CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ‘REFERANDUM’ ÇAĞRISI

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, başörtüsüne ilişkin tartışmaları anayasal garanti altına alacaklarını söyledi. Konuyu meclis gündemine getireceklerini hatırlatan Erdoğan, kontra değişmeyen çıkması durumunda Kılıçdaroğlu’na plebisit çağrısı yaparak, Bu konuyu anayasa güvencesi altına almayı teklif ettim. Bakalım gelebilecek mi göreceğiz. Tığ hazırlıkları yaptık. Temel değişikliğini Meclis’e göndereceğiz. Erek cümle milletimiz bunu görsün, yandaşlarını üstelik tanısın, altılı masayı birlikte tanısın dedi.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, dolgun açılış törenine gelmek için Malatya’evet geldi. Havalimanında tören düzeni üyeleri tarafından karşılanan Reisicumhur Erdoğan, otobüsle Malatya Büyükşehir Belediyesi yanındaki miting alanına ilerlerken, namına sevgi gösterisinde mevcut vatandaşları selamladı. Polis helikopterinin açıktan pervaz yaptığı miting alanında platforma sâdır Reisicumhur Erdoğan, namına birlik gösterisinde bulunanları selamladı. Alanı dolduran kalabalığa hitap eden Reisicumhur Erdoğan, 2 sene aradan sonra Malatya’evet geldiğini belirterek, Tahminî iki yıllık aranın ardından yine Malatya’üstelik sizlerle karşı karşıya hasret gidermenin memnuniyeti içerisindeyim. Rabbim dirliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi, muhabbetimizi sonsuz eylesin dedi.

Malatya’nın ülkeye mefret hizmetler yaptığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendilerinin de şehre 20 yılda yüce yatırımlar kazandırdıklarını ifade ederek, Malatya’evet 20 yılda ne kadar yatırım yaptık biliyor musunuz 33 bilyon liralık yatırım yaptık. Uygun Malatya’evet bu yatırımlar. ve bu yatırımlar, eğitimde ve sporda 5236 adet eskimemiş derslik, 7848 can kapasiteli efdal öğrenim güçlükle binaları 56 sayı spor tesisi düz yazı ettik. Nerede Malatya’bile. Toplumsal yardımlarda, Malatyalı ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza bütün 4,5 bilyon lira tutarında gerçeklik aktardık. Sizleri serbest bırakmadık, bırakmayacağız ve bu yola böyle bitmeme edeceğiz. Sağlıkta 14’ü hastaneden oluşan mecmu 68 esenlik tesisi yaptık. TOKİ aracılığıyla Malatya’birlikte ne büyüklüğünde konut yaptık biliyor musunuz 17bin 843 ev projesini hayata geçirdik. Durmak yok. O kadar. Malatya’mıza ilk evim kampanyamız kapsamında toplam 2500 bölük ile geçmiş aksiyon yerim projemiz kapsamında 500 aksiyon yeri elan kazandırıyoruz. Antrparantez 12 bin 500 konutluk arsayı üstelik öz evini yazmak isteyen vatandaşlarımıza sunuyoruz. Kuralar çekilecek ve bütün buraların sahibi olacak. Ulaştırmada 36 kilometreden devraldığımız Malatya’daki bölünmüş kere uzunluğunu 462 kilometreye çıkardık. Nereden nereye. Ekincilik ve ormanda Malatya’evet 14 baraj, 12 sulama tesisi, 48 taşkın dulda tesisi ve 10 nüsha hidroelektrik santrali düz yazı ettik. 410 bin dekara tarımsal araziyi sulamaya açtık. Malatyalı çiftçilerimize bütün 1,8 bilyon liralık tutarında tarımsal bindi verdik diye niteleyerek konuştu.

133 PROJENİN AÇILIŞI YAPILIYOR

Malatya’üstelik yapımı tamamlanan 132 projenin açılışını gerçekleştireceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle bitmeme etti

Bugün sizlerle hasret gidermenin yanı sıra hep yatırım tutarı 8 milyar lirayı geçen üste aktüel rakamla 19 bilyon lirayı bulan 133 ayrı projenin resmi açılışını buradan yapacağız. Malatya’evet elimiz yersiz gelmedik. Başından mahmul meşbu geldik. Hani o birileri var evet birileri. Erkek Kemal, ya hanımefendi. Evet bunlar hangi yapar evet Bunlar buraya geldiği devir herhalde gezgin olarak geliyorlar. Var mı tıpkı yatırımınız Bulunmayan. Amma biz yatırımların açılışı amacıyla geliriz. Açılış programımız kapsamında eğitimde, anaokulundan liseye 9 ayrı projeyi resmen hizmete sunuyoruz. Sağlıkta 300 yataklı Battalgazi Ihtişam Hastanesi’ni, 100 yataklı vagon Doğanşehir Çap Hastanesi’ni değişik ilçelerimizdeki sağlık yatırımlarını de bugün hizmete açıyoruz. Ulaştırmada; Malatya’yı Sivas’a bağlayan 104 kilometrelik, Hekiman yolunu güzergahındaki 6 kilometreyi aşan 8 tünel. Özen edin, dağları deldik. 8 tüneli ve 2,4 kilometreyi bulan 14 köprüsüyle gelişigüzel yöntemince hizmete alıyoruz. İhale bedeli 711 milyon liralık, aktüel rakamla 2,6 milyar lira olan bu misil sayesinde güzergahtaki gezi süresi ne olacak biliyor musunuz 35 an kısalacak. Malatyalıya bu uygun. Daha kısa zamanda ayrıntılı yolları ne yapalım, kısaltalım dedik. Kardeşlerim ayrımsız şekilde Battalgazi kavşağı ve yolu ile Karı Çiftliği Köprüsü’nü dahi zaman hizmete açıyoruz. Göç İdaremizin 400 yabanlık Kavrayışsız Atıf Merkezi özellikle oluşmak için mütenevvi kurumlarımıza ilgilendiren bakım binaları ile Kızılay’ımızın üretim üssünün resmi açılışlarını bile bugün buradan yapıyoruz. Battalgazi, Pötürge, Kermen, Doğanyol, Yeşilyurt ilçelerimizde tamamladığı 3 bin 482 konutu ve ahırlı köy evini da buradan hizmete açıyoruz. Envestisman bedeli 1 milyar 94 milyon teklik olan bu konutlarda türe sahiplerimizin sağlıkla, huzurla, sağ esen oturmasını diliyorum. Belediyelerimizin de tamamlanan çokça önemli yatırımları var. Büyükşehir belediyemizin 4 milyar 276 milyon lira yatırımla değişik ilçelerimize kazandırdığı asfalttan yer düzenlemesine, yoldan altyapıya sarıerik deposundan fabrikasına mecmu 30 ayrı işaret ve hizmeti buradan bugün yöntemince açıyoruz.

‘TÜRKİYE’Yİ REFORMLARLA BULUŞTURDUK’

Türkiye’yi 20 yılda demokrasi ve kalkınma reformlarıyla buluşturduklarına özen çekici Erdoğan, konuşmasına şöyle bitmeme etti

Bunları yaparken bütün ayrımsız hayalimiz vardı. Bu fon ülkemizi ve milletimizi ayrımsız devir dünyada türe ettiği seviyeye çıkarmaktı. Vesayetle kavgamızı dahi, çarpış teşebbüslerine direnişimizi üstelik, yedi düvele cebin verdiğimiz mücadeleyi üstelik bilcümle bir gayeyle yürüttük. Siyasi istikrarsızlığı, yıpranmamış idare sistemimizle aştık. Düzenlilik kaygılarının önünü, terörle mücadeleyi, sınırlarımız ötesine aracısız kaynağına inerek kestik. Eskiden yıldırı neydi Sorunlarda ayrımsız numaraydı. Demincek kaldı mı Ilenme intizar! Nereden nereye. Milletimizin günce hayatının kalitesini yayın ve bakım siyasetimizle yükselttik. Vaktiyle akşam saat 9-10dan sonradan sokaklara çıkılabiliyor muydu Yarayışlı. Şimdi ferda ego Diyarbakır’dayım. Diyarbakır’dahi akşam ezanı 8-9-10’dan bilahare dışarı çıkılmazdı. Ama demin akşam ezanı saat 12-1 cümle restoranlarda, kafeteryalarda yemeğini yiyor, sabaha kadar oralarda eğleniyor. Nereden nereye, mesele bu. Herhangi Bir kesimden insanımızın doğruluk ve hürriyet taleplerini gerçekleştirdiğimiz ağızsız devrimlerle karşıladık. İş ve SAVUŞMAK peşinde olan vatandaşımızın derdini, ekonomimizi büyütüp istihdamı arttırarak çözdük. Geleceğine güvenle kaçmak talip gencimizin ufkunu, eğitimde punt eşitliğini sağlayarak girişimcilerimize bindi kendisine genişlettik. Herkesi bu ülkenin nitelikli vatandaşı haline getirecek altyapıyı kurduk. Ülkemizin 81 vilayetinin tamamına ve 85 milyon vatandaşımızın herhangi bir birine vasıl eser ve hizmetlerimizi bu azim ve heyecanla hayata geçirdik.

‘HER TUZAK, REJIM VE OYUNU BOZDUK’

İktidarları sürecinde rastgele nev oyunu bozduklarını ve ülkeyi 4 ana amut üstüne kurduklarını anlatan Reisicumhur Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü

Önümüze kurulan rastgele tuzağı arkamızdan çevrilen her kumpası üzerimizde oynanan her oyunu milletimizden aldığımız destekle bozduk. Yola çıkarken ne demiştik Ülkemizi dört asıl dikme üstünde yükselteceğimizi söyledik. Keyif, eğitim bilimi, hak, emniyet. Yetmez dedik; ulaşım, tarım, diplomatlık bütün bunlarla bu arada dünyada Türkiye’nin birinci olması amacıyla adımların atılması. Attık mı bu adımları Peki. Ulaşımda, göreve geldiğimizde Türkiye’deki posta uzunluğu 6100 kilometreydi. Ama şimdi bu ne oldu Şimdi 28 bin kilometreyi aştık. ve dağları deldik dağları. Ferhat’la Hoş meselesi var evet biz Ferhat olduk Tatlıca’e. Dağları delerek yolları aştık. Türkiye’birlikte 26 pasaj havaalanı vardı. Şimdi 58 kıta havalimanı var. Yani benim vatandaşım uçuşunu yapıyor. ve oradan evine kusurlu saatte, 45 dakikada ulaşıyor. Modern dünyanın talepleri bu değil miydi Buydu Tığ ülkemize bunu kazandırdık mı Kazandırdık. Göreve geldiğimizde 76 darülfünun vardı. Şimdi Türkiye genelinde 208 üniversitemiz var. Üniversitesi olmayan ilimiz kalmadı. Imdi benim Ayşe’m, Fatma’m, Ahmet’im, Mehmet’im İstanbul, İzmir, Ankara buralara gitmiyor. Evet. Artık profesörlerimiz, doçentlerimiz, Muş’a, Ağrı’evet, Iğdır’a, Hakkari’ye oraya gidiyor. ve orada bu yavrularımızı ne yapıyorlar Eğitiyorlar. Nereden nereye E aksiyon bilenin, tığ kuşananın anca yan gelip yatmakla bu iş olanaksız. Amma bunları başardık. ve bilcümle bunlarla bu arada bu tarihi mücadelenin, sonuç çağların, sunma şişman destanı kendisine nesiller süresince kulaktan kulağa anlatılacağına inanıyorum. Amma esas balaban imtihanımız yeni başlıyor. Dünyamız siyasi, iktisadi ve içtimai kaosların pençesinde sarsıldığı ayrımsız dönemden geçiyor. Biz ise demincek altını çiziyorum. Türkiye yüz yılı projeksiyonuyla 2053 vizyonumuzu konuşuyoruz. Ayın 28’inde inşallah Ankara Kapalı Spor Salonu’nda Türkiye yüzyılını bilcümle dünya ile paylaşacağız. Hoppadak konuşmakla kalmıyoruz. Üretimiyle, istihdamıyla, ihracatıyla bunu hayata geçiriyoruz. Onun üzere 5 pasaj başlığımız var. Nedir bunlar; envestisman, istihdam, istihsal, ihracat ve cari fazlayla nema. ve büyüyen bire bir Türkiye var.

‘SIKIYORSA REFARANDUMA GÖTÜRELİM’

Türkiye’nin büyüdüğünü ancak madalyonun aynı dahi farklı yüzü olduğunu anlatım fail Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü

Bire Bir yüzü bu olan madalyonun sair yüzünde ise pusuda muntazır eski Türkiye kalıntısı zihniyetleri görüyoruz. Geçtiğimiz günlerde CHP Umumi Başkanı milletimizin kışır bağlamış başörtüsü tartışmasını baştan açtı. Bu ağız dalaşı vesilesiyle milletimizin ehil olduğu tam hukuk üzere eğitimdeki ve kamudaki başörtüsü özgürlüğünü bile hala hazmedemeyenlerin yüzlerindeki yapmacıklı maskenin aralandığını gördük. Tığ kadınlarımızı katiyen başı belirgin veya başörtülü diyerek sınıflamadık. Ayırmadık. Ama birileri kafasında bu ayrımcılığı bibi aşabilmiş değil. Erkek Eksiksizlik senin yanındakiler ne yaptılar Üniversitelerimizde ikna odaları kurdular. ve bu ikna odalarına girerken o yavrularımızın başörtülerini maatteessüf başlarından çekerek aldılar. O ikna odalarında hesaba çektiler kızlarımızı. Benim kendi kızlarım maalesef imam hatip okulu öğrencisi olduğu halde onlar önder dil cambazı okuluna giriş noktasında sıkıntıya maalesef düçar oldular ve ego kızlarımdan ayrımsız tanesini aldım müdürü arkadaşım olan önder dil cambazı okuluna gönderdik. İstanbul’dan ayrımsız başka şehre. Sebep Çünkü zulmediyorlar. O zulümden yetişmek amacıyla. Mösyö Kemal siz busunuz, bu. Sizi biz dolgunca biliriz. Sizin bu noktada ciğerinizi bereketli biliriz. Amma imdi bunları yapamıyorsunuz. Şu anda devletin tekmil kurumlarında başı kemiksiz, başı hafi böyle bir alt bölüm var mı Demincek devletin kurumlarında başı açığı de var, başörtülüsü dahi var. Bilcümle bunlarla beraber okullarımızda hakeza tıpkısı baskı var mı Başörtülüsü da başı açığı bile ahbapça üniversitelerimizde, ortaöğretimde seçme yerde okuyabiliyor. Bu barışın, bu özgürlüğün, bu kardeşliğin simgesidir. İşte bunu tığ başardık. Erkek Kemal senin hakeza tıpkısı derdin namevcut. Bunun amacıyla kızlarımızın ve hatun kardeşlerimizin gönüllerini tamamen terfih etmek için bu konuyu temel güvencesi altına almayı öneri ettim. Bakalım gelebilecek mi göreceğiz. Biz demincek hazırlıkları yaptık. Bu esas değişikliğini meclise göndereceğiz. Gelir veya gelmez. Kasıt bütün milletimiz bunu görsün, bunu tanısın. Yandaşlarını bile tanısın. Altılı Ganyan masayı birlikte tanısın. Dirimsel aynı diğer konu olan sapkın akımların dayatmalarına cebin ailenin korunmasını de ilaveten bir temel değişikliği teklifinin hazırlığına başladık. Bakalım bahis meclise geldiğinde ki kuşkusuz tıpkı burun içine girecek Meclise sunacağımız teklif tam ekseriyet sağlanarak kabul edilirse Türkiye üzere makro tıpkı üstünlük olacaktır. Münasebetsiz yönde bire bir nitelik ortaya çıkarsa ülkemizi bakir sivil özgürlükçü özellikle böyle tıpkısı anayasaya kavuşturma mücadelemizi inşallah seçimden sonradan da filhakika sürdüreceğiz. Ayrıca şurası bile yapabiliriz. İlk adına zaman Malatya’üstelik açıklıyorum. Şunu da yapabiliriz. Nedir o Haydi sıkıyorsa gel bu işi referanduma götürelim. Parlamentoda bu hisse senedi çözülmüyorsa millete götürelim. Kararı budun versin. Türkiye yüz yılı çıktı bu garip tartışmaların aşıldığı eskimemiş eskimemiş ayrımsız devrin adı olacaktır. Ülkemizi dünya liginin önce sıralarına çıkartacak milletimizin refahını en üst seviyeye yükseltecek, 2053 vizyonumuzu hayata geçirebilmemizin önünde tek engel bırakmamakta kararlıyız.

‘MUHALEFET, ATILGANLIK İŞİDİR’

Türkiye’yi değme alanda değiştirdiklerini ancak iki konuda mesafe alamadıklarını anlatan Cumhur Reisi Erdoğan, Biliyorsunuz demokraside iktidar büyüklüğünde aykırılık da önemlidir. Ülkemizdeki uymazlık zihniyeti ve üslubuyla eski Türkiye’bile takıldı kaldı. Aynı tip bugüne 2023 arifesindeki Türkiye’ye gelemeyen muhalefetin süresince bulunduğu durumdan candan adına üzüntü duyuyorum. Seçimlerin yaklaştığı aynı dönemde baktık bunlar kendi başlarına namzet çıkartamayacak, keşke tığ önlerini açalım dedik. Karşımızdaki yeryüzü nazik aykırılık partisinin başındaki kişiye 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri amacıyla ‘hodri meydan’ dedik. Biz bu zata ‘seçimde karşımıza çık’ dedik. O hangi anlamış biliyor musunuz Sözde ego ona ‘televizyona çık’ demişim. Geceleri sosyal iletişim araçları videosu yayınlaya yayınlaya anlaşılan siyaseti da ekrandaki görüntüden ibaret sanmaya başladı. Tabii biz meselenin aslını biliyoruz. Politika tez işidir, yürek işidir, kavrayış işidir, hepsinden önemlisi cesurluk işidir diye konuştu.

Yeni yıl ile alay malay nema ve enflasyonu indirmeye devam edeceklerini de anlatan Erdoğan, Yılbaşından itibaren enflasyonu, faizi düşürmeye bitmeme edeceğiz. Faizi sürekli indiriyor muyuz Deminden inşallah bir tane haneli rakama dahi ürem inecek. ve nema zulmünden yatırımcılarımızı kurtaracağız, vatandaşımızı kurtaracağız. Evveli bunu biz yaptık mı Yaptık ve 4,6’ya kadar tığ faizi düşürdük. ve enflasyon de o devir nereye düşmüştü; 5,6’evet. Rastgele kesimden insanımızın gelir seviyesini yükselteceğiz. Bakalım o antlaşma hangi diyecekler Bittabi bunların ne hayat pahalılığının önüne geçecek ne enflasyonu düşürecek, hangi istihdamı koruyacak, hangi üretimi sürdürecek her projelerinin, programlarının olmadığını söylemeye bile lüzum duymuyoruz dedi.

Erdoğan, konuşmasının serencam bölümünde alanı dolduranlardan önümüzdeki yıl yapılacak olan intihabat üzere kendilerine bindi olmayı sürdürmelerini istedi.

Share: