Öztunç’tan Vekil Kurum’a ‘Toki Konutları’ Sorusu: “2019 Yılında Türkiye Genelinde Yapılacağı Söylenen 100 Bin Konuttan Hangi Kadarı Mamul ve Doğruluk…

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Yüksek Öztunç, 2019 yılında Türkiye genelinde başlatılan göz kampanyası kapsamında, Kahramanmaraş’ta bağan faiz imkanıyla vatandaşa sözü verilen konutların yapılmamasını TBMM gündemine taşıdı. Öztunç; Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Kurum’a “2019 yılında Türkiye genelinde yapılacağı söylenen 100 bin konuttan ne kadarı yapılmış ve doğruluk sahiplerine konfirmasyon edilmiştir” sorusunu yöneltti.

CHP Umumi Komutan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Mebus Mehabetli Öztunç, 2019 yılında 100 bin dolgun hane projesi dahilinde 240 taban varan mehil ve 0,49 nema oranıyla Kahramanmaraşlılara sunulacağı vadedilen Dulkadiroğlu ilçesi 350 bölük yapımı projesi başta oluşmak için, temeli atılmamış konutları TBMM gündemine taşıdı.

Öztunç; Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Kurum’un cevaplaması istemiyle Divan Başkanlığı’na sunduğu istifham önergesinde, şu değerlendirmeleri yaptı:

“TOKİ, 2019 yılında Türkiye genelinde 100 bin şişko göz projesi başlatmıştı. Bu proje kapsamında Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesinde dahi 2019 yılında başlattıkları 240 aya vasıl önel ve isteyene ede tüfe ile isteyene 0.49 faizle 240 kamer sabit taksit imkanı ile 350 ev yapılacağı söylenmişti. Fakat bu konutlar yapılmadı. Birçok ilde ebat Dulkadiroğlu ilçemizden değişik değildir. TOKİ binlerce vatandaşımızı mağdur etti. Bir Nice yerde 2019’daki vatandaşlarımıza verilen basamak sözü tutulmadan 14 Eylül’bile Cumhur Reisi yıpranmamış konut projesi açıklamıştır.”

Öztunç, Icra Vekili Kurum’a şu soruları yöneltti:

“2019 yılında Türkiye genelinde yapılacağı söylenen 100 bin konuttan ne kadarı mamul ve adalet sahiplerine tasdik edilmiştir? 100 bin bölük projesinden nakız edilen konut sayısı kaçtır? İptal edilen ev projelerinin halel edilme gerekçeleri nedir? Bir Nice ilde 2019 yılında TOKİ yoluyla yapılacağı söylenen ve murat toplanan, kura çekimleri tamamlanarak adalet sahipleri galiba olan fakat bibi temeli üstelik atılmamış konutların durumu hangi olacaktır? Doğruluk sahiplerine alay sunulan ifa koşulları meri olacak mıdır? Dulkadiroğlu ilçesinde birlikte 2019 yılında ad çekme çekimi tamamlanan ancak yapılacağı saha bile mahsus olmayan 350 konutluk TOKİ projesi üç yıldan beri neden yapılmamıştır? Hak sahiplerine bu konuda bozukluk tatminkar bir hikmet verilmemektedir? Bu konutları ne ant yapmayı düşünüyorsunuz.”

Share: