Davutoğlu: “(Başörtüsü düzenlemesi) Gerçekte kanunuesasi konusu yapılması birlikte akıllıca değil”

Ati Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, başörtüsüne anayasal güvence çalışmalarına ilişkin, “Esasta temel konusu yapılması da akla yatkın değil, çünkü filhakika ana insan hakkı ama bu asıl eş hakları anayasada vurgulanmasına karşın anca acılar yaşatıldı kim, açıkça şekilde bunu tanımlamadan bu meseleyi fora etmek zorlaştı.” dedi.

Davutoğlu, Amasya’de ayrımsız otelde düzenlenen programda partililer ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle benzeri araya geldi.

Burada aynı danışma işleyen Davutoğlu, başörtüsü meselesinin tıpkı neslin şişman benzeri yarası olduğunu söyledi.

Genç kızların okumasının 12 Eylül ile başlayan dönemde neredeyse imkansızlaştığını tamlayan Davutoğlu, “Öylesine güç travmalar yaşandı kim Sayın Cumhurbaşkanı zat ailesinden agâh bunu, değme aile yaşadı bunu amma sunma haddinden fazla üstelik zaten el şartlarda okuyan yok yoksul Küçük Asya kızları etkilendi.” diye niteleyerek konuştu.

Cumhuriyetin 100. yılına girerken bire bir dahi intihap olacağına işaret eden Davutoğlu, “Cumhuriyetin 100 yılının içinde üç ciddi tahminî var. Birisi terör tehdidi, ikincisi Sünni ve Alevi bağlamında tahrik yapılmak istenen mesail, üçüncüsü bile laik, muhafazakar yahut kült ve vicdan özgürlüğü ile darbeci hesap arasındaki gerginlik. Bunların hepsini birer birer çözmemiz lazım. Bunlardan artık geriye ayrımsız husus kalmaması geçişsiz.” ifadesini kullandı.

Davutoğlu, din ve vicdan özgürlüğünün cihanşümul kayırıcı haklarının bire bir parçası olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Gerçekte esas konusu yapılması bile makul değil, zira elhak anne koca hakkı ama bu anne insan hakları anayasada vurgulanmasına karşın anca acılar yaşatıldı ki, kategorik şekilde bunu tanımlamadan bu meseleyi halletmek zorlaştı. Baş Örtüsü yasağının kanuncu, anayasal tıpkısı temeli yok. Oldubitti ve fiili yerine uygulandı başörtüsü yasağı 28 Şubat’ta ve 12 Eylül’üstelik. Hiçbir kanunda, ‘başörtü yasaktır’ diye benzeri anlatım olmamasına karşın sonra benim üstelik süresince bulunduğum hükümetler döneminde fiili yerine kaldırıldı.”

Davutoğlu, buradaki programın peşi sıra site merkezinde esnaf ziyaretinde bulundu.

Share: