Coğrafi tescilli “Maraş biberi”nde 29 bin titrem rekolte bekleniyor

Kahramanmaraş’ın coğrafi tescilli “Maraş biberi”nde bu yıl 29 bin ton rekolte bekleniyor.

Aroması ve acısıyla dikkati çekici Maraş biberi, gösterişli adına Dulkadiroğlu, Pazarcık ve Türkoğlu ilçelerinin bol arazilerinde yetiştiriliyor.

Bir müddet evvel hasadına başlanan ve sabahın evvel ışıklarıyla mevsimlik işçiler tarafından toplanan biber, çöp tart ve kurutma işlemlerinin peşi sıra sofralarda yerini alıyor.

Pul ve türap halinde tüketilen Maraş biberi, özellikle kebaplar oluşmak üzere birçok yemeğin vazgeçilmez baharatları arasında bulunuyor.

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Ramazan Bilir, AA muhabirine, Kahramanmaraş’ın mübarek ovalarında kaliteli sebze ve meyvelerin yetiştiğini söyledi.

Kentin dondurmanın yanı sıra biberle da anıldığını tabir eden Bilir, coğrafi tescilli biberin aroması ve acısıyla değişik biberlerden ayrıştığını dile getirdi.

“Hasat şu an pir geçiyor”

Verimli benzeri hasat sezonu geçirmeyi hedeflediklerini belirten Bilir, şöyle bitmeme etti:

“Maraş biberi kentin tescilli bir ürünüdür. Kahramanmaraş ilkin görünmek amacıyla 9 ilde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Maraş biberinin aroması, rengi ve tadı sair biberlerden ayrı. İlimizde 13 bin 200 dekar alanda biber yetiştiriciliği yapılmakta. Bu sene 29 bin ton rekolte beklemekteyiz. Hasat şu dakika fena hâlde geçiyor. 5 mahiye aynı serüvenle kurutulup, işlenip ve paketlenip vatandaşlarımızın sofralarına gelecek. Canlı, pahal ve tempolu aynı iş var. Burada çiftçilerimiz özverili benzeri şekilde çalışıyor. Biberimiz geçen senelere göre daha gani durumda.”

Üreticiler hem verim hem üstelik kaliteden memnun

Üreticilerden Büyük Renkliçiçek birlikte bu yılki mahsul ve hasadın artağan olduğunu anlattı.

Maraş biberinin hasadının mütekait olduğunu vurgulayan Renkliçiçek, “Bu yılki ürün ve fiyattan memnunum. Maraş biberi çok üzgülü ve hizmet isteyen tıpkısı sebze. Bu seviyeye kadar getirdik, fiyatlar ferah. Mahsulümüz toplanıyor.” diye konuştu.

Cuma Kozak ise bu yılki verimin ongun olduğuna işaret ederek, “Güzeşte seneki biberimiz tutkun ve kuru kalmıştı. Bu seneki maşallah daha aktif ve ferah. Bu biber bizim karşı terimiz.” ifadelerini kullandı.

Share: