Bu sobanın bacası var dumanı yok, ustası talebe yetişemiyor

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde ruhlu çıpa doğrama ustası Ersin Ürkmez’in (44) ürettiği sobalar, çöz pazarın yanında dış pazarlardan dahi arzu görüyor.

Gezi amacıyla gittiği Azerbaycan’bile tıpkı kafede gördüğü fındık kabuğu ve dumansız pelet sobayı tasarlayan Ürkmez, günde 3 soba üretiyor. Ürkmez ‘in yaptığı sobaları 5 bin 500 liradan satışa sunuyor. Sobalar, Türkiye’nin yanında Almanya, Fransa, İspanya’da azrail buluyor. 100 metre dördül büyüklüğündeki atölyesinde demire model vererek geçimini sağlayıcı 44 yaşındaki Ersin Ürkmez, İstanbul’dahi çalıştığı ustasından öğrendiği mesleğini sürdürüyor.

‘Günde 3 adet üretiyor, tanesi 5 bin 500 lira’

2017 yılında Bakü’ye giden Ürkmez, bire bir kafeteryada görmüş olduğu sıkıştırılmış talaşın yakıt olarak kullanıldığı Soba’yı sobayı taammüden imalatına başladı. Üretilen soba tasarımı sebebiyle alışılagelen nev sobaya göre iki tekmil elan fazla kıvılcım veriyor. Üzerinde gezgin aparat da mevcut soba, kemirmek pişirmeyi da tür kılıyor. Ürünün tasarımında kötü sobanın içre dönerek gazın gene yanmasını sağlıyor. Yanıcı özellik namına kullanılan pelet ise içerisinde değme kimyevi içermediği amacıyla hem zararlı gaz zehirlenmesinin önüne geçiyor hem da doğayı kirletmiyor.

Sobalar, Türkiye’nin beraberinde Almanya, Fransa, İspanya’ de alıcı buluyor.

“1 titrem pelet ile iki kış nakil garantisi veriyoruz”

Ürünün görsel ve fiziki olarak ayrı ayrı benzeri dizayn olduğunu ve günün şartlarına uygun geliştirdiği sobaları yetersiz süresince ve yurt dışında birçok yere gönderdiğini söyleyen Ürkmez, şöyle dedi:

“Yıllar önceki Azerbaycan Bakü’ye iş konusunda ne yapabilirim diyerek gezmeye gittim. Orada mevcut benzeri kafeteryaya girdiğimde bu enteresan sobayı gördüm. Bulunduğum degaje alanı ısıttığını gördüğümde Türkiye’bile hakeza aynı soba görmediğim üzere köle yapabiliriyim diyerek tetkik yaptım. Türkiye’ye geldiğimde orada gördüğüm sobayı taammüden yaptım. Yaptığım bu pelet sobasını toplumsal medya üzerinden yayınlayınca siparişlere yetişemedim. Yanımda apotr elemanla ancak günde 3 sunum yapabiliyorum. Yurtdışına gönderdim, çöz piyasada siparişler zımnında, ancak dışından çok kâm var ama yetiştiremiyorum. Bu sobalar el yapımı ve işçiliği gösterişli olan sobalardır” diye niteleyerek konuştu. Bire Bir ton pelet ile iki şita nakil garantisi verdiğini belirten Ürkmez, sobanın dumansız çalıştığını ve yakılan ürünün yaydığı ısının da koskocaman olduğunu dile getirdi.

Ürünün kendine ilgili olan tasarımından ve içindeki kırıcılardan hava yanan gazı fevk kötü yerine yöneltmek adına gene süresince döndürüp araçlardaki turbo sistemi üzere yine yaktığını belirten Ürkmez şöyle devam etti:

“Dumanı ağız ağıza ortadan kaldırıyor. Yakılan ürünün dahi önemi var. Plastik husus içerisinde olmadığı sürece orman ürünü yakıldığında, talaşın sıkıştırılmış boş olan pelet, fındık kabuğu, zeytin çekirdeği da yakılabilir. Pelet, kimyevi muhteva içermeyen bir üründür, belde dostudur ve doğayı kirletmez” diyerek konuştu.

Ersin Ürkmez, ürünün mahrukat deposunun epey olması, belli belirsiz ve hizmet istememesi dolayısıyla bundan sonra kafe ve atölyelerde talep geldiği söyledi. Ürkmez, KOSGEB’e başvurduğunu, müspet sonuçlandığında dizi istihsal imalathanesine geçilebilmek üzere lüzumlu makineleri aldıktan bilahare yeryüzü az 10 kişiye da istihdam sağlayacağını belirtti. – ZONGULDAK

Share: