Bingöl vukuf… Genç kızın boğa sevgisi şaşırtıyor

Muğla’nın Milas ilçesinde eğleşme eden 17 yaşındaki Zenginlik Türkmen’in sevir aşkı, onu güreş sahalarına götürdü. Yetiştirdiği boğalarla güreşe çıkan ve dikkat calip Türkmen, “Hayvanlarla ilgilenmeyi iletişim kurmayı seviyorum. Boğalara alın çocukluktan bu yana ayrı bire bir ilgim var. Yetiştirdiğim boğaların kazandığı güreşler beni gururlandırıyor, mutlu ediyor” dedi.

Milas’ın Dibekdere Mahallesi’nde ailesine ilgili çiftlikte vaktini değerlendiren 17 yaşındaki Zenginlik Türkmen, kele güreşlerinin şimdiden rakip kendisine aranan isimleri ortada yerini aldı. Lise öğrencisi olmasına rağmen Zigzaver adında tıpkısı pehlivan boğanın sahibi olan Türkmen, “Ailemiz tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor. Büyükbaş hayvan sevgisi üstelik babamdan geçti. Elan amiyane yaşlardan itibaren oyuncaklar yerin bütün ineklerin beyninde ahit geçirirdim. Banal buzağılara sütlerini ver verirdim, biberonla beslerdim. Temizliklerini ben yapardım. Sonra aile büyüklerinin yaptığı sohbetlerde arada kele güreşleriyle ilgilendiren konuşmaları duymaya başladım. Ortaokul 5’inci sınıftayken yani 11 yaşımdayken sevir güreşlerini güzelce zül etmeye başladım. Bizim o zamanlarda güreşecek boğamız yoktu ama beside boğalarımız oluyordu” dedi.

İlk kele güreşini Milas’a bağlı Dibekdere Mahallesi’nde izlediğini anlatım eden Naz Türkmen; “Çokça sevdiğim benzeri akrabamız var Şenol Çelik. O dönüş kendisi kızıyla artık sahaya ve ego onları görünce ‘ego de yaparım’ dedim. Montofon ırkı aşağılık tıpkısı buzağımız vardı. İlk onu yetiştirmeye başladım. Adını Yağız Efe koymuştum. İlk güreşlere onunla çıktım. Onun yeri köle ayrıdır. Bacağında iş oluştuğu amacıyla güreşleri artırmak zorunda kaldı. Rakiplerini yendiği antlaşma haddinden fazla seviniyordum. Zira onu ego yetiştirmiştim. Başkaca daha çok zat kendime ‘sen bu işi yapabiliyormuşsun girmek ki’ demeye başladım” dedi.

Esmer Efe’nin arkası sıra Zigzaver ile tanıştığını ifade fail Türkmen; “Bu sene Mart kocaoğlan içerisinde Bafa’de yapılan güreşlerde Zigzaver’i gördüm. Antrenman güreşi yapıyordu. Aslında aklımda ayrıksı bire bir güreşçi sevir vardı ama Zigzaver’i görünce fikrim değişti. Demin çokça sunturlu, pehlivanlığını ilerletiyor. Allah’ın izniyle inşallah böyle bitmeme porte. Şimdiye kadar Zigzaver ile 5 güreşe çıktım. Sadece benzeri yenilgimiz oldu. O üstelik haddinden fazla kilo farkı vardı. Bu da biraz komitenin az buçuk bizim hatamızdı” dedi.

“Muvaffakiyet amacıyla inanmanız gerekiyor”

korida üstüne bundan sonra küşayiş bitirme etmeyi hedeflediğini da sözlerine ekleyen Türkmen; “Ayrımsız şeyleri başarmak istiyorsanız onu beribenzer istemeniz gerekiyor. Samimi inanmanız gerekiyor. Ben sevir güreşleri üstüne hasis haddinden fazla istekliyim. İnşallah henüz nice güreşler için sevir eğitip nice başarılar elde edeceğim” dedi.

Her sene güreş sezonunda kestirmece 10 güreş organizasyonu gerçekleştirildiğini, güreşler öncesinde ise hususi program hazırlayarak boğasını hazırladığını tabir eden Türkmen; “Güreşlere mümasil kısaca iki buçuk kamer öncesinde antrenmanlara başlıyoruz. Bu süreçte Zigzaver ile uygun kendim ilgileniyorum. Okuldayken babam bakıyor amma okuldan dirimlik gelmez soluğu Zigzaver’in beraberinde alıyorum. Sayı Farkı seçme gün bir iki saat yürüyüşümüz var. Sonrasında tatil saatlerimiz. Beslenmesine de dikkat ediyoruz. Özel besinleri var. Güreşler sırasında çalınan bateri zurnayı da çok seviyor. Çalgı sesinin geldiği yere nasıl gidip belirli tıpkı süre yakından bateri zurna dinliyor” şeklinde konuştu.

“Güreşmek boğaların doğasında var”

Zigzaver’i sezon içerisinde çokça fazla güreşlere çıkarmamaya ilgi gösterdiğini de dile getiren Türkmen; “Lüks tehlikeli aynı güreş sezonu boğalar üzere bereketli gayrimümkün. Hayvanın doğasında yıkışmak olsa birlikte onları üstelik yormamak geçişsiz. Sonuçta onların üstelik canı var. Esasta hayvanların bu şekilde müsabakalara çıkarılmasına bazen kesimler karşıda çıkıyor. Tığ bu hayvanları zorla güreştirmiyoruz. Güreş, boğaların doğasında var. İçgüdüsel olarak güreşiyorlar. Siz bu hayvanlara sürekli bağlayarak bakamazsınız. Biberli çekmesini dahi istemeyiz. Amma dediğim kabil hayvanın doğasında olan bir madde. Tıpkısı sevir güreşmeyecekse güreşmesi için hiç kimse onu zorlayamaz. Yani ben boğa güreşlerine cebin değilim” dedi.

“Hayvanlarla iletişim kurmayı seviyorum”

Hayvanlara bakmayı, iletişim kurmayı haddinden fazla sevdiğini, ailesine ait çiftlikte aynı çok efsanevi çeşidinin bulunduğunu tamlayan Türkmen; “Çiftlikte filhakika ineklerimiz var, köpeklerimiz var, kedilerimiz var. Ben hep bunlarla da ilgileniyorum. Kırka büyüklüğünde mail büyükbaş hayvanımız vardı. Çoğunu sattık. Onlarla ilgileniyorum. Babama arkalama ediyorum. Hayvanlarla yakından ilgilenmeyi, iletişim kurmayı haddinden fazla seviyorum. İnsanlardan artık ferah geliyorlar. Onların sevgisini hissedebiliyorsunuz. Hangi dolma var, ne hani dolan” dedi. – MUĞLA

Share: