Güneşi gören, soluğu deve güreşinde aldı

– Güneşi gören, soluğu deve güreşinde aldı

Panayır havasında güzeşte güreşe iştirak ağır oldu

AYDIN – Aydın’birlikte şita mevsiminin sunu büyük festivalleri ortada saha alan deve güreşleri sezonu önceden eskimemiş yılın ikinci güreşi Germencik Belediyesi öncülüğünde 3 sene aradan sonradan gerçekleştirildi. Güneşli ve hamam havada güç katılımın olduğu festivalde kupa üzere arenaya sâdır 180 deve kıran kırana güreşti.

Özellikle Veli Bölgesi’nin koca kültürlerinden olan deve güreşleri sezonu gece gündüz devam ederken, kullanılmamış yılın ikinci güreşi 3 sene aradan sonradan Germencik’te devam etti. Germencik Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirilen güreşte güreşçi develer maharetlerini sergiledi. Okumuş başta tutmak için, değişik illerden mevrut 180 deve afet kırana mücadele etti. Sabah saatlerinde cıbıl güreşleri ile başlayan güreşler akşama kadar bitmeme ederken, panayır havasında gerçekleşen güreşlere vatandaşlar ve devecilerin ilgisi dokunaklı oldu. Ister Kültürlü’üstelik yetiştirilen gerekse İran’dan getirilen develer bazı bazı çırpma, kimi zaman de esen ve sol teklerini gösterdi. daima ülfet müsabakaları şeklinde bitmeme fail güreşlerde müthiş savaşım yaşanırken mülevven görüntüler bile ortaya imdi.

“Panayır havasında geçiyor”

Tören Düzeni üyeleri ile birlikte deve güreşi alanında dolaşarak vatandaşları selamlayan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Hırslı Çerçioğlu, vatandaşların tehlikeli ilgisinden memnun olduğunu anlatım ederek güreşlerin panayır havasında geçtiğini söyledi. Amaçlarının devecilik kültürünün gelecek nesillere aktarmak olduğunu vurgulayan Başkan Çerçioğlu; “Uray Başkanımız Fuat Öndeş’e ve komiteye çok teşekkür ediyorum. Bizim amacımız bu yörük kültürünü ati nesillere aktarmak. Cumhuriyet Halk Partisi namına, Türk Milleti olarak biz çocuklarımızı genişlik ferah şekilde doldurmak istiyoruz. Anane ve göreneklerimizi öğretmek için düzenlediğimiz bir organize. Ailece herkes burada, benzeri panayır havasında geçiyor güreşlerimiz” dedi.

“Forslu ayrımsız hareketli var”

3 yıl aranın arkası sıra tekrardan güreşlere başladıklarını rapor eden Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş; “Cumhuriyetin 100. yılında 74.’sünü yaptığımız deve güreşimizi pandemi ve sabık seneki hava muhalefetinden ekolojik ortam 3 sene ertelemiştik. Bu sene ise yavuz bir kalabalık var. Yüzün üzerindeki devemiz güreşiyor. Ülkenin değme yerinden, daraç dışından üstelik gelen güreşseverlerimiz var. Coşkular çok domuzuna, havamız bile haddinden fazla domuzuna. Gelişigüzel şeyin pahalı olduğu günümüzde biz dahi ücretsiz tıpkısı güreş yapalım istedik. O yüzden herkesin sağlık almasını istiyoruz” dedi.

Share: