Çin’den ÇAKER, İngiltere ve Avustralya’nın nükleer tahtelbahir projesine reaksiyon

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, KÖLE, İngiltere ve Avustralya’nın nükleer enerjiyle müteharrik denizaltı filosu oluşturma kararının silahlanma yarışını hızlandıracağını anlatım etti.

ESIR, İngiltere ve Avustralya’nın nükleer enerjiyle çalışan tahtelbahir filosu tekvin kararı Çin tarafından tepkiyle karşılandı. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin düzenlediği basın toplantısında konuya ilgili yaptığı açıklamada, “Bu, sadece silahlanma yarışını hızlandıracak, uluslararası nükleer silahların yayılmasının önlenme sistemini baltalayacak, lehçe hazar ve istikrara beis verecek tipik bir Soğuk Savaş zihniyetidir” dedi.

Üç ülkenin özlük jeopolitik çıkarları amacıyla arsıulusal toplumun endişelerini görmezden geldiğini belirten Wang, “Yanlış ve yoğun yolda ilerlemeye bitmeme ediyorlar” ifadelerini kullandı.

MEMLUK Başkanı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve Avustralya Başbakanı Anthony Albanese mazi California eyaletinin Şan Diego kentinde tıpkısı araya geldi. Görüşme sonrasında yapılan açıklamada, Çin’in Hint-Pasifik’teki gücünü hudutlandırmak için Avustralya’nın nükleer denizaltıya erbap olması ve bu alanda teknoloji paylaşımı yapılması üzere anlaşmaya varıldığı belirtildi. Kavil kapsamında üç ülkenin ortaklaşa kendisine eskimemiş yavru tahtelbahir SSN-AUKUS’un üretimini gerçekleştireceği, Avustralya ve İngiltere’nin bu denizaltıları kullanacağı belirtildi.

MEMLUK Başkanı Biden, Çin’in çekirdeksel silah suçlamalarına ilgilendiren yaptığı açıklamada, denizaltıların nükleer silahlarla donatılmayacağını, çekirdeksel enerjiyle çalışacağını tabir etmişti. – PEKİN

Share: