Çürüyen kolu doku nakli ile kurtarıldı

Çürüyen kolu nesiç nakli ile kurtarıldı

RİZE – Rize’birlikte geçirdiği gidiş geliş kazası sonrası tedavi altına alınması amacıyla Trabzon’a atıf edilen Avni Zayıf, doktorların geç müdahalesi zımnında kolunun çürüdüğünü ancak İstanbul’da yapılan doku nakli ile kolunun kurtarıldığını söyledi.

Rize’nin Iş ilçesinde 26 Ilk Teşrin 2021 tarihinde geçirdiği trafik kazası sonucu kemik kırığı ve adale-tendon zedelenmesi teşhisi konulan Avni Zayıf, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi’nden Trabzon’daki Karadeniz Maharet Üniversitesi Tababet Fakültesi Farabi Hastanesi’ne irsal edildi. Hastanede sol kolunun enfeksiyon kaptığını tez eden Cılız’nun etindeki tefessüh zımnında kolunda kemikler gözükecek kuzuluk gelmeye başladı. Çürümenin doktorların geç müdahalesi ve ilgisizliğinden kaynaklandığını kanıt eden Cılız’nun ailesi olayla ait yanlışlık duyurusunda bulundu. Tekrardan ameliyata alınarak çürüyen etleri alınan Cılız’ya ailesi eliyle İstanbul’daki bire bir hastaneye götürülerek burada doku nakli yapıldı. Nesiç nakliyle kolundaki çürüme sona erdirilen ve kolu kesilmekten kurtarılan Arık, hastanedeki ince süren tedavisinin arkası sıra tekrardan Rize’ye getirildi. Rize’nin Ahzüita ilçesindeki evinde kalan Avni Ark tıpkısı süre bilahare tekrardan kolunun yangı kapabileceği süphesi ile hastaneye başvurdu ve oluşabilecek aynı olumsuzluğa cebin Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Terbiye ve Araştırma Hastanesi’nde arama altına alındı.

Yaşadığı acı mahmul tıpkısı yılı anlattı

Yaşadığı ızdırap meşgul bir yılı anlatan Avni Cılız, “26 Ilk Teşrin 2021 tarihinde aynı ilçe geçirdim. RTEÜ Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesine geldim. Burada önce müdahalem yapıldıktan bilahare hastanede o dönemde plastik ameliyat olmadığından beni Trabzon’a gönderdiler. Trabzon’daki KTÜ Farabi Hastanesi’nin acilinde 1-2 saat bekledikten sonra ameliyata aldılar. Işler olduktan benzeri devir sonra ameliyatı özne doktor geldi, parmaklarıma göre ‘hissediyor musun’ diye sordu. Sonraları beni taburcu ettiğini söyledi. Ortopedi doktoru benim taburcu olmayacağımı söyledi. O beni hastanede tuttu. 1 hafta sonradan 2. aynı cerrahi müdahale yaptılar. Kolumdaki etler açıktı, çürümeye başladı. Ondan sonra orayı temizlediler. 1 ay kimesne yanıma gelmedi. Bizde araştırmaya başladık. Hangi hastaneye gidebiliriz diyerek” dedi.

Yakınlarının kendisi ile ilgilenen doktorun yanına gittiğinde doktorun “Beni meşgul etmeyin” diye niteleyerek esasen savdığını üstelik iddia fail Cılız “Benim yakınım doktorun yanına gitti. İsmimi söylediği antlaşma “Ego onu bir numara aktarılma taburcu ettim. Beni meşgul etmeyin. Benim işim var” dedi. Ondan sonradan bile onun üzerine şikayette bulunduk. Şikayette bulunulduktan sonraları benimle ilgilenmeye başladılar” ifadelerini kullandı.

“17 nöbet operasyon ettiler”

Plastik Ameliyat Servisine gittiğinde birlikte hastalığına aynı hal bulamadığını sözlerine ekleyen Sıska “Beni 17 kat ameliyat ettiler. Kolumda ameliyatların böylece hala daha kemiğim görünüyordu. Şiddetli kapanmadı. Ortopedi doktoru plastik cerrahine gitmem amacıyla beni zorluyor. Gidiyorum, araştırma görevlisi bakıp ışık çekiyor amma hekim tek bakmıyor. Kemiğimin görünen yeri dönüş geçtikçe açılıyordu. Ondan sonra İstanbul’a gittik. Orada da operasyon ettiler. Karnımdan alınan doku ile kolumun görünen yerine diktiler. Kolum incinmek üzereyken ve kesilecekken İstanbul’daki tedavi sonrası kurtuldu fakat sakat işlevini daha çok göremiyor. Olayla ilgili davamız halen bitmeme ediyor” şeklinde konuştu.

“Bütün hayatımız altüst oldu”

Yaşadıkları olaylardan âlem psikolojilerinin dahi bozulduğunun altını çizen eşi Dursune Arık, “Eşim bir senedir ilaç kullanıyor. Vücudu daha çok kendini bıraktı. Akıl pıhtılaştı bacakları tıkandı. Bugün gene kontrole geldik. Araştırı yapılacak diye. Psikiyatriye gittik. Benim de daha çok psikolojim bozuldu. Çokça uğraşıyoruz. Per darmadağın olduk. Tıpkısı inşaata başlamıştık eşim kaymakamlık yapınca o dahi kalık kaldı. Bütün hayatımız allak bullak oldu” diye konuştu.

Share: