Cumhuriyetle ilişik sözlerine aksülamel yağan DÜRÜST Partili Ateş Parçası Ünal tepkilere böyle cevap verdi

DOĞRU Fırka Takım Başkanvekili ve Kahramanmaraş Mebus Idareci Ünal, geçtiğimiz devir Kahramanmaraş Uluslararası 8. Kitap ve Kültür Fuarı’nda yaptığı konuşmada “Tarihteki sunu sert kültürel devrim Türkiye’da yaşanmıştır. Söz Misali Fransız devrimi seçkin şeyi yıkmıştır amma lügate dokunmamıştır. Yeniden sunu anif devrimlerden tıpkısı tanesi Mao’nun Çin ekin devrimidir. Lügate dokunmamıştır. Amma maalesef aynı firez devrimi kendisine Cumhuriyet ; bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi kısacası hep hatır setlerimizi yok etmiştir” demişti.

“BURADAN BİR DÜŞMANLIK ÇIKARAMAZSINIZ”

Bu sözlerin peşi sıra sosyal medyada yapılan tepkilere eşit Ünal, “Zaman ‘Ayrımsız Mektup Okudum’ etkinliğinde gençlerle Cemil Meriç’in Bu Ülkesini konuştuk. Sözlük tıpkısı milletin hafızasıdır cümlesinden yola çıkarak yaptığım kıymetlendirme Cumhuriyet Altını’e dönük değil kültür devrimi namına yapılanlara dair bir tespittir. Buradan bir antagonizm çıkaramazsınız” açıklamalarında bulunmuştu.

İYİ PARTİ’DEN TEPKİ

Ünal’ın bu açıklamalarına karşın devam fail tepkilere politik partiler dahi katıldı. İYİ Fırka Sözcüsü ve Umumi Komutan Başdanışmanı Kürşad Kip, ” Cumhuriyet Altını, Türk Milleti için elzem ayrımsız medeniyet projesidir. Büyük Atatürk’ün ifadesiyle ‘ Cumhuriyet Altını’in temeli Türk kahramanlığı ve faziletli Türk kültürüdür.’ Dilimiz ve lügatimiz ise Cumhuriyet değerleriyle manalı ve varoluşsal bire bir konumdadır. Gerisi yemeden içmeden safsatadır!” dedi.

MEMLEKET PARTİSİ VE CHP’DEN DAHI TEPKİLER VAR

Ülke Partisi Umumi Başkanı Muharrem İnce, “Cumhuriyet, bilgeliğin cehalete cebin kazandığı sunma büyük zaferdir!” paylaşımı yaparken, CHP Mersin Mebus Alpay Antmen ise “Fesli Sapık Eder ölmedi, ruhu Yordamlı Ünal’üstelik yaşıyor. Biricik eksiği fesi!” yorumunda bulundu.

MAHİR ÜNAL’DAN YENİ AÇIKLAMA

Yaşananların peşi sıra Ateş Parçası Ünal, toplumsal medya hesabından tıpkı paylaşımda daha bulunarak “Aynı betik fuarında gençlerle yaptığımız ‘ Benzeri Pusula Okudum’ etkinliğinin siyasi benzeri yönü olmaz. Benzeri ferdi olmaktan alım duyduğumuz Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bire bir dönüş uygulamalarına ilişkin Cemil Meriç’in tıpkısı tespitini birlikte değerlendirmemize tahammülleri yok.” dedi.

Ahir paylaşımlarında ise Ünal, farklı yazarların konuya ilişkin değerlendirmelerini paylaştı:

“Buyurun o halde sair değerlendirmeleri birlikte paylaşalım. ‘Türkçe, Atatürk döneminde değil İsmet İnönü döneminde gücük, sığ ayrımsız araç hâline getirilmiştir. Atatürk, kurultaylara önderlik etse da dilin ayrımsız çıkmaza girdiğini fark ederek bu büyük hatadan dönmüştür.’ Nihad Sami Banarlı

‘Bu kusurlu ateş tıpkı şekilde 10 yıl sürdü; gençlerde çokça hasar yaptı. İsmet Kâmil vaktiyle tıpkısı seçkinler oligarşisi oluştu Türkiye’birlikte. Türkiye’da ilericilik kültür bazında konuşulur halbuki ilericilik tutum bazındadır.’ Attilâ İlhan, 2004 Yarın Dergisi, Söyleşi

‘Bundan sonra Türk kütüphânelerini yakmaya gerek kalmamıştır. Zira kod inkılâbıyla bu hazineler örümceklerin yuva yaptığı raflarda kapanıp kalmaktan apayrı tıpkı şeye yaramayacaktır. Fakat çok yaşlı hocalar ve ihtiyarlar, onları okumak lüzûmunu hissedecektir.’ Arnold J. Toynbee

‘Latin harflerini aldığımız anda 400 bin el barı, 200 bin basık kitaptan vazgeçtiğimizin azılı hovardalığını da hesaba katmıyoruz. ‘Devrimdir borazan değil, fiyatlı ödenir’ diyenlere hayran hayran göre… Susuyoruz.’ Kemal Tahir”

Share: