Çömlekte pişirilen ‘Tescilli Şuhut Keşkeği’ lezzeti ile damak çatlatıyor

Çömlekte pişirilen ‘Tescilli Şuhut Keşkeği’ lezzeti ile damak çatlatıyor

AFYONKARAHİSAR – Afyonkarahisar’üstelik çömlekte pişirilen ‘Şuhut Keşkeği’ lezzeti ile damak çatlatırken, coğrafi bel tescilli ‘Şuhut Keşkeği’ Türkiye çapında nazik deste görüyor.

Afyonkarahisar’ın tescilli lezzetlerinden ‘Şuhut Keşkeği’ meşhur tadı ile damak çatlatmaya devam ediyor. Çömlekte pişirilen ‘Şuhut Keşkeği’ lezzeti ile Türkiye çapında büyük ilişki görüyor.

İlçede etraflı yıllardır keşkek işleyen lokanta sahibi Sebahattin Akkaya, “Bizler birlikte yöresel tescilli keşkeğini tanıtmaya çalışıyoruz. İnanın yorgun dert tıpkısı vasıtasıyla Bu keşkeği alelhusus kahvaltılarda kemirmek üzere gelen çok konuklarımız var. İlçemizden Afyonkarahisar’a çömlek bazında gönderiyoruz. Burada keşkeğe olan temenni genelde sabahleyin kahvaltılarında oluşuyor. Ama tığ bunu daha serbest tıpkısı tazammun yaydık saat 15.00’a büyüklüğünde kemirmek konusunda tıpkı izlence oluşuyor” dedi.

“Bu keşkeği henüz evvel hiçbir yerdi yemedim”

Balıkesirli Afyonkarahisar’üstelik durma fail Öz Saygı Çalış “Keşkek Balıkesir’birlikte bolca tüketiliyor düğünlerde alelhusus tüketiliyor. Ama burada Şuhut kaymakamlık merkezinde yediğim keşkeği hiçbir yerde yemedim. Hem yapılışı hem kemirmek açısından haddinden fazla memnun kaldım tavsiye mektubu ederim” dedi.

Aksaray’dan Şuhut’a keşkek yemeğe gelen Fatih Demirbaş birlikte “Hissetmekle gayrimümkün devam etmek yaşamak lazım. Ayrımlı ayrımsız lezzeti var Afyon ilimizin Şuhut ilçesinde toplumumuzun buraya gelip bu lezzeti tatması geçişsiz. Yaşamakla öğrenilirmiş arada sırada ego Niğdeliyim. Taşımalık işi yapıyorum böyle aynı lezzeti duyduk ve geldik. Şuhut ilçesinin içimli keşkeğini herkese tavsiye ederim” ifadelerine yer verdi.

Share: