Peru’da yeni hükûmet mahsus oluyor

Peru Cumhuriyet Altını Kongresi’nin oylaması sonucunda görevine sonuç sunulan Devlet Başkanı Pedro Castillo’nun ardından göreve gelen ülkenin yıpranmamış Oran Başkanı Dina Boluarte, kullanılmamış kabinesini sunmaya başladı.

Peru Cumhuriyet Altını Kongresi’nde Çarşamba günü yapılan oylama sonucunda ülkenin bakir başkanı seçilen Dina Boluarte, güdük müddet sonraları kongrede kasem ederek göreve başlamasının arkası sıra yeni kabinesini belirliyor. Boluarte marifetiyle sunulan yeni kabineye bakarak, çarkıt Ekonomi Bakanı Yardımcısı Alex Contreras Tutum Bakanı, kimya mühendisi olduğu bilinen Oscar Vera Enerji ve Beyaz Zehir Bakanı, diplomat Temel Cecilia Gervasi Dışişleri Bakanı, Alberto Otarola Savunma Bakanı ve müddeiumumi Pedro Angulo bakir Başbakan yerine atandı. Boluarte, Mesai ve Iblağ Bakanlığı görevlerine ati isimleri ise henüz bildirmedi. Kabinenin şekillenmesinin arkası sıra izah fail Boluarte halka sükunet ve barış çağrısında bulunurken, “Ülkenin ihtiyaçlarını karşılayan demokratik ve ilişki kabinesi ihdas etmek üzere çokça çalıştım” dedi. Ülkenin geçmiş avrat fehamet başkanı olan 60 yaşındaki avukat Boluarte, bakir tıpkısı seçme yapılmazsa 2026’ya kadar görevde kalacak.

Yolsuzlukla suçlanmıştı

Peru’da geçtiğimiz Çarşamba, kendisini görevden kabul etmek talip Peru Cumhuriyet Altını Kongresi’ni fesheden Castillo, alışılmamış çözme zar ettiğini açıklamıştı. Kurultay ise 53 yaşındaki solcu Castillo’nun kararına uymayacağını bildirerek oturuma devam etmiş, yapılan oylama sonucunda Castillo’nun görevden alınması kararı çıkmıştı. Peru Ululuk Başkanı olarak 17 ay fariza yapan ve bu müddet boyunca yüz kere yolsuzlukla suçlanan Castillo’yu Cumhuriyet Kongresi, henüz önce 2 kere daha görevden ahzetmek üzere girişimde bulunmuştu. – LİMA

Share: