Cezaevinde şiddete 45 bin TL ödence

Bolu’bile cezaevinde mevkuf bulunan Deniz Şah, özlük anlatımına göre, Patırtılı ve Fon Enformatik Sistemi (SEGBİS) odasından dönerken yurt eylemi yarmak istemiş ve gardiyanların fiziki şiddetine maruz kaldı.

3 April 2018 günü yaşanan olayda yüzü ve vücuduna haddinden fazla sayıda çarpış aldı, koridorda sürüklendi. Olayın arkası sıra araştırmak istemesine karşın çekicilik doktoruna tecelli talebi üstelik reddedildi.

İddiasına göre, devrisi gün ziyaretine mevrut ailesi ve avukatı bile yüzündeki ve vücudundaki yaralanma izlerini gördü. Başsavcılığa verdiği şikayet dilekçesinde kamera görüntülerinin izlenmesi ve Adli Tıp Kurumu’na sevkini istedi ancak kovuşturmaya vadi yoktur kararı çıktı.

Sözcü’da yer alan habere göre, Bahir Şah’ın başvurduğu Faziletkâr Mahkeme şu tespit ve değerlendirmelerde bulundu: 

Müracaatçı, yaralanmasının tespiti amacıyla hakkında afiyet raporu alınmasını kâm etmiş fakat Başsavcılık bu yönde benzeri muamele yapmamıştır.

Soruşturmanın türel olduğu kadar fiili namına nötr ve bağımsızlığının sağlanmış olmasını gerektirir. Konkre olayda şikayet edilen yürütüm koruma memurlarının savunmalarının ayrımsız hava içindeki eksantrik infaz dulda memurlarınca yahut amirlerince alındığı, alıcı görüntülerinin gine infaz kurumu personelince izlenerek mazbata düzenlendiği görülmüştür.

DAĞ MUAMELE YASAĞI İHLAL EDİLDİ

Anayasa Mahkemesi şu hükmü kurdu:

– Kirici veriş yasağının ihlal edildiğine ilgili iddianın kabul edilebilir olduğuna,
– Kanunuesasi’nın 17. maddesinin üçüncü fıkrasında garanti altına alınan kötü veriş yasağının asıllar boyutunun ihlal edildiğine,
– Kararın bire bir örneğinin incitici alişveriş yasağının usule ilgilendiren boyutunun ihlalinin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması için baştan soruşturma geçmek için Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesine,
– Başvurucuya 45 bin TL tazminat davası ödenmesine
– Kararın bire bir örneğinin Doğruluk Bakanlığı’na gönderilmesine oybirliğiyle değişmeyen verildi. 

Adnan Oktar’a erosçu fotoğraflar cezaevinde akse yarattı

 

Cezaevindeki mektupların UYAP’a kaydedilmesi doğruluk ihlali sayıldı

 

Cezaevinden yetkilendirilmiş bundan sonra, dehşet saçtı

 

Share: