Biga Fehamet Hastanesinde laparoskopik böbrek ameliyatları yapılmaya başlandı

Biga Oran Hastanesinde ilk kez laparoskopik nefrektomi (tümör mevcut böbreğin çıkartılması) ve laparoskopik sürrenalektomi (tümör bulunan böbrek üstü bezinin çıkartılması) ameliyatları başarıyla gerçekleştirildi.

Operasyonları yapan Başdoktor ve Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Emrah Demirci, yaptığı açıklamada, 65 ve 79 yaşlarındaki iki hastanın yan ağrısı ve idrarda kanama şikayetiyle polikliniğe başvurmaları sonucunda geçerli tetkiklerinde benzeri hastanın sol böbreğinde 5 santim ve diğerinin sağ böbreğinde 11 santimetrelik tümörler saptandığını bildirdi.

Tansiyon yüksekliği, yüzdelik ve vücutta şişik zımnında polikliniğimize başvuran 41 yaşındaki hastanın tetkikleri sonucunda salim böbrek üstü bezinde çok hormon salgılanmasına illet olan 3 santimetrelik tümör tespit ettiklerini aktaran Demrici, şunları kaydetti:

“Üç hastamızın dahi ameliyatlarını laparoskopik yöntemle başarılı aynı şekilde gerçekleştirdik. Hayatlarına esenlikle devam edebilmeleri amacıyla takiplerini yapmaya bitmeme ediyoruz. Laparoskopi, düşünce içindeki organların hastalıklarının tanılama ve tedavisinde makbul, cilde 1 santimetrelik 2-3 kesiler yapılarak efdal çözünürlüklü aynı azrail ve cerrahi aletlerin bu kesilere yerleştirilen borular aracılığıyla organa ulaşımının sağlanmasıyla yapılan vabeste tıpkı faaliyetler yöntemidir. Bu yöntemin pestil ve operatör için haddinden fazla çok avantajı vardır. Münhal ameliyatlarda nazik kesiler yapılmasına rağmen bu yöntemle yapılan aşağı kesiler sebebiyle elan az ağrı, daha beş altı nezif, süfli ameliyat izi, elan kısa hastanede yatış süresi, daha çabuk iyilik süresi avantajları arasındadır. Beyin içindeki parçalanmamış ürolojik organların tedavisinde uygun hastalarda bu yöntemi uygulayabiliriz. Amacımız hastalarımızın yaşadığı bölgede esenlik hizmetlerini kamu kendisine alması ve değişik şehirlere gezmek zorunda kalmamasıdır.”

Share: