti.

Aral, şunları söyledi:

“Neredeyse 2-3 milyar insanın istişare diline dönüştü. ve konuşacak bahis çokça Diyarbakır’a ilişkin. Suriçi’nde yıllar ilk ilk defa havadan kaynak çekmiştim, yabansı tıpkısı coğrafya. Artık eskimemiş aktarılma geliyor yabanlık için, Diyarbakır dahi bunların başlangıcı. Başka illerde yapmış olduğumuz fotomaratonu ne Diyarbakır’üstelik yaptık? Buradaki fotoğrafhane arkadaşlarımız çokça ama haddinden fazla görmüş geçirmiş. Bölgede yıllardır değişik etkinlikler yapıyoruz. Sayın Bakanımızdan ricam bu çeşit etkinleri artıralım. Bu ayrımsız başlangıç. Tıpkı şehir coğrafyası, o kentlinin gözünün dışında bambaşka kentlerden gelenlerin gözleriyle yansıtıldığında çokça elan eli nimetli peki.”

Icra Vekili Ersoy ve beraberindekiler elan sonradan Aksi Burcu’nda açılan “Devrim Erbil Renkler ve Teknikler Sergisi”ni gezdi.

Gâvur Burcu’nun terasında, Dicle Üniversitesi Çocuk Eğitimi Aplikasyon ve Araştırı Merkezinde planlı etkinliklere katılan çocuklarla görüşen Ersoy, “Şans Gün Gözlemleri” etkinliği kapsamında tarihi Zerzevan Kalesi ile ait çekilen fotoğrafların meydan aldığı sergiyi de gezdi, çalışmalarla ait bilgi aldı.

Share: